Кралят на Испания Фелипе VI заяви, че решението на президента на Съединените щати Доналд Тръмп да премахне испанския език от сайта на Белия дом е "поразително" и се надява то да бъде "временно". Той обяви това по време на годишната среща на Борда на настоятелите на Института "Сервантес", която се проведе в Кралския дворец в Мадрид в присъствието на кралица Летисия и премиера Педро Санчес, съобщи БНР.
В Съединените щати Институтът "Сервантес" има пет центъра, а испанският език надхвърля другите езици в средното и университетското образование. Това е страна, която ще достигне почти 100 млн. испаноговорящи до 2050 г., а езикът ще се окаже вторият най-използван и политически влиятелен, каза Фелипе VI по време на срещата.
Според директора на Института "Сервантес" Луис Гарсия Монтеро, Тръмп е "унизил" испаноговорещите, като е определил испанския език като език "на бедните и мигрантите". "Трябва да консолидираме престижа на испанския като език на културата, науката и технологиите", каза той пред медиите и обяви, че Кралската испанска академия вече обмисля възможността следващият Международен конгрес на езика да бъде в Съединените щати.
Ще бъде отворен и нов обучителен център на Института "Сервантес" в Маями, тъй като, по думите на крал Фелипе VI, преподаването на испански език е "неделима" част от разпространението на културата, знанието и диалога. Не е случайно, че "мрежата от библиотеки на Института "Сервантес" е най-голямата в испаноезичния свят", като съхранява почти милион и половина документа, а само за миналата година институцията е организирала над 7 800 културни мероприятия в целия свят, допълни кралят.