Българското общество не зачита основните човешки права спрямо македонската общност. Това каза в в интервю от Ню Йорк за МРТ премиерът на Северна Македония Християн Мицкоски.
„Целта и посланието ми са ясни. Като ръководител на правителството би било безотговорно и коварно към македонския народ, към македонските граждани да кажа, че македонският въпрос е затворен в условия, в които ние не сме част от европейското семейство и сме започнали пътя много преди може би някои страни членки, които са там и това е открит въпрос”, каза още Мицкоски.
„Докато съм жив и се занимавам с тази работа, ще се боря тези несправедливости да бъдат поправени в 21 век. Когато ме няма и не се занимавам с тази работа, тогава е на поколенията след мен. Но трябва да имаме институционална следа, че сме се борили, не сме напускали бойното поле и не сме били предатели на македонския народ и македонската идентичност”, добави Мицкоски.
„Готов съм да говоря и ще пътувам и ще седна на масата и ще говоря колкото е необходимо с всички, само за да намеря решение. Нямам комуникация с новия председател на правителството на източната съседка, но бих се радвал на среща с него и бих се радвал да седнем да поговорим и да видим какви са възможностите. Единственото ми послание на срещата ще бъде, че ако споразуменията са валидни и трябва да се спазват за нас, те трябва да са валидни и спазвани и за тях и че двустранните въпроси не трябва да бъдат част от преговорния процес”, коментира още Мицкоски. "Въпросът е как да стигнем до целта и как достойно да освободим този процес, който беше блокиран поради авантюристичната политика на предишното правителство, което смяташе, че всичко ще им бъде простено, ако подпишат всичко, което беше сложено на масата... и създадоха обективен проблем за европейската интеграция. Сега имаме сизифова задача да преодолеем всичко това, защото източната ни съседка България е в европейското семейство, а ние сме извън него и искаме да влезем в това семейство. В цялата тази амбиция ние избрахме стратегията да представим позициите си възможно най-силно и ясно и да се сприятеляваме, да градим приятелства и да намираме съюзници, за да намерим достойно решение, за което съм оптимист. Продължаваме да изграждаме приятелства, да търсим съюзници и да бъдем възможно най-ясни и гласни в този процес и смятам, че ако имаме реални и обективни европейски "базирани на заслуги" критерии, които се основават на постижения, а не на двустранни въпроси, тогава процесът на присъединяване на Северна Македония най-накрая ще бъде освободен след две десетилетия.”