Сорос не финансира почти нищо в България, но разпределя грантовете

Рейтинговата система на висшите училища се изготвя от консорциум, воден Институт „Отворено общество - София“ по договор с МОН, пише на сайта на организацията, която с дейността си „обхваща целия спектър на предучилищното, училищното и висшето образование“.

Хората на Сорос са вплетени дълбоко в почти всеки процес в нашата образователна система

МОН дава 3 млн. лв. на „Отворено общество“ за „рейтинг на висшите училища“ 

Хайде да поговорим малко и за Сорос.

Дежурните защитници с рамки на ДБ и фалшивите профили запалиха клавиатурите, за да пишат „Ааа, Русия!“, но почакайте, защото ще кажа нещо много интересно - Сорос не финансира почти нищо в България.

Неговият институт „Отворено общество“ е много по-хитър от това. Не е чудно, че семейство Сорос толкова обича България - те са научили от нас как се правят нещата, без да плащаш. Организацията всъщност получава немалки суми финансиране от България и управлява парични потоци, дошли от други източници. Така застава на ръководно място в повечето финансови потоци за грантове, които се изливат у нас.

Спомняте ли си това, което писах вчера за норвежките грантове? Знаете ли, че основният фонд от 15 милиона евро се управлява от... институт „Отворено общество“!

България е и бенефициент по европейската програма „Граждани, равенство, права и ценности“. Тази програма се управлява от... институт „Отворено общество“! По нея ЕС дава 2,5 милиона евро, а Сорос разпределя грантовете срещу скромно съфинансиране от 250 хиляди евро. Разбира се, те получават милионите и ги разпращат към „свои“ организации - Offnews (ако се чудите защо досега не са били споменати - ето ги), програмата „Заедно в час“, Институт за пазарна икономика, организациите, които организират София Прайд.
По друга програма - „Платформа за генериране на проекти“ - „Отворено общество“ мистериозно събира предложения и им намира външно финансиране. Само за 2023 година стойността на проектите е 6,5 милиона евро, според техния доклад.

Освен че канализират средства в желаните от тях посоки, не мога да пропусна участието на „Отворено общество“ в образованието - тяхната любима тема. Оказва се, че хората на Сорос са вплетени дълбоко в почти всеки процес в нашата образователна система.

Още от предучилищна възраст представител на института координира председателя на групата за политики за ранно детско развитие. Той изготвя и план за „повишаване на качеството на живота на децата в ранна възраст“. Тръпки да те побият.

Експерти на института участват в оценяването на проекти за иновативни училища, постъпили в Министерството на образованието. Тоест, отново Сорос управлява наши програми.

В училищата представител на „Отворено общество“ изработва наредба за управление на качеството, както и събира група НПО-та, които да разработят пътна карта за реформа в училищата. Работят и в работната група за тази реформа.

Най-интересно е участието им във висшето образование. Министерството на образованието и науката (МОН) дава 3 милиона лева на „Отворено общество“, за да правят т. нар. „рейтинг на висшите училища“ в България. След това отпуска по около 700 хиляди лева годишно за поддръжката му (по данни от 2016-2020 г.). Тоест, отново ние им плащаме.

В своя доклад те дори се хвалят, че тези данни водят до нормативни актове на правителството, включително до решения за финансиране и прием на университетите. С други думи - плащаме им, за да насочват други парични потоци от България.

Но това не е всичко! МОН плаща на „Отворено общество“ и за изработването на пътна карта за висшето образование в България - за нея сме платили 2,2 милиона лева. Това са наличните данни, които намерих. Ако има други, нека някой сподели - в България старите обществени поръчки не винаги се намират лесно.

Излиза, че никой не е гласувал за Сорос, но неговите хора управляват политиките в сферата на образованието. Аз не съм гласувал за него, а вие?

Има и още, но го запазвам за друг път. Изложих фактите - нека всеки сам си направи изводите.