Финансови облаги ли накараха епископ да моли Тръмп за милост към бежанците?

Епископ Мариан Буде ядоса президента Доналд Тръмп само няколко часа след встъпването му в длъжност, като го помоли да прояви милост над мигрантите и ЛГБТИ обещството по време на проповед. Но мотивите й се оказаха лицемерни, като може дори да се говори за конфликт на интереси. 

Оказва се, че на федералното договарящо звено на църквата, Епископалното министерство на миграцията (EMM), се плаща да привлича хора по програми за презаселване, които Тръмп временно е спрял и набелязал за повторна оценка.

Данните за бюджета на EMM за 2024 г. все още не са налични, но през 2023 г. той спечели 53 милиона долара от различни правителствени програми, финансирани от данъкоплатците, за презаселване на 3600 души.

EMM „спонсорира“ 6400 лица от 48 държави през 2024 г. Водещите националности са афганистанци по специална хуманитарна програма и бежанци от Демократична република Конго.

Има дори контингент от Виетнам.  Вярно е, че EMM презаселва по-малко от 10 лица от Виетнам годишно, но това повдига въпроса: Защо, 50 години след края на войната във Виетнам, САЩ все още изпълняват програма, финансирана от данъкоплатците, за да помогнат на хората да имигрират от Виетнам в САЩ?

За разлика от обикновените имигранти, тези новопристигнали хора получават правителствена помощ и, най-важното, незабавно отговарят на условията за всички форми на социални помощи, като Medicaid и парична помощ, на същата основа като американските граждани.

Освен това те могат незабавно да спонсорират приятели и роднини в рамките на скорошното разширяване на Байдън на програмата за презаселване на бежанци.

Службата за презаселване на бежанци прогнозира 656 500 новопристигнали през 2025 г., които ще попаднат под нейните грижи. Ясно е, че това е програма, която в момента е извън контрол.

С диво подценяване, доклад на Службата за отчетност на правителството от 2012 г. цитира официално отбелязване, че „финансирането се основава на броя на бежанците, които обслужват, така че филиалите имат стимул да поддържат или увеличават броя на бежанците, които презаселват всяка година, вместо да допускат броя да намаля."

Тъй като способността на EMM да лобира е ограничена, самата Епископална църква, като отделно юридическо лице от EMM, лобира във Вашингтон за повече програми, които са в полза на EMM.

EMM привлича ЛГБТИ бежанци и хора в специална федерална програма за бежанци, стартирана по време на администрацията на Обама, наречена „Предпочитани общности“.

Тази програма плаща премия над стандартното презаселване на бежанци за изпълнители, които презаселват „бежанци, изпитващи социални или психологически затруднения, включително емоционална травма в резултат на война и/или сексуално или основано на пола насилие; преживели мъчения; лесбийки, гейове, бисексуални, транссексуални и куиър (ЛГБТК) бежанци; бежанци, които са ХИВ позитивни; население с физически увреждания или други медицински състояния."

Епископалната църква също печели комисионна за събиране на заеми за пътуване, отпуснати на бежанци, презаселени от EMM.

Ето как работи: американският данъкоплатец финансира Международната организация по миграция, която заема пари за самолетни билети за полета на бежанеца до Америка. Ако бежанецът върне безлихвения заем, църквата (не EMM) прибира 25% от парите. Ако заемът не бъде върнат, никой не губи нищо, освен данъкоплатеца.

Според собствените си финансови отчети, Епископалната църква има поне една „позиция, финансирана от правителството“.

Никога не е било предвидено спонсориращите организации, по-рано известни като „Доброволни агенции“, да бъдат чисто федерални изпълнители, с цялото поведение, неблагоприятни стимули, пари и търговия с влияние, които това носи, да не говорим за въпросите на отношенията църква-държава които никога не се повдигат в този контекст.

Що се отнася до насърчаването на църквата да практикува истинско жертвено милосърдие, епископ Бъде може би го е изразил най-добре, когато каза в интервю с Рейчъл Мадоу, „първата и основна роля, която имаме, е [да водим] чрез пример.“