Путин връща на бис съперника на „Евровизия“ от съветската епоха

Русия ще бъде домакин на песенния конкурс „Интервизия“ през есента

Откакто нахлу в Украйна преди почти три години, Русия претърпя стотици хиляди жертви, а икономиката ѝ бе съсипана от западните санкции.

И все пак на фона на мрака Кремъл е на път да предостави на руския народ нещо, което със сигурност ще повдигне духа му - ръководена от Москва алтернатива на песенния конкурс „Евровизия“, пише The Times.

На Русия беше забранено да участва в Евровизия през 2022 г., тъй като западните организации прекъснаха връзките си с Москва заради войната. Тази седмица обаче Путин подписа указ за възраждане на песенния конкурс „Интервизия“, отделно събитие, което се провеждаше в Източна Европа по време на съветската епоха, и нареди на длъжностните лица да се подготвят за провеждането му в Москва през есента, пише още изданието.

Михаил Швидкой, пратеник на руския президент, заяви, че в конкурса ще участват около 20 „приятелски държави“, сред които Бразилия, Китай, Куба и Индия. Не е ясно дали Северна Корея, която изпрати войски в Русия, за да подпомогне войната ѝ срещу Украйна, също ще изпрати поп певци, за да подкрепи опита на Кремъл да издигне Евровизия.

Въпреки че Русия участваше в Евровизия до 2021 г., събитието, което е насочено към ЛГБТ, се сблъскваше с нарастващи критики в Москва на фона на възприемането на суровата, ултраконсервативна идеология на Путин. Кремъл се стреми да представи Интервизия като алтернатива на „традиционните ценности“.

„Гарантирам, че там няма да има извращения“, заяви руският външен министър Сергей Лавров на среща с чуждестранни посланици. Организаторите заявиха, че конкурсът ще действа като „платформа за демонстриране на взаимно уважение към културните традиции и духовно-нравствените ценности“.

„За Русия това е израз на мека сила. Това е предизвикателство към статута на Евровизия като най-големия конкурс за популярна музика в света“, каза Дийн Вулетич, експерт по Евровизия и автор на книгата „ Следвоенна Европа и конкурсът за песен Евровизия“.

Въпреки това Вулетич заяви, че Русия може да има проблеми с привличането на някои големи звезди за събитието, тъй като те ще се опасяват да не накърнят имиджа си на Запад.

„Наистина не виждам най-добрите певци от Индия и Бразилия да искат да се явят на конкурс, който е опетнен от връзката си с режима на Путин. Ако искат да развиват международна кариера, ключовите пазари ще бъдат на Запад“, казва той.

Първоначалният песенен конкурс „Интервизия“ се провежда в Чехословакия от 1965 до 1968 г. и в Полша от 1977 до 1980 г. За разлика от възстановената от Путин версия на събитието, в двете държави от Варшавския договор то се възприемаше като начин за изграждане на мостове със Запада в момент, особено след Пражката пролет от 1968 г., когато те бяха сателитни държави на Съветския съюз.

Докато във Великобритания и други западноевропейски страни Евровизия се възприема като известен кич, в Русия и други бивши съветски републики отношението към събитието е много по-сериозно.

През 2008 г., след като Дима Билан, руска попзвезда, спечели конкурса в Белград, Путин приветства успеха му като победа за цялата страна. „Това е триумфът, който чакахме“, заяви водещ на Първи канал, основната руска телевизия.

Когато през 2009 г. Москва беше домакин на конкурса „Евровизия“, Кремъл похарчи около 42 млн. долара за събитието, което го направи най-скъпото в историята по това време. Рекордът е подобрен три години по-късно от Азербайджан, друга бивша съветска държава.

Въпреки това през 2014 г. сред прокремълските политици възникна възмущение, когато австрийската травеститска кралица Кончита Вурст триумфира на конкурса в Дания. „Това е краят на Европа. Тя е изгнила“, заяви Владимир Жириновски, политик с ултранационалистически възгледи. Олег Нилов, пропутински депутат, заяви, че за победата на Вурст са отговорни „тъмни сили“.

Това беше и бойно поле за културни войни между руските либерали и хардлайнери. През 2021 г., когато Манижа, етническа таджикска феминистка и активистка на ЛГБТ кампании, беше избрана в онлайн гласуване да представи Русия с песен за сексизма, прокремълски журналист определи избора ѝ като „плюнка в лицето“ на обикновените руснаци.

Не е ясно кой ще представи Русия на Интервизията. Много руски музиканти са напуснали страната след началото на войната в Украйна. Някои от тях бяха обявени за чуждестранни агенти, а музиката им беше включена в черен списък заради противопоставянето им на инвазията.