В улеите под върховете има доста навят сняг
До коварна лавинна опасност води топлото време в планините, а обстановката ще се усложни в следващите дни заради предстоящото застудяване с нови валежи от сняг и вятър. Това е предпоставка за образуване на снежни дъски, както и за подхлъзвания, предупредиха планински спасители с дългогодишен опит пред “Труд news”.
От понеделник се очаква преход към зимно време и това категорично ще донесе висока лавинна опасност, защото рязкото падане на температурата, придружено със снеговалеж, бил той и не толкова обилен, създава нестабилна снежна маса, обясни положението председателят на Българска лавинна асоциация Красимир Стоянов пред “Труд news”.
Неговият колега от организацията Андрей Балевски допълни, че в момента лавинната опасност е трета степен от петстепенната европейска скала. “Това въобще не е за подценяване, това е доста коварна лавинна опасност. Трета степен означава, че няма видими признаци за лавинна дейност, но при навлизането на човек по склоновете може да се откъсне снежна маса, което е коварно, защото хората не го виждат. При обилни снеговалежи може да се качи до 4-та степен. 5-а степен е изключително рядка - това са огромни лавини, които навлизат в населени места”, каза Балевски.
Трябва да се знае, че в улеите под върховете има доста навят сняг, допълни Георги Ботев, опитен планинар. Той е на 54 години и е началник на Планинска спасителна служба - Югозападна Рила от 10 години.
“В следобедните часове горните слоеве стават неустойчиви и това може да предизвика свличане на снежни маси. Всеки ден ПСС пуска бюлетин за планинската обстановка и съвети, но като че ли никой не им обръща внимание. Прави впечатление, че се подхожда към планината с голяма доза самоувереност, като се игнорират опасностите. Тези дни пак са доста опасни за излизане извън ски пистите. Рязко се затопли времето, а вечер става много студено, появи се и вятър. Така стават лавини, обледявания и води до риск за скиори и туристи”, посочи той.
В следващите дни ПСС очаква информация относно застудяването, което предстои от понеделник. “При захлаждане става замръзване и тук опасността е подхлъзване. Ако има снеговалеж и вятър, тогава неща ще се променят. Тогава ще има опасност от навяване на снежни дъски, но това ще го знаем в понеделник, когато ни дават информация, че ще има валеж”, обясни пред “Труд news” директорът на ПСС към БЧК Стоян Нешев.
В Пампорово картината изглежда така - около 90 см е покривката, снегът се топи, засега опасност от лавини няма, защото и по начало районът не е лавиноопасесн, докладваха спасители от района.
За Централен Балкан Христо Христо от ПСС в Троян, обясни заради високите температури се променя структурата на снега, той се обледява, затова туристите трябва да са с котки.
Планинските спасители акцентираха и върху това, че в момента у нас няма централизирана организация на държавно ниво, която да изготвя прогнозите за лавини в планините, а се разчита на правенето им “на мускули”.
Красимир Стоянов, председател на Българската лавинна асоциация:
Всеки един наклон създава предпоставки за нещастие
Заледените склонове за туристи са проблем. Когато дълго време не е валял сняг, всички склонове са заледени и всеки, който тръгне в планината без котки, е в риск. Опасността от подхлъзване е огромна и нека всеки, който е тръгнал, да си носи алпийски принадлежности. Всеки един наклон създава предпоставки за нещастие.
Навсякъде трябва да внимават хората, защото никой не е застрахован от грешки. Теренът на Пирин, Рила, Витоша и Стара планина е различен и затова трябва да има местни, локални организации – да има човек, който е професионално подготвен и дава съвети, защото е подготвен за това.
Българската лавинна асоциация е НПО – няма нито един лев финансиране от държавата или който и да е било. Ние сами си вадим от джоба си, за да финансираме това, което правим на Банско. Представете си всички това да мултиплицираме в Рила, Витоша и Стара планина. Ние нямаме кадровия потенциал, нито материалната основа. Сега имам редовно правителство. Ще направим всички възможно да се срещнем с ресорните министри и се надявам на разбиране от тяхна страна.
Андрей Балевски, Българска лавинна асоциация, пред “Труд news”:
Носете зареден, но изключен телефон
С писането на бюлетин са ангажирани всеки ден от двама до 6 души. Те на място изследват в Пирин опасните участъци. За да са полезни бюлетина винаги излиза преди началото на работното време на лифта и е валиден до края на деня. Преценката трябва да се прави ден за ден, каза Андрей Балевски пред “Труд news”.
Той отново напомня известни съвети към онези, които искат да ходят в планината, но често се забравят. Всеки да има отлична екипировка, да не излизаме в планината без резервни ръкавици, термос с чай, парче шоколад, термо одеяло, което не тежи. Трябва да се носи поне един телефон, който е за спешни случаи и трябва да е изключен, защото батериите бързо падат при минусови температури. Трябва да се знае къде има обхват в планината.
Георги Ботев, началник на ПСС - Югозападна Рила:
Извънпистовото каране в България е забранено
Светлана Василева
Труд news, Благоевград
Температурните амплитуди на времето правят планината през зимата доста опасна и коварна. През зимния сезон винаги са опасни алпийските части на планините. През деня високите температури нагряват снежната покривка, но през нощта тя изстива, става твърдо и хлъзгаво. Сутрин рано е истинско предизвикателство да се придвижваш по планинските била и върхове. Рискът от подхлъзвания и тежки падания е много голям. Затова най-добре е планинарите да са снабдени с необходимите съоръжения - въжета, пикел, котки, да са с пълна алпийска екипировка.
Това ни разказва Георги Ботев, опитен планинар, той е на 54 години и е началник на Планинска спасителна служба - Югозападна Рила от 10 години. От 1992 година е планински спасител.
Последният инцидент с ирландски турист в Пирин е доказателство за думите на спасителите и познавачите на планината.
29-годишният ирландец падна в улей под връх Тодорка от 600 метра височина. Той се е подхлъзнал на обледен участък докато си прави селфи. Падането се оказа фатално за младото момче. Получава тежки счупвания на черепа и кръвоизливи и въпреки опитите на медиците да го спасят, той почива.
Пак заради неспазване на правилата в началото на зимния сезон, на 20 декември 2024 г. падна лавина в Пирин и загина 25-годишно момче. Трима младежи са излезли на своя глава да карат ски и сноуборд извън обозначените писти. Тяхната дейност най-вероятно е предизвикала свличането на лавината, която е паднала в един от най-стръмните скатове на връх Тодорка в посока хижа “Вихрен”. Един от младежите е попаднал в периферията на лавината и е останал невредим - именно той е подал сигнал към Планинската спасителна служба, където през това време провеждали обучение за реакция при лавини.
Към мястото незабавно е тръгнала група от 7 спасители, включително и лавинно куче. Двама са оцелелите, но единият е загинал.
“Извънпистовото каране в България е забранено, практикуването от някои хора си е на тяхна отговорност”, казва Георги Ботев. Ако се случи така, че пострадал турист е ползвал помощ от спасителите и няма планинска застраховка, то ПСС-та разчитат единствено на съвестта на спасения.
Ботев отново напомни заради екстремните скиори и сноубордисти, че не трябва да се влиза в опасни склонове и улеи да се карат ски и сноуборд.
Да спазват правилата, в противен случай това е игра на руска рулетка.
Емил Нешев, директор на Планинска спасителна служба към БЧК, пред “Труд news”:
Поне шест са точките, за които държавата трябва да изготвя прогнози
Винаги сме казвали, че в България липсва централизирана организация, която да дава прогнози за цялата страна от гледна точка на лавинна опасност. Това не може да се прави от един човек, а се прави от физици и метеоролози. В района на Банско в момента прогнозата се изготвя на мускули, събираме оттук-оттам информацията, но всичкото това не е устойчиво и не е нормално да е по този начин.
Това трябва да стане на ниво държава, ние сме се опитвали като планинска служба да го правим, но там има утежняващи фактори. Тези, които гледат нашата прогноза казват: вие сте планински спасители и увеличавате лавинната опасност, за да нямате работа. Е, добре, как да се прави това нещо тогава?
Точките, където е хубаво да се изготвя прогноза, са в Рила, Пирин, Витоша, Стара планина в цялото си протежение, включително Осоговска планина, Беласица.
Кога се повишава опасността?
Лавинен път е място, където може да се наблюдава лавина. Във вертикална проекция, лавинните пътища са разделени на три зони.
Снимка: Българска лавинна асоциация
Колко висока е лавинна опасност зависи от много фактори, но има някои конкретни условия, при които отцепването на лавини е по-вероятно, напомнят от лавинната асоциация.
Тежък снеговалеж
Когато 30 см или повече са паднали за последните 24 ч или ако в рамките на няколко часа вали със средно 2 см/час.
От една страна, количеството нов сняг само по себе си може да се отцепи като лавина тип снежна дъска при “подходящите” условия (температура и влажност) или да изтича като лавина от слабоспоен сняг (слъф).
От друга, новият сняг добавя натоварване върху снежната покривка и по този начин “стресира” съществуващи слаби слоеве под повърхността.
Вятър
Вятърът пренася сняг от едно място на друго. При достатъчно силен вятър може да се образуват лавини тип снежна дъска от навят сняг (навявки) на подветрените склонове. Принципно правило е, че ако е имало скорошен пренос на сняг, има най-вероятно условия за лавини от навят сняг.
Затопляне
Силното слънце, високите температури и валежите от дъжд имат дестабилизиращ ефект върху снежната покривка. След снежна буря най-често падат лавини с настъпването на затопляне (температури близо или над 0°).
Следенето на пътя на слънцето и очакваните му ефекти върху снежната покривка са от особено значение за безопасното придвижване в лавиноопасен терен.
Нестабилност
Съществуват редица предупредителни знаци, които ни подсказват за нестабилност в снежната покривка. Ако ги чуем или видим, планината ни подсказва сама да избягваме лавиноопасен терен, както и места с надвиснала над нас опасност.
Лавини
Най-точният знак за нестабилност е лавинната активност. Ако си свидетел на отцепване на лавина или скоро паднали и пресни отломки, то това е сигурен знак за нестабилност.
Цепнатини
Ясен сигнал за нестабилност е, ако видиш цепнатини или също наричани “пукнатини” или “цепки”, които се разпространяват под краката ти като паяжина от собствената ти тежест дори и на равен терен.
Рязко пропадане
Рязко пропадане или също често наричано “издишане” на снежната покривка под краката, особено ако е съпроводено от глух звук (на англ. WHUMPF), е резултат на колабиране на слой в снежната покривка. Такова пропадане индикира сериозна нестабилност и най-често, когато е на достатъчно стръмен терен, е директен причинител (спусък) на лавина.