Военновъздушните сили на САЩ се стремят да модернизират кипърската военновъздушна база като хуманитарен пункт за Близкия изток

Ключов приоритет е осигуряването на безопасността на въздушното движение

Експерти от американските военновъздушни сили търсят начини за модернизиране на главната въздушна база на Кипър, за да бъде използвана като хуманитарен междинен пункт при бъдещи операции в Близкия изток, заяви кипърски служител пред Associated Press.

Кипър, който се намира само на 184 км от ливанската столица Бейрут, в миналото многократно е действал като транзитен пункт за репатриране на чуждестранни граждани, бягащи от конфликти в Близкия изток и извън него. Той е служил и като транзитен пункт за хуманитарна помощ за Газа.

Експерти от 435-та група за реагиране при извънредни ситуации, базирана в Рамщайн, Германия, ще прекарат следващите няколко дни във военновъздушната база „Андреас Папандреу“, за да оценят модернизацията, необходима за приемането на широк набор от американски въздушни средства и други сили.

Ключов приоритет е осигуряването на безопасността на въздушното движение в и около базата, която се намира до второто по големина гражданско летище на острова, заяви служителят. Разположението на базата улеснява прехвърлянето на евакуираните лица на граждански самолети на съседното летище за пътуването им към дома.

Служителят говори пред Асошиейтед прес при условие за анонимност, тъй като не е упълномощен да говори публично за подробностите от посещението на експертите.

Безопасността на въздушното движение ще трябва да бъде повишена чрез нови високотехнологични инсталации, включително най-съвременни радари, за да се осигури независима работа на гражданските и военните самолети на безопасни разстояния.

„Американците са много конкретни по въпросите на безопасността и искат да направят някои модернизации, за да подобрят още повече безопасността на базата“, каза служителят.

Други съществени подобрения включват разширяване както на самата база, така и на пистата за излитане и кацане, за да могат да се приемат повече транспортни и изтребителни самолети. Предвижда се също така да се изградят усилени укрития за защита на тези въздушни средства.

Правителството на Кипър се съгласи да направи оценка на модернизацията на въздушната база след неотдавнашното разполагане на контингент на морската пехота на САЩ в базата. Морските пехотинци, оборудвани с военни транспортни и товарни самолети V-22 Osprey, бяха в готовност в случай на бърза евакуация на американски граждани от близкия Ливан по време на ударите на Израел срещу цели на Хизбула в края на миналата година.

Заместник правителственият говорител Янис Антониу заяви в четвъртък пред държавната радиотелевизионна компания, че всяко използване на базата от силите на САЩ или други държави ще изисква предварително одобрение от кипърското правителство. Той настоя, че военновъздушната база няма да действа като предна база за военни ударни операции срещу цели в региона.

„Проявихме интерес да работим със силите на САЩ, защото смятаме, че това служи на жизнените интереси на Република Кипър“, каза Антониу и добави, че в доклада си експертите на САЩ ще предложат оценка на разходите за модернизация и какъв процент от тях правителството на САЩ би било готово да покрие.

Двустранните отношения между Кипър, член на Европейския съюз, и САЩ, особено по отношение на военното сътрудничество, нараснаха значително през последните няколко години след обещанието на кипърския президент Никос Христодулидис да утвърди „ясната западна ориентация“ на етнически разделената страна.

Проява на тези връзки беше издадената миналата седмица директива на бившия президент Джо Байдън, която позволява на Кипър да купува оръжия от правителството на САЩ и да получава излишно американско военно оборудване.

Кипърското правителство отбеляза това развитие като осезаемо признание за надеждността на Кипър като партньор на САЩ в региона.