Правителството одобри писмо за взаимен ангажимент между МИИ И ОИСР
Присъединяването към ОИСР е сред основните цели на външната политика на Република България и към настоящия момент продължават целенасочените и последователни действия на страната ни в тази посока. В тази връзка правителството прие решение за одобряване на писмо за взаимен ангажимент между Министерство на икономиката и индустрията (МИИ) и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).
С писмото се ангажира изготвянето, от страна на ОИСР на сравнителен анализ и консултативно становище по актуализиран Анализ на създадените със специални закони на основание чл. 62, ал. 3 от Търговския закон държавни предприятия за изясняване на характера на осъществяваната от тях дейност - предимно търговска дейност или предимно публични функции.
Една от ключовите препоръките на ОИСР в доклада за общата рамка за предприятията в България, предвижда страната ни да преобразува държавните предприятия, създадени със специален закон, които работят предимно с търговски цели, в акционерни дружества.
Заключенията от доклада на ОИСР „Преглед на присъединяването на България към насоките за корпоративното управление" от 2023 г. показват, че приетата през месец декември 2022 г. на Министерския съвет Програма за преобразуване на държавните предприятия, създадени със специални закони на основание чл. 62, ал. 3 от Търговския закон, не отговаря в пълнота на анализа на АППК от 2021 г.
С оглед намиране на решение за изпълнение на поетите ангажименти в тази област и съгласувано с Европейската комисия, е решено Анализът на АППК от 2021 г. да бъде актуализиран с цел отразяване развитието на специфичните цели на политиките, законодателната рамка, последните налични финансово-счетоводни и статистически данни за държавните предприятия.
След приемане на актуализирания Анализ от Министерския съвет, следващата стъпка ще бъде да се подготви и приеме нова програма за преобразуване на държавните предприятия, която да се основава на изводите от актуализирания Анализ.
Правителството се разпореди с имоти
По решение на правителството Българска телеграфна агенция получава правото да управлява за нови пет години част от имот - публична държавна собственост на ул. ,,Димитър Добрович" № 3 в гр. Сливен. По силата на решение на Министерския съвет и до момента се управлява от Агенцията, която в края на 2024 г. е отправила искане пред областния управител на Сливен сградата да и бъде предоставена отново за управление, тъй като правото, което е получила с решението от 2020 г., изтича през настоящата година. Сградата ще продължи да се използва за неикономическа дейност при съобразяване на законодателството и правилата в областта на държавните помощи и ще се стопанисва и управлява със средства на БТА.
С друго решение на правителството се отчуждават имоти - частна собственост, необходими за изграждането на автомагистрала „Русе - Велико Търново". Терените попадат в землищата на селата Божичен, Иваново и Тръстеник в община Иваново, гр. Две могили, община Две могили и с. Екзарх Йосиф в община Борово, област Русе. Средствата за обезщетяване на собствениците са за сметка на Агенция „Пътна инфраструктура". Решението може да се обжалва пред административен съд по местонахождение на имотите в 14-дневен срок от съобщаването му на заинтересованите лица по реда на Административнопроцесуалния кодекс.
Одобрен е докладът с резултатите от редовното заседание на Съвета ЕКОФИН
Министерският съвет одобри доклад с резултатите от редовното заседание на Съвета на Европейския съюз по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН), което се проведе на 21 януари 2024 г. в Брюксел.
По време на срещата полското председателство представи своята работна програма в областта на икономическите и финансовите въпроси за първата половина на 2025 г.
В рамките на заседанието се проведе политически дебат относно осигуряването на глобална конкурентна бизнес среда в Европа, като се съсредоточи върху опростяването и намаляването на регулаторната тежест.
В контекста на Европейския семестър за 2025 г. ЕК представи основните моменти в Доклада по Механизма за предупреждение и проекта на препоръка относно икономическата политика на еврозоната.
Приети бяха изменения на решения за изпълнение, одобряващи целенасочени изменения на плановете за възстановяване и устойчивост на Кипър, Гърция и Испания. Участниците в заседанието дискутираха икономическите и финансовите последици от агресията на Русия срещу Украйна.
Одобрена е позицията по дело на Съда на ЕС
Министерският съвет одобри позицията и даде съгласие Република България да участва в дело С-718/24 (Алеб) на Съда на Европейския съюз, образувано по преюдициално запитване на административен съд София -град по дело № 7126/2024 със страни жалбоподател: NP и ответник: Мариана Тошева-председател на Държавната агенция за бежанците при Министерския съвет.
Дело С-718/24 пред Съда на ЕС е образувано по преюдициално запитване на българска юрисдикция по повод съдебно производство в областта на убежището, в рамките на което е обжалван отказ да бъде предоставена международна закрила по молба, подадена от непридружен непълнолетен чужденец. При отхвърляне на молбата за международна закрила административният орган се е позовал на доводи, свързани с пребиваването на кандидата в трета сигурна държава преди да влезе на територията на Република България.
За да реши делото по същество българската юрисдикция е формулирала пет въпроса относно тълкуването, действието или прилагането на законодателството на ЕС в областта на убежището, с които е сезирала Съда на ЕС. В конкретния случай, българска национална юрисдикция се обръща към Съда на ЕС да се произнесе със заключение относно прилагане на института „трета сигурна държава".
С упражняване на правото си да изразим съображения пред Съда по поставените от националната юрисдикция въпроси България гарантира собствен принос и насока в развитието на правото на ЕС в областта на убежището, вкл. по отношение на неговото последователно и равнопоставено прилагане от всички държави членки.
Правителството одобри доклада от участието на България в заседанието на Съвета ЕС по земеделие и рибарство
Министерският съвет одобри резултатите и взетите решения на заседанието на Съвета на Европейския съюз по земеделие и рибарство, провело се на 27 януари 2025 г. в Брюксел, на което полското председателство представи своята работна програма в областта на земеделието и рибарството за първото полугодие на 2025 г.
Европейската комисия представи актуална информация относно свързаните с търговията въпроси на селското стопанство. Държавите членки обсъдиха перспективата за резерв от най-малко 1 милиард евро, чрез който ЕС да се застрахова срещу всяко потенциално отрицателно въздействие на споразумението с Меркосур. Държавите призоваха за допълнителна оценка на кумулативните ефекти от търговията със селскостопански продукти върху европейския земеделски сектор.
На заседанието министрите обмениха мнения относно необходимостта от ревизия на процедурата за уравняване с оглед качеството на изпълнение, зелената архитектура и допълнителна нужда от опростяване. Множество делегации повдигнаха дебат за финансовата и административната тежести. Някои от тях призоваха Комисията да измени основното законодателство на Общата селскостопанска политика (ОСП). Други настояха за по-голяма гъвкавост при прилагането на зелената архитектура, като например ограничаване на изискванията до това, което е строго необходимо, предоставяне на допълнителни дерогации или увеличаване на възнагражденията за фермерите. Беше подчертана необходимостта от по-голяма ефективност и гъвкавост при изменение на стратегическите планове по ОСП.
Вицепремиерът Атанас Зафиров ще е председател на Националния съвет за хората с увреждания
Заместник министър-председателят Атанас Зафиров ще е председател на Националния съвет за хората с увреждания, реши правителството. Заместникпредседатели ще бъдат министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов и министърът на здравеопазването Силви Кирилов. Останалите представители на държавата в съвета са по един заместник-министър от всяко министерство.
Националният съвет за хората с увреждания е консултативен орган за осъществяване на сътрудничество при разработване и провеждане на политиката за правата на хората с увреждания към Министерския съвет. В него освен представителите на държавата участват и национално представителните организации на и за хората с увреждания, национално представителните организации на работниците и служителите, национално представителните организации на работодателите и Националното сдружение на общините в Република България.
В друго правителствено решение вицепремиерът Атанас Зафиров е определен за председател на Националния съвет за развитие на гражданското общество.
Одобрени са промени в състава на Надзорния съвет на НОИ
Правителството определи нови членове на Надзорния съвет на Националния осигурителен институт.
Във връзка с Решение на Народното събрание за избиране на Министерски съвет на Република България от 16 януари 2025 г. и с решенията на Министерския съвет от 29 януари 2025 г. за признаване за представителни на национално равнище на две организации на работниците и служителите и четири организации на работодателите е необходимо да се актуализира съставът на Надзорния съвет на Националния осигурителен институт като представителите на Министерския съвет бъдат намалени с двама.
От състава на Надзорния съвет са освободени: Ивайло Иванов, Наташа Стоименова-Кунгалова и Галин Желев. За нов член на Надзорния съвет на Националния осигурителен институт правителството определи Борислав Гуцанов, министър на труда и социалната политика.
Кабинетът прие решение за финансиране на неразплатени текущи и капиталови разходи на държавните културни институти в областта на сценичните изкуства
Министерският съвет прие решение за и звършване на разходи за 2025 г. от централната администрация на Министерство на културата и държавните културни институти осъществяващи дейност в областта на сценичните изкуства.
С решението се предлага да бъда осигурено финансиране на държавните културни институти, осъществяващи дейност в областта на сценичното изкуство и на централна администрация на Министерството на културата в размер на 15 000 000 лв., както следва:
а) за държавните културни институти, осъществяващи дейност в областта на сценичните изкуства - в размер до 5 600 000 лева;
б) за централна администрация на Министерство на културата в размер на 9 400 000 лева, от които: 2 339 662 лв. за поети задължения по сключени договори за субсидии за творчески проекти и други разходи в областта на движимото културно наследство и визуалните изкуства; 2 711 621 лв. за поети задължения по сключени договори за теренни археологически проучвания и теренна консервация на недвижими археологически културни ценности - Закон за културното наследство; 4 348 717 лв. за поети задължения по сключени договори за консервационно-реставрационни работи за създаване и опазване на културните ценности - Закон за културното наследство.
С предоставянето на допълнителните средства ще се осигурят необходимите гаранции за финансова стабилност в сектора, ще се допринесе за подобряване достъпа на гражданите до културния продукт, предлаган от държавните културни институти, ще се окаже положителен ефект върху подготовката на изложби, дейности по консервация и реставрация на културни ценности и ще се подпомогне представяне на движимото културно наследство чрез обновяване на постоянните експозиции на музеите и създаване на временни изложби, като същевременно продължава подкрепата за дейностите по неговото опазване.
Назначени са нови областни управители на областите Хасково, Шумен и Търговище
Правителството прие решение за назначаване на трима областни управители.
Стефка Стефанова е назначена за областен управител на област Хасково. Заемала е същата длъжност в периода от 2019 година до 2021 година. Била е също заместник областен управител на област Хасково, както и общински съветник в Общински съвет Харманли – председател на Комисията по законността и нормативните актове.
За областен управител на област Шумен е назначена Катя Иванова. Финансист е по образование, със сериозен административен и управленски опит. Заемала е длъжността главен секретар в Областна администрация Шумен, както и директор на Дирекция „Гражданска регистрация, административно, правно обслужване и логистика" в Община Шумен.
Йоан Пеев е назначен на длъжността областен управител на област Търговище. Дълги години работи в областната администрация в Търговище, заемайки различни длъжности, като до момента е бил директор на Дирекция „Административно-правно обслужване, финанси и управление на собствеността". Магистър инженер е по компютърни системи и мрежи от Русенския университет „Ангел Кънчев".
С решение на правителството досегашните областни управители на трите области са освободени от длъжност.