Павец Чаира отново попадна в пипалата на „Зеления октопод“

За пореден път сме свидетели на зеления тероризъм, който саботира ключови за страната ни обекти

У нас си имаме хора като Белев и Сандов, които превърнаха природозащитната кауза в бизнес

Новината, че Европейската комисия е забранила на Европейската банка за възстановяване и развитие да финансира разширението на ПАВЕЦ Чаира, като причината е, че страната ни все още не е изготвила изцяло "Специфичните и подробни цели за управлението на защитените зони по Натура 2000", мина тихомълком.

Макар обектът да е от една от ключовите енергийни мощности на България и подобни други централи да има само още две в световен мащаб - в Япония, а за разлика от ТЕЦ-овете съоръжението да не произвежда вредни емисии, още през 2022 г. Министерство на околната среда и водите обяви защитена зона по Натура, наречена Ниска Рила, като там попадна и язовир Яденица, който беше част от проекта за разширение на ПАВЕЦ Чаира. Това на практика означаваше, че планираната от Министерство на енергетиката модернизация и разширение на Чаира нямаше как да се случи без задължителните процедури по Оценка за въздействие на околната среда и Оценка за съвместимост за зоните по Натура 2000.

По-рано държавата се опита да противодейства адекватно, като обяви "Защитена зона Рила буфер“, в която попадат различни защитени видове, а самата зона беше в ограничена територия, за да може да се реализират ключови проекти за лифтове и ВЕЦ-ове. Това обаче активизира зелените и бившите министър и зам.-министър на екологията Борислав Сандов и Тома Белев, които включиха разширението на яз. "Яденица" в нова защитена зона "Ниска Рила", което автоматично означаваше забрана за строителство и край на каквото и да е разширяване на  ПАВЕЦ "Чаира".

А в началото на този месец, Министерството на околната среда и водите обяви обществено обсъждане на проекта „Ниска Рила“, като планираната защитена зона е разположена в землищата на с. Бистрица, община Благоевград, област Благоевград, гр. Белица, община Белица, област Благоевград, с. Бачево, с. Добърско, с. Годлево, с. Горно Драглище, гр. Разлог, община Разлог, област Благоевград, с. Градево, с. Долно Осеново, община Симитли, област Благоевград, гр. Якоруда, община Якоруда, област Благоевград, с. Бадино, община Бобошево, област Кюстендил, с. Самораново, община Дупница, област Кюстендил, с. Смочево, с. Падала, с. Пастра, гр. Рила, община Рила, област Кюстендил, с. Сапарево, с. Ресилово, община Сапарева баня, област Кюстендил, гр. Белово, с. Габровица, с. Момина клисура, с. Сестримо, община Белово, област Пазарджик, гр. Долна баня, община Долна баня, Софийска област, с. Костенец, община Костенец, Софийска област, с. Белчин, с. Рельово, с. Бели Искър, с. Говедарци, с. Доспей, с. Клисура, с. Маджаре, с. Мала църква, с. Радуил и гр. Самоков, община Самоков, Софийска област.

Огромен район, в който попада и язовир Яденица. За пореден път сме свидетели на зеления тероризъм, който саботира ключови за страната ни обекти, а интересите на екологични организации са поставени над тези на всички останали.

Отлично знаем какво означава т.нар. зелени (всъщност - отвътре червени и червиви) да се противопоставят на някой строеж. У нас си имаме хора като Белев и Сандов, които превърнаха природозащитната кауза в бизнес, чрез който точат от държавата и еврофондовете милиони, успяха да се наместят и на високи държавни позиции, на които сътвориха още повече поразии.

Страната ни е и лидер по защитени територии – повече от 1/3 от територията, в Европа съотношението е по-малко от една пета. И докато по света активно премахват всякакви пречки, касаещи строителството и разширението на обекти, свързани с националната сигурност и с подобряването на качеството и безопасността на живота на хората, у нас процедурите по Оценка за въздействие на околната среда се точат с години, дори с десетилетия, като биват и обжалвани от зелени екологични организации, което на практика означава безкрайни съдебни дела и блокирани дейности.

В края на миналата година Белев се оказа в работна група към Министерския съвет, представяйки се за „експерт по устройство на територията – урбанист”. Бившият мин. председател Димитър Главчев го включи в нея като експерт. Белев – експерт? Още преди това, през април, като представител на инициатива „Зелени закони”, участва и в заседание на Комисията по икономическа политика и иновации, където се противопостави на готвените промени в Закона за опазване на околната среда, които целяха да премахнат възможността за обжалване на втора инстанция по дела, свързани с оценката на въздействие върху околната среда (ОВОС) и екологична оценка по проекти, планове и програми, определени от Народното събрание или Министерски съвет за такива от национално значение, които промени целяха ускоряване на важни проекти, за да не може зелените терористи и тяхната мрежа от НПО-та  да ги саботират нарочно.

А ПАВЕЦ „Чаира“, за разлика от гигантските паркове за батерии и „зелените“ оферти, които ни пробутват от години, е буквално най-голямата и изключителна енергийна батерия. Но и този уникален обект от национално значение и сигурност също попадна под ударите на зелените рекетьори, които през годините успяха да си създадат даже законодателство, обслужващо техните интереси. По този начин бяха спрени строежите на магистрали, мостове, тунели, ски зони. А за усвоените милиарди – било от Европа, било от държавния бюджет, отдавна трябва разследване, което да установи в чии джобове са потънали. Разбира се, въпросът е риторичен, имената на забогателите се знаят, не случайно са наричани „Зелената мафия” или „Зелен октопод”. Но какво от това...

Най-четени

На живо

Подкаст с Виктор Блъсков: Български "фактчекъри" и глобалисти, работили по схема за цензура