Правителството планира да приеме и внесе в Народното събрание бюджет с до 40% разходи от БВП и дефицит не по-висок от 3%. Не са планирани промени в данъчно-осигурителната тежест.
Това заяви на брифинг премиерът Росен Желязков след заседание на Съвета за съвместно управление в сградата на Народното събрание, на което управляващата коалиция обсъди бюджета на държавата за настоящата година.
"Знаете, че последните дни има сериозна полемика по отношение на приключването на финансовата 2024 г.", коментира министър-председателят. По думите му това е въпрос, свързан с поети ангажименти и фактурирани разходи, които не са разплатени. "Тази тема беше важна да се обсъди с оглед на това каква ще бъде разходната база за проектобюджета и приходите по консолидираната фискална програма, за да може правителството да гласува и внесе в Народното събрание проектобюджет за 2025 г., в това число за общественото осигуряване и здравната каса, в който се изпълняват основните изисквания на Закона за публичните финанси, а именно до 40 % разходи от БВП и бюджетен дефицит не по-висок от 3%", обясни той.
„След гласуване в Народното събрание, при тези параметри и показатели, правителството да подаде искане за конвергентен доклад за изпълнение на критериите за членство в еврозоната”, коментира премиерът Росен Желязков.
„Моето разбиране за ангажимента, който колегите от ПП-ДБ следват да изразят ясно - ще подкрепят ли бюджет, който би дал възможност България да подаде искане за извънреден конвергентен доклад”, отправи запитване премиерът.
Желязков заяви, че няма да предлагат „екзотични мерки като тези в оттегления проект на бюджет за 2025 година” от служебния кабинет. „Заявили сме ясно, че няма да променяме данъчно-осигурителната тежест. И ще внесем проект на бюджет с действащия закон за ДДС”, разясни премиерът.
Той коментира и темата с представителя на България в Европейската комисия за демокрация чрез право (Венецианска комисия) с решение на Министерския съвет. Досега наш представител беше Филип Димитров, чийто мандат обаче е изтекъл преди година. „Взехме решение за избор на представители - Десислава Атанасова и Борислав Белазелков. Опитът на Атанасова в Народното събрание беше основен. Защото въпросите, които се обсъждат във Венецианската комисия, са свързани с предмета на дейност и на парламента”, уточни министър-председателя и подчерта, че решението е на правителството.