Бойко Борисов: Регулатори бяха сменени с шуреи и баджанайки (Обзор)

Автор: Труд news

Лена Бориславова била в основата на кадруването

Борисов обвини ППДБ и в това, че по време на управлението им хората са обеднели

По повод упреци от ППДБ към управляващата коалиция за работата й по обновяването на парламентарните квоти в държавните регулаторни и контролни органи, лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов даде примери за начина, по който това се е правило при настоящата опозиция: “Помня как “Партията на промяната” почна да сменя регулаторите, когато ГЕРБ беше изчегъртана и не участваше в процесите. Вие помните - КЕВР го върна КС и Иван Иванов стана на 80 години, да изкара още 80, продължава да е шеф на КЕВР, заради това, което Лена Бориславова направи. И още куп регулатори бяха сменени с роднини шуреи, баджанайки и кой ли не”, заяви Борисов.

Причина бяха упреци от Лена Бориславова, която обяви, че ППДБ не са доволни от начина, по който започва попълването на регулаторите. В отговор Борисов разказа спомени за смяната на управителя на НЗОК при управлението на сглобката, в което участваше заедно с ППДБ. Заяви, че тогава партньорите му са настоявали да се сложи срок за обсъждане на кандидатурата от само 3 дни, докато сега управляващите предлагат срок от 7 дни за планираните от тях назначения.

Обясни още, ако сега е поискал по-дълъг срок, опозицията щяла да го обвини, че забавя назначенията, за да опази председателя на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) Юлия Ненкова, майка на дългогодишния депутат от ГЕРБ Александър Ненков. “А като тяхната министърка беше майка на кмета им на “Подуяне”...”, припомни още Борисов. Той обвини ППДБ и в това, че по време на управлението им хората са обеднели. Заяви още, че подкрепя решението на Теменужка Петкова да освободи от длъжност зам.-министъра си Людмила Петкова.

“ГЕРБ поставя на първо място държавата и стратегическите  цели. През 2020 г. ГЕРБ под мое ръководство вкара България в еврозоната - чакалнята и Европейския банков съюз. За съжаление, 4 години колегите от ППДБ не направиха нищо България да влезе от чакалнята в еврозоната. Това са фактите. Бяха давани всякакви цифри и аз подкрепям решението на Теменужка Петкова да се освободи от зам.-министъра си, защото ако за една година не знаеш като министър какви са ти финансите и на всеки въпрос “какви са” - се отговаря, че трябва още данни да се събират. Аз мисля, че няма какво да й помогне там. Стратегическата цел на България, още повече това, което виждаме в залата, е да влезе в еврозоната”, бе категоричен Борисов. Той подчерта огромни ползи от това и определи за “невъзможни” староховете на някои хора, че ще обеднеят.