Отново става актуална теорията за Европа на две скорости
Върховният представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Кая Калас направи това, засега на думи, което враговете на Обединена Европа желаят отдавна - разпокъса я на 27 отделни парчета. И както писа римският в. “Република”, дипломат №1 на Съюза изненада безкрайно Брюксел с изцепката си, защото зачеркна от раз въжделенията му за създаване на обща армия, подчертавайки в съвсем официална реч, че той нямал нужда от такава, а от 27 отделни армии на страните-членки.
Ако могат да бъдат силни - още по-добре, според нея - становище, което бързаците в европейското коментаторско братство веднага оприличиха на паникьорския призив: “Спасявай се сам, по единично!” Било то от руска или каквато и да било друга опасност.
Явно след първите моменти на ступор, последвали нанасянето пак на Доналд Тръмп в Белия дом, началниците в брюкселските институции започнаха да осъзнават, че светът е навлязъл в “нова ера на жестока геостратегическа конкуренция”. Впрочем последното го изстреля завчера в Страсбург самата шефка на ЕК Урсула фон дер Лайен, която цял месец не се бе появявала пред публика, може би заради връхлетяла я тежка болест, може би заради мерак да разбере накъде духат вашингтонските ветрове и тогава да си отваря устата.
Та веднага след като се произнесе за отдавна видимата промяна на международната ситуация, която изглежда тя единствена май не е забелязала, Фон дер Лайен дебело подчерта: “Ние, европейците, не харесваме тази нова реалност, но трябва да се изправим пред нея без да променяме нашите ценности”. Сякаш за да я оневини заради завоалираната коварна атака срещу новия наемател на Белия дом, комисарят по икономическите въпроси Валдис Домбровскис “преведе” думите на еврошефката като “отговор на заплахата на Тръмп да въведе мита на европейските стоки”. И уточни, че председателката на ЕК била очертала като възможна реакция на отвъдокеанските протекционистични намерения използването на “контратарифи”.
Не закъсня да размаха пръст на Вашингтон и председателката на Европарламента Роберта Мецола, която заяви в интервю за италианския в. “Ла Стампа”, че Тръмп не я плашел и призова Европа да отговорела на претенциите му “задружно”.
Но заслужава си човек да отдели по-голямо внимание на изявленията на обличащата се като комсомолска секретарка от късния съветски период Кая Калас - третата дама от управляващия в Брюксел триумвират-матриархат. Тя напрактика се противопостави на Тръмп, заявявайки пред евродепутатие в Страсбург, че страните от ЕС трябва да увеличат начаса разходите си за отбрана не само на 5% от БВП, както иска президентът на САЩ, а на 6% и им препоръча скоро да направят направо като Русия - да ги качат на 9%. Така бившата естонска премиерка изведнъж се оказа по-тръмпистка от самия Доналд Тръмп, който иначе отдавна настоява европейците да се грижат повече за собствената си сигурност, но давайки за целта около 5 на сто от препечелваните от тях за година пари.
Срещу отделяните сега от 27-те дори под 2% от БВП за отбрана и за увеличаване на този процент се изказа, но с далеч по премерен тон от този на Кая Калас, ротационният председател на Съвета на ЕС - полският премиер Доналд Туск. А след като щенията за “голям скок” в разходите за оръжия на Калас бяха горещо подкрепени от еврокомисаря по отбраната и също балтиец - литовецът Андрюс Кубилюс, френският вестник “Льо Монд” заключи, че “на Стария континент става отново актуална теорията за “Европа на две скорости”. По простата причина, че страните от Западна Европа не могат и не желаят да увеличат рязко военните си бюджети от 2 на 5%, за което пледират източноевропейците и най-вече балтийските страни, плюс Полша.
След десетина дни би трябвало да се състои неофициален Европейски съвет, на който да получат отговор повдигнатите завчера в Страсбург и поставени от новата американска реалност въпроси за мита, отбрана и т. н. Но както подчерта римският в. “Република”, докато Германия не приключи парламентарните избори на 23 февруари и докато Франция не си възвърне минималната вътрешно-политическа стабилност, няма да е лесно да се постигне съгласие за някаква обща линия по горещите теми пред ЕС. И току виж излязла права естонката от женския триумвират в Брюкел Кая Калас за разпокъсването на Европа лека-полека в обозримото бъдеще на 27 парчета...