The National Interest: Модернизираните руски автомати АК-12 ще бъдат доставени тази година

Усилията за пълна замяна на по-стария автомат „Калашников“ започнаха през 2018 г., но както се вижда от продължаващата война на Кремъл в Украйна, вероятно ще са необходими години, за да бъде завършен преходът. Само няколко седмици след настъпването на Новата година някои руски военнослужещи може би са получили закъснял празничен подарък - модернизирани автомати. Това пише в статия за The National Interest Питър Сучу. 

„Концерн Калашников“ достави на клиента през януари първата партида модернизирани автомати АК-12 от модификацията 2023 г. по държавни поръчки от 2025 г. АК-12 е основното индивидуално автоматично оръжие на руските военнослужещи и годишното му производство остава на високо ниво“, съобщиха от компанията.

Преди малко повече от година концернът „Калашников“ обяви, че е изпълнил тригодишен договор с руското министерство на отбраната и заяви, че през 2023 г. ще удвои доставките на базовия модел автомат АК-12. Договорът за 2020 г. предвиждаше на руските военни да бъдат предадени над 40 000 щурмови пушки АК-12. Не е ясно колко от тях са били произведени за последващия договор - или колко модернизирани версии са били доставени в последната „партида“.

Изпълнителят на отбранителни поръчки, който управлява около 95 % от производството на стрелково оръжие в Русия, разработи АК-12 преди повече от десетилетие като модернизирана версия на АК-74, който сам по себе си е подобрение на известния АК-47. По същество АК-12 е най-новата серия щурмови пушки, които за първи път са „проектирани“ от Михаил Калашников по време на Втората световна война и са завършени след края на конфликта. Продължават споровете за това колко всъщност е допринесъл Калашников, но името му е толкова свързано с оръжието, че оръжейната фирма го приема като свое.

Окомплектован с патрон 5,45 мм, АК-12 (Avtomat Kalashnikova 12) е предназначен да замени пушките АК-74 от съветската епоха, които се използват от времето на Студената война.

Руски източници предполагат, че АК-12 има „по-висока ергономичност“ в сравнение с АК-74 или АКМ (модернизираният вариант на оригиналния АК-47). Преди това Кремъл е изтъквал повишената точност на АК-12, уникалната живучест на цевта му и новите производствени технологии, които са вложени в производството му.

Въпреки това основните принципи на АК-12 са до голяма степен непроменени от първите АК, които слизат от производствената линия в края на 40-те години на миналия век: той има предимно същата група за управление на огъня, дълъг ход на газта и „въртящ се затвор с две гнезда“.

Този модернизиран вариант разполага с три режима на стрелба: единичен изстрел, серия от три изстрела и автоматичен огън, пише още Питър Сучу.

Модернизираната щурмова пушка е разработена и като компонент на програмата за бойно оборудване Ratnik и е приета на въоръжение в края на 2018 г. Бойното снаряжение Ratnik „войник на бъдещето“ за руските войски включва нова бойна униформа, в която се използва лека броня, предназначена да защитава до 90 % от тялото на войника, както и високоинтегрирана, безжична мрежова комуникационна система, която осигурява по-добра осведоменост за ситуацията и обмен на жизненоважна информация и разузнавателни данни между всеки войник и подразделение.

Замяна на AK-74

Усилията за пълна замяна на по-стария автомат „Калашников“ започнаха през 2018 г., но както се вижда от продължаващата война на Кремъл в Украйна, вероятно ще са необходими години, за да бъде завършен преходът. Много руски войници са въоръжени с АКМ - и вероятно са благодарни за това, тъй като се смята, че неговият патрон 7,62x39 мм има по-голяма пробивна сила срещу бронежилетките, отколкото патронът 5,45x39 мм, използван в АК-74 и АК-12.

Този факт обяснява и защо вариантите на АК-15 са произведени с патрон 7,62 mm, докато АК-19 е произведен за стрелба с патрон 5,56x45 mm на НАТО. Разбира се, наличието на множество оръжия с различен калибър вероятно не помага на усилията за доставяне на боеприпаси на правилните войници - но това е само един от безбройните проблеми, с които се сблъскват руските военни.

Това може да обясни и защо концернът „Калашников“ неотдавна представи своя РПЛ-7, който е с патрони за вариант 7,62 мм от конструкцията от 1943 г. Този патрон се произвежда с обикновени куршуми със стоманена сърцевина 57-Н-231 и трасиращи куршуми Т-45 или Т-45М, които могат да се използват срещу войници с бронежилетка или леко бронирани и небронирани превозни средства.

Въпреки това, дори и Русия да се стреми да внедри нови стрелкови оръжия, вероятно е (и почти сигурно), че старите оръжия - подобно на старите танкове, които сега се изпращат на фронта- ще продължат да намират място на бойните полета в Украйна, тъй като Кремъл очевидно не може да произведе достатъчно, за да компенсира загубите.

Питър Сучу е автор от Мичиган. През двадесетгодишната си журналистическа кариера е сътрудничил на повече от четири дузини списания, вестници и уебсайтове с над 3200 публикувани материала. Редовно пише за военна техника, история на огнестрелните оръжия, киберсигурност, политика и международни въпроси. Питър също така е автор на материали за Forbes и Clearance Jobs.