Закон вдига разходите за покупка на жилища

Законът за посредническите услуги при сделки с недвижими имоти ограничава конкуренцията, заявяват от КЗК.

Затварят пазара за нови брокери при сделки с имоти

Регистър ограничава конкуренцията

Въвежда защита на посредниците, а не на потребителите, заявяват от КЗК

Разходите за покупка на недвижим имот ще нараснат, ако бъде приет проектът на Закон за посредническите услуги при сделки с недвижими имоти, който е внесен в парламента от депутати от ИТН. Това гласи становище на Комисията за защита на конкуренцията по внесения проект. От КЗК посочват, че проектът съдържа множество ограничения на конкуренцията и е почти идентичен с внесения в парламента законопроект от депутати от “Възраждане” през ноември 2023 г., който не стигна до гласуване.

В различните становища към законопроекта е посочено, че той ще доведе до фалит на малките фирми от бранша и ще осигури облаги за малка група хора, работещи в сектора. Със сигурност става въпрос за пари и допълнителни разходи, които при приемане на закона ще бъдат прехвърлени на потребителите.
Проектът на Закон за посредническите услуги при сделки с недвижими имоти предвижда въвеждане на удостоверение за правоспособност, за да може човек да бъде посредник при сделки с имоти. За получаването на удостоверението са предвидени изисквания за опит като агент на недвижими имоти между 1 и 3 години в зависимост от образованието. Така от пазара се изключват хора, които се занимават с посредничество при сделки с имоти, но не като основна дейност, посочват от КЗК.

Наличието на подобно изискване затруднява навлизането на нови участници на пазара. Законът предвижда удостоверенията за упражняване на професията да бъдат давани от Камара на посредниците, ако човекът няма висше икономическо, юридическо, архитектурно или инженерно-строително образование по специалност, одобрена от Камарата. Има опасност, ако Камарата не провежда изпити достатъчно често, пазарът да бъде затворен за определен период от време за хора, които искат да станат брокери на имоти, посочват от КЗК.

По-малкият брой на участници на пазара ще доведе до намаляване на избора на потребителите и увеличаване на цените, поради което крайният резултат ще бъде не защита на потребителите, а защита на брокерите на имоти, гласи становището на КЗК.

Най-полезната характеристика на посредника във всяка сделка, не само за недвижим имот, е да свърже продавача и купувача, които и сами могат да подготвят необходимите документи, включително и с помощта на адвокати заявяват от КЗК. Професията брокер на недвижими имоти не изисква специално образование, като например при архитекти и инженери, и не е необходимо въвеждане на изискване за правоспособност, посочват от КЗК.

КЗК приема, че изискването за определен професионален опит представлява ограничение на конкуренцията, защото представлява бариера за навлизане на пазара на нови участници. В конкретния случай единственият начин хора да станат брокери на имоти е първоначално да работят за друг посредник за период между 1 и 3 години. Това прави навлизането на пазара на нови участници на практика невъзможно, посочват от КЗК. Такива ограничения не гарантират добро качество на извършваната работа. На практика такова изискване е насочено към защита на вече опериращите на пазара брокери, а не към защита на потребителите, допълват от КЗК.

Да бъде създаден регистър на посредниците при сделки с недвижими имоти към Камарата на посредниците, предвижда още проектозаконът. Създаването на регистър би ограничило хората и фирмите, които посредничат при сделки с имоти, посочват от КЗК. Купувачите обикновено избират имот и работят с брокера, който го предлага. Продавачите пък биха избрали посредник не на базата регистър, а по-скоро на база препоръка, посочват от КЗК. Вписването на брокерите в регистър не може да предотврати прилагането на некоректни действия от тяхна страна, посочват от антимонополния орган. При наличието на регистър в него ще бъдат включени само хората, които основно се занимават с тази дейност, но не и адвокати, което може да окаже погрешно впечатление у някои потребители, че даден човек няма право да осъществява такава дейност, посочват от КЗК.

Предвидено е да бъде плащана такса за вписване в регистъра, която да бъде определяна от Камарата. Такава такса представлява допълнителен разход за започване на работа като посредник при сделки с имоти и може да представлява ограничение на конкуренцията, посочват от КЗК.

Според Комисията предвиденото въвеждане на задължение посредниците при сделки с имоти да имат застраховка “Професионална отговорност” защитава самите брокери на имоти и повишава разходите за започване на тази дейност, а не защитава потребителите. Причината за това е, че и при наличие на застраховка потребителят ще трябва да мине през съд, за да получи обезщетение за нанесени вреди от брокера - разликата е само кой ще даде парите, застрахователят или брокерът.

Национално сдружение брокери на имоти: Целта е извличане на облаги от малка група хора

Ще нарасне безработицата

Въвеждането на условие за плащане на такси към Камара ще попречи на свободния достъп до професията “брокер на недвижими имоти”, заявяват от НСБИ.

Внесеният в парламента законопроект е поредният опит за налагане на тежка регулация с цел ограничаване достъпа до професията “брокер на недвижими имоти” и ограничаване на конкуренцията в бранша с цел извличане на облаги от малка група хора, заети в сектора. Това гласи становище на Национално сдружение брокери на имоти (НСБИ), по внесения в парламента законопроект.

Авторството на този законопрект принадлежи на едно от сдруженията на брокери в страната, наречено “Национално сдружение Недвижими имоти” (НСНИ), регистрирано в полза на своите 337 членове, съставляващи едва 6% от действащите над 5000 агенции за недвижими имоти в страната, посочват от НСБИ. Тези лица за пореден път се опитват да превърнат професията брокер на недвижими имоти в регулирана професия без никаква необходимост от това с цел извличане на облаги от подобна “свръх” регулация на тази свободна професия в противоречие на принципите на праното на ЕС, пише в позицията на НСБИ.

Законопроектът предвижда Камара на брокерите да се учредява от минимален брой лица - около 0,5% от всички посредници на пазара. Предвидено е кандидатите за участие в учредителното събрание на Камарата да бъдат одобрени от инициативен комитет. Но няма критерии за лицата, които може да участват в инициативния комитет. Въвеждането на условие за плащане на такси към Камара ще попречи на свободния достъп до професията “брокер на недвижими имоти”, ще намали кръга на участници на пазара и ще доведе до увеличение на безработицата в сектора “Недвижими имоти”, заявяват от НСБИ.

Съюз за стопанска инициатива: Ще фалират малките фирми в бранша

Създават монополна структура

99% от фирмите в сектора са микропредприятия и са заплашени от фалит при приемане на внесения в парламента законопроект, заявяват от ССИ.

Законопроектът за посредническите услуги при сделки с недвижими имоти предвижда неоправдано тежка регулация на професията “брокер на недвижими имоти”, която ще доведе до фалит на микро и малките фирми в икономическата дейност “Операции с недвижими имоти”. Това гласи становище на Съюза за стопанска инициатива (ССИ) по внесения в парламента законопроект.

Общият брой на фирмите в сектора “Операции с недвижими имоти” по данни на НСИ е 28 546, от които приблизително 99%, или 28 108 са микропредприятия, посочват от ССИ. Тези фирми осигуряват заетост на над 30 хил. души. Фирмите в тази икономическа дейност осигуряват 6,3% от брутния вътрешен продукт на страната.

Във внесените в парламента документи няма данни да е направен тест за ефекта на законопроекта върху малките и средни предприятия, посочват от ССИ. Но малките и средни предприятия са гръбнака на българската икономика, представляват 99% от броя на всички фирми и осигуряват 75% от работните места.

Създаването на монополна структура “Камара на брокерите” грубо ще наруши основните принципи на пазарната икономика и на конкуренцията и ще се отрази съществено на цените за потребителите на услугата чрез съсредоточаването на монополен контрол над упражняващите професията “брокер на недвижими имоти”, заявяват от ССИ. Това ще бъде резултат от предвидените права на Камарата на брокерите да определя и събира множество такси в размери, определени по лично усмотрение, които ще са непосилни за микропредприятията, допълват от ССИ.

Национално сдружение Недвижими имоти: Законът създава професионални стандарти

Необходима е регулация

Необходима е регулация на посредническите услуги при сделките с недвижими имоти, заявяват от НСНИ.

Браншът на фирмите, предлагащи посреднически услуги в сферата на недвижимите имоти, е единственият в сектора, който е нерегулиран за разлика от сродните такива - на архитектите, на нотариусите, строителите, геодезистите, оценителите, гласи становище на Национално сдружение Недвижими имоти (НСНИ) по внесения в парламента законопроект.

Искаме да подчертаем важността на внесения Закон за посредническите услуги при сделки с недвижими имоти за всички заинтересовани страни - брокери и агенти на недвижими имоти, потребителите продавачи и купувачи - граждани и юридически лица, строителни предприемачи, застрахователи и др., които се нуждаят от регулация на посредническите услуги при сделките с недвижими имоти, заявяват от НСНИ.

Защитата на интересите на гражданите и инвеститорите в недвижими имоти в България, както и лоялната конкурентна среда са основните инструменти за постигане на по-голяма прозрачност в един от най-социално значимите икономически сектори в страната, а елиминирането на “сивия сектор” във всяка една сфера допринася за по-добрия имидж на страната ни като бизнес дестинация, посочват от НСНИ. Внесеният законопроект създава професионални стандарти. Създаването на Камара, която да поддържа регистър на компаниите и хората, които се занимават със съответната дейност е най-успешният модел за контрол, прозрачност и равнопоставеност при изпълнение на професионалните ангажименти и законовите разпоредби, заявяват от НСНИ.

Задължително обучение за брокерите

Налагат глоби на брокери до 10 хил. лв.

Само Камарата ще прави изпити

Предлагат Камарата на посредниците да налага глоби и да прави задължителни програми за обучение.

На брокерите на недвижими имоти да бъдат налагани глоби от 1000 лв. до 10 000 лв. при неспазване на закона или на Етичния професионален кодекс, предвижва проектът на Закон за посредническите услуги при сделки с недвижими имоти. Идеята е към Камерата на посредниците да бъдат създадени Комисия по професионална квалификация и Комисия по професионална етика, която да налага глобите. Сред другите възможни наказания за брокерите е временно лишаване от право за упражняване на дейност за срок от 3 месеца до една година или обезсилване на удостоверението за осъществяване на дейност като брокер на имоти.

Идеята е Комисията по професионална квалификация да организира и провежда програми и изпити за професионалната квалификация на брокерите. А брокерите да бъдат длъжни да участват в периодични курсове за поддържане и повишаване на квалификацията, за което ще трябва да плащат такси. Законът предвижда Камарата на посредниците да бъде единственият орган, който може да провежда изпити за издаване на свидетелство за придобиване на професионална квалификация за посредник или агент на недвижими имоти.