Три граждански организации питат: Защо България не поддържа наличност от ботулинов антитоксин?

Защо България не поддържа наличност от ботулинов антитоксин, питат три граждански организации в сферата на защитата на правата на пациентите.

"Към Пациентски организации “Заедно с теб” се обърнаха разтревожени граждани във връзка с липсата на ботулинов антитоксин според публичните изявления на лекари от УМБАЛСМ “Пирогов”.

Обръщаме се към Министъра на здравеопазването и очакваме незабавен отговор защо липсва в България ботулинов антитоксин и настояваме да се осигури незабавно.

Както е известно има няколко вида ботулизъм: хранителен ботулизъм – причинен от консумацията на заразени храним; ботулизъм при бебета – възниква, когато бактерията се развие в червата на бебето; раневи ботулизъм – заразяване през открити рани; ятрогенен ботулизъм – предизвикан от неправилно използване на ботулинов токсин при медицински или козметични процедури", съобщават от "Заедно с теб".

"Във връзка със скандалните случаи на пациентки след козметични процедури задаваме въпроса, ако имаме случаи на ботулизъм от хранително отравяне какво правим? Традиционно българинът използва домашно консервирани зеленчуци на трапезата си.

Към момента в Европейския съюз няма разрешен за употреба лекарствен продукт съответстващ на INN Botulinum antitoxin и ATC (анатомо-терапевтично-химичната класификация на СЗО) код J06AA04 по централизираната процедура на ЕС. В България също няма разрешен за употреба съответен лекарствен продукт по национална процедура. 

Затова нормативно е уредено, когато лечението в страната е без алтернатива и в интерес на здравето на пациентите, даден неразрешен лекарствен продукт да бъде осигурен. По този начин в нашата страна лекарственият продукт с INN Botulinum antitoxin може да бъде внесен от търговец на едро по искане на лечебно заведение за болнична помощ по реда на чл. 9, ал. 1 от ЗЛПХМ.

Настояваме Министерство на здравеопазването да направи проверка и като принципал на редица лечебни заведения да осигури нужния лекарствен препарат.

Вторият въпрос, който повдигаме пред Министъра на здравеопазването е за контрола на козметичните студиа. Защо държавата нехае и позволява на хора без нужната медицинска квалификация да извършват медицински интервенции?

Ботоксът е лекарствен продукт. Като такъв има кратка характеристика и строго определени правила за приложение. Всичко извън кратката му характеристика е незаконно. С лекарствени продукти могат да работят само лекари.

Очакваме от Министерство на здравеопазването да направи незабавни проверки на козметичните студиа за наличните количества ботоксов токсин и за квалификацията на лицата, работещи с него и да даде официална информация от тези проверки.

Необходими са спешни промени в медицинските стандарти и наредбите. Да се проверят всички, организиращи он лайн курсове на немедицински лица за лечение.

Настояваме безхаберието в държавата да спре и Министерството да се погрижи за защита на живота и здравето на пациентите", пише още в позицията на организацията.

Коментари ()

Осакатяват жени със съмнителен ботокс

Автор: Труд news

В “Пирогов” спасяват пострадали от процедурите, развили ятрогенен ботулизъм

Може да се стигне до белодробна вентилация

11 жени са пострадали след инжектиране с ботулинов токсин. Това съобщи пред “Труд news” Нели Георгиева, заместник-председател на Асоциацията на пациентите на естетическата медицина. Тя уточни, че жените са били привлечени от предлагана промоция на процедурите с ботокс в два козметични центъра в София, в които работи една и съща жена с небългарски произход. Георгиева обясни, че нъпросната жена се представяла за дерматолог, но проверка в регистъра показала, че няма такъв лекар.

“Три от дамите, преминали през процедура с ботокс са в по-тежко състояние. Още една е била на преглед във ВМА”, коментира Георгиева. Тя уточни, че пострадалите жени ще сезират полицията и прокуратурата по случая.

От болница „Пирогов” съобщиха, че е била приета четвърта жена, която е пострадала след поставяне на ботокс. 47-годишната пациентка е настанена в Клиниката по нервни болести с Ятрогенен ботулизъм. Ботоксът є е поставен на същото място, което са посетили и предишните 3 жени.

До момента в “Пирогов” са търсили помощ общо 4 дами, като три от тях са останали за лечение, а едната само е била прегледана.

На 30 януари от “Пирогов” съобщиха, че екипът на доц. Мария Димитрова, която е шеф на клиниката по нервни болести e спасил 30 годишна жена, постъпила преди 10 дни в университетската болница по спешност. Жената е приета в клиниката със спадане на клепачите, нарушение на гълтането и слабост в мускулите на цялото тяло. Началникът на Клиниката по нервни болести на “Пирогов” доц. Мария Димитрова поясни, че пациентката е с анамнестични данни за приложение на ботулинов токсин на лицето с козметична цел на 8 януари. Поставената диагноза на младата жена е “Ятрогенен ботулизъм”.

Арина Отопова се е представяла за доктор. Промоцията за козметичните центрове на Арина.

Ятрогенният ботулизъм се причинява от неправилно приложение на ботулинов токсин в естетични или медицински процедури. В последните години са регистрирани случаи на ятрогенен ботулизъм при пациенти, подложили се на процедури за отслабване чрез инжекции с ботулинов токсин.

Ятрогенният ботулизъм е рядко, но потенциално животозастрашаващо състояние, вследствие на употреба на ботулинов невротоксин. Прогресирането на паретичните промени може до доведе и до въвличане на дихателната мускулатура и възникване на дихателна слабост, налагаща изкуствена белодробна вентилация.

Това е било избегнато при 30-годишната жена благодарение на навременната реакция на болницата.

Жената е лекувана с противоботулинов серум, какъвто първоначално не е имало в страната. Със съдействието на Министерството на здравеопазването и началникът на ВМА ген. Венцислав Мутафчийски необходимите количества от препарата са доставени спешно. След прилагането на лекарството се възстановяват мускулната слабост и гълтателната функция, както и клепачите на пациентката.

Една от пострадалите - Даяна на 30 г.

Имам загуба на зрението на едното око

Вместо залепен стикер от ампулата Арина е написала на ръка вида ботокс.

Имам загуба на зрение на едното око, паднал клепач, екстремна умора до степен, да не мога да извършвам никакви дейности. Не мога да заведа сина си на училище, не мога да му сготвя. Имам главоболие.

На 30 години съм и държа да отбележа, че не за първи път си поставям ботокс, но никога не съм имала проблем.

Процедурите бяха извършени в студио, окоза се че работещата там не е никакъв доктор, а в Истаграм се представяше за такъв. Имаше два различни адреса - първата процедура беше на 22 ноември и беше на ул. “Асен Йорданов” 58 в Кръстова вада. Нямаше никакъв ефект от първата процедура и тя искаше да отида за ретуш. Ретушът беше на 15 януари и адресът беше в Манастирски ливади. Жената се казва Арина Отипова.

Всички регистрирани случаи в “Пирогов” и ВМА са минали през Осина, но имаме данни за други момичета с подобни симптоми, от процедури, извършени в други студиа.

Цената варира между 400 и 700 лв. Самата ампула не е скъпа, препаратът за три зони е около 300 лв.

Всъщност аз се подведох по промоционалната цена, която беше с 50 на сто по-ниска - около 300 лв. за три зони. И големи клиники често пускат промоции.

Имаме информация, че и големи клиники в българия работят с нелицензиран ботокс.

Д-р Мария Димитрова, началник на Клиниката по нервни болести в “Пирогов”:

Може да блокира нервната система 

Ботоксът се поставя локално, когато е с цел козметична процедура. Този токсин блокира нервните окончания и така изглажда бръчките, тъй като след него мускулът вече не се стяга от нервната трансмисия. Тя е блокирана.

Понякога той може да преодолее локалното място на действие и да засегне централната нервна система.

Големият проблем е, че ботулиновият токсин го поставят не само хора, свързани с медицината, но и такива, които нямат нищо общо с нея. В медицината той има своето място за приложение при редица заболявания, включително и неврологични. Ние го използваме за лечение на някои неврологични състояния.

Този препарат има своите добри показания при тях. Няма нищо лошо той да се използва и в козметиката. Проблемът, до голяма степен е, че има проблем с регулацията. Много немедицински лица го слагат в козметични студиа и салони за красота. Не искам да плаша хората, но нека да знаят, че може да се стигне до усложнения, както при нашата пациентка. Продуктът вече толкова е популяризиран, че едва ли някой си мисли за това, което може да му се случи още повече, ме не е предупреден.

Категорично той трябва да се поставя в лечебни заведения със статут и възможности да го правят. Останалото е несериозно, да не кажа - незаконно. Не съм наясно, как и откъде си го доставят в салоните за красота, вероятно лесно и достъпно. В нашия случай, ние, лекарите бяхме шокирани от друго. Оказа се, че анатоксинът (противоботулиновият серум), който трябваше да приложим, не е наличен. В България го няма и това беше проблемът. Нито лекарите, нито жената очаквахме такова нещо. Наложи се да изчакаме два дни, за да бъде на­пра­вено необходимото съвместно с ВМА и МЗ, и той да бъде доставен от чужбина. Хората трябва да знаят, че анатоксин в страната няма, а процедурите могат да дадат усложнения.

Асоциацията на естетичните дерматолози:

Неведнъж сме поставяли въпроса за регулациите

Асоциацията на естетичните дерматолози излезе с позиция, след случаите на приети в “Пирогов” на спадане на клепачите и нарушение на гълтането заради ботокс.

“Неведнъж сме поставяли въпроса за регулациите в областта на естетичната дерматология. Има крещящата нужда от законодателни промени в тази област, които да гарантират безопасността и здравето на пациентите”, се посочва в позицията.

“Важно е да подчертаем също така, че естетичните манипулации, като поставяне на ботулинов токсин, филъри, мезотерапии, скинбустери, конци и пр., представляват медицински дейности и фактът, че се извършват с цел разкрасяване не ги прави не медицински. Считаме че голяма част от пациентите не са запознати с това обстоятелство и неглижирането на този вид медицински дейности като “няколко убождания набързо” крие опасности за здравето им”, заявяват от асоциацията.

Нели Георгиева, зам.-председател на Асоциацията на пациентите на естетическа медицина, пред “Труд news”: 

Внасят го с куфарна търговия



Зная вече за 11 пострадали след инжектиране на ботокс в две козменични студия в София, в които работи една и съща жена. Симптоматиката варира от много тежка до по-леки състояния, като повечето от тях се оплакват от падане на клепача, двойно или замъглено зрение, много силна умора и объркане 

Жената, която ги е инжектирала, не е лекарка, не съм убедена, че е и козметик. Тя е чужденка. Твърди се, че е заминала в чужбина под претекст, че търси антидот.
Всички пострадали са се отзовали на обявя с промоции на Черния петък и по Коледа.

Преди година с мен се свърза дистрибутор на легитимен и лицензиран ботулинов токсин, който ме предупреди, че българският пазар е залят с няколко нелегитимни продукта, които влизат у нас незаконно. За съжаление, ги използат дори и лекари.

Чувала съм, че се внасят с т. нар. куфарна търговия от Турция, Корея и Индия.

Причинява лека форма на парализа

Какво представлява ботулиновият токсин

Поставяне на ботулинов токсин.

Ботулиновият токсин е невротоксичен протеин, произвеждан от бактерията Clostridium botulinum. Инжектиран в мускулите той причинява лека форма на парализа.

Това откритие е регистрирано през 1897 г., а през 1992 г. се появяват първите публикации относно използването му за естетични цели. Ботоксът блокира предаването на нервни импулси от невроните към мускулните влакна. По този начин инжектираният мускул остава в трайно състояние на релаксация за период от 3 до 6 или повече месеца.

В естетичната медицина ботокса се най-често се ползва за временно изглаждане на мимическите бръчки, причинени от контракциите на лицевите мускули в челото, зоните около очите и между веждите. В зависимост от инжектираното количество, движението на мускулите може да бъде намалено в различна степен или да бъде напълно блокирано.

Ботокс се инжектира с много тънки и къси игли, същите като тези за инсулин. Процедурата е кратка, почти безболезнена и изглежда доволно елементарна от гледна точка на пациента. В същото време, за вашия терапевт тази процедура изисква много знания, опит, внимателна предварителна подготовка и планиране.

Какви странични ефекти предизвиква

Повечето инжекции с ботокс водят до минимални странични ефекти, но някои пациенти могат да изпитат:

*Болка, подуване или синини - Лек дискомфорт, зачервяване и подуване в мястото на инжектиране, които обикновено отшумяват в рамките на няколко дни.
*Умерено главоболие, особено след инжекции за мигрена.
*Грипоподобни симптоми - Временна умора, повишена температура и мускулни болки.
*Садане на клепачите (птоза) - Ако ботоксът се разпространи извън предвидената зона, може да отслаби близките мускули, причинявайки временен спад на клепачите.
*Сухи очи или прекомерно сълзене - Ботоксът може да наруши продукцията на сълзи, ако се инжектира близо до очите.
*Асиметрия на лицето - Неравномерни резултати, ако ботоксът засегне едната страна на лицето по-различно от другата.
*Лек стомашен дискомфорт след инжекции.
*Временна мускулна слабост - Тъй като ботоксът отпуска мускулите, това може да засегне и непредвидени мускулни групи.

Умерени до тежки странични ефекти:

*Алергични реакции - Сърбеж, обриви, уртикария, подуване на лицето или гърлото и затруднено дишане.
*Трудности при преглъщане (дисфагия) - Ако ботоксът засегне мускулите, свързани с гълтането, може да се появи затруднение при хранене.
*Проблеми с говора (дисфония) - Отслабване на гласовите струни, което води до дрезгавост.
*Зрителни проблеми - Размазано зрение, сухота в очите или трудности с фокусирането.
*Дихателни затруднения - В редки случаи ботоксът може да засегне мускулите, отговорни за дишането, водейки до задух.

Ботоксът може да предизвика сериозни и животозастрашаващи усложнения:

*Симптоми, наподобяващи ботулизъм - Ако ботоксът се разпространи извън зоната на приложение, могат да се появят симптоми, характерни за ботулизъм, включително:
*Тежка мускулна слабост
*Парализа
*Затруднено дишане
*Замъглена реч
*Затруднено преглъщане
*Зрителни нарушения
*Респираторна недостатъчност
*Сърдечно-съдови проблеми

Коментари (0)

Потърпевша от токсичния ботокс: Украинката Арина Осипова се представяше за лекар, но не е

"Арина Осипова, известна като Гуудс, не е лекарка, представяше се за такава. Когато я потърсих притеснена, че съм се подула и ме боли след интервенцията, тя ми каза да пия витамини. Повече от 6 месеца не успях да се възстановя след поставянето на въпросния ботокс. Бях като препарирана".

Това заяви Деница Каймаканова, която е поредната потърпевша от козметичните подобрения на  украинската козметичка Осипова.

Чужденката, инжектирала токсичен ботокс в лицата на десетки българки, се е представляа за медицинско лице и е зарибявала с евтини промоции.

Проверка на "Труд news" показа, че Осипова е заключила страниците си в Инстаграм и е скрила досегашното съдържание, което е публикувала там. Нещо повече, вече е сменила името си, както и това на салона. 

Част от потърпевшите са приети в "Пирогов" с тежки усложения. Масово поразените жени са с оплаквания като паднали клепачи, липса на координация, слабост в крайниците и дори липса на способност за преглъщане. 

 След като стана ясно, че не една и две клиентки са окепазени от услугите на Осипова, адвокати по медицинско право поискаха строг контрол кой и как използва ботулинов токсин. 

"Тук трябва да се намеси прокуратурата", категорична бе адвокатът по медицинско право Мария Петрова.

Поредна жена застана с лице, за да разкаже за безобразията на козметичката Арина Осипова

"Ботоксът е медицнско изделие, козметички нямат право да работят с него, а само лекари", смята и адвокат Мария Шаркова. 

Коментари (0)

Най-четени