Големи жилища строят най-много в Пловдив

Най-голям е делът на новопостроените къщи (76,6%), следвани от жилищните кооперации (15,7%).

Двустайните са предпочитани от купувачите

Столицата е №1 по апартаменти, които излизат на пазара

Тухлените сгради имат дял от 18,1%

Пловдив се изкачва на първо място по брой на изградените нови големи къщи и апартаменти. През четвъртото тримесечие на миналата година в областта са въведени в експлоатация 108 жилища с 5 и повече стаи, показват данни на Националния статистически институт. Пловдив отново е начело в класацията след като през предходното тримесечие столицата беше на първо място по нови големи жилища.

На второ място е София с 83 нови жилища с поне пет стаи, които са въведени в експлоатация за едно тримесечие. Топ три се допълва от област Благоевград с 82 нови големи жилища. Четвъртата позиция е за област Варна, където завършените домове с 5 и повече стаи през тримесечието са 67, а на пето място е София-област с 60 големи жилища.

София е на първо място по въведени в експлоатация жилища през тримесечието.

Интересът към големите къщи и апартаменти нараства. Затова в страната има още няколко области, в които завършените жилища с поне пет стаи само за едно тримесечие са от десет нагоре. Това са Перник (28 големи жилища), Бургас (27), Пазарджик (21), Стара Загора (14), Русе (14), Велико Търново (12) и Кърджали (10). Общо за страната завършените големи жилища са 600 броя.

София е лидер по общия брой на нови жилища, излезли на пазара през тримесечието. В столицата за три месеца в експлоатация са въведени 1566 апартаменти и къщи. На второ място остава област Бургас, където са завършени 577 жилища. Област Варна е на трето място с 562 жилища.

Челната петица се допълва от областите Пловдив и Благоевград съответно с 521 и 368 жилища, въведени в експлоатация през тримесечието. След това в класацията са Плевен (180), София-област (160), Стара Загора (155), Кърджали (145) и Пазарджик (137). Оказва се, че сериозна строителна активност има в доста градове от страната. Като много жилища изграждат в района около София.

Но има и райони в България, които се развиват доста бавно. Например в областите Монтана и Силистра през тримесечието са въведени в експлоатация съответно само две и седем жилища, а в област Видин само осем броя.

В южната част на страната строят много повече от северната, показват данните на НСИ. В Северния централен район на България въведените в експлоатация нови жилища в рамките на три месеца са само 183, а в Северозападния район - 224. Докато в Североизточния район новите домове са 809, което е близо два пъти повече от другите два северни района взети заедно. В Югозападния район (където влиза София) строителството е още по-активно, като за три месеца са въведени в експлоатация 2244 жилища.

Когато купуват имот, в който да живеят, хората търсят предимно апартаменти с повече стаи. При покупката на жилище с цел инвестиция обаче, повечето се насочват към двустайните. През тримесечието завършените тристайни жилища са 1611, като те изостават по брой от двустайните. Тристайните жилища са 31% от всички излезли на пазара през тримесечието, а двустайните са 2058 и имат дял от 39,6%. Четиристайните къщи и апартаменти пък са 634 и са повече от едностайните, които са 289.

Броят на въведените в експлоатация жилищни сгради през тримесечието е общо 1378, а новопостроените жилища в тях са 5192. От въведените в експлоатация новопостроени жилищни сгради през тримесечието със стоманобетонна конструкция са 78%, с тухлена - 18,1%, с панелна - 0,3%, а с друга - 3,6%. Най-голям е делът на новопостроените къщи (76,6%), следвани от жилищните кооперации (15,7%).

Общата полезна площ на всички новопостроени жилища през тримесечието е 491,8 хил. кв. м. Същевременно средната полезна площ на едно новопостроено жилище намалява спрямо същия период на предходната година от 101,3 кв. м на 94,7 кв. м.

Най-голяма средна полезна площ на едно новопостроено жилище е регистрирана в областите София - 161,9 кв. м, и Смолян - 160,1 кв. м, а най-малка - в областите Враца - 56 кв. м, и Плевен - 66,1 кв. метра.

В Бургас дават над 150 хил. евро за дом

Избират апартаменти с просторни спални

Искат място за паркиране

Много хора държат спалните на апартамента им да са големи.

Купувачите търсят апартаменти с по-големи спални, разказаха брокери на имоти. В стаята на съпрузите в един дом трябва да има поне голяма спалня, гардероб и допълнителен шкаф за лични вещи. В детската стая е добре да може да бъдат поставени два кревата. Затова най-предпочитани от купувачите са спални от поне 15 кв. метра. По-малките спални с площ от около 10-12 кв. метра създават неудобства при разполагането на основните елементи за това помещение.

В Бургас цените на имотите варират в много големи граници. Конкретната цена за всеки имот зависи от много фактори, като основните са локацията, качеството на строителството и състоянието на жилището. В Бургас има предлагане на апартаменти за около 1000 евро за кв. метър, но в центъра на града цените често надминават 2100 евро на квадрат. В стара сграда в центъра за апартамент от около 100 кв. метра купувачите дават над 150 хил. евро. Заради високите цени, голяма част от купувачите предпочитат да сключат сделка в началния етап от строителството на нова жилищна сграда. Така трябва да изчакат докато домът им бъде завършен, но плащат по-ниска цена.

Все повече купувачи избират жилищни имоти, които предлагат допълнителни удобства като място за паркиране и модерни системи за контролиран достъп. Най-търсени в Бургас са двустайните жилища. Те са по-изгодни за отдаване под наем от тристайните апартаменти.

Най-четени

На живо

Подкаст с Виктор Блъсков: Български "фактчекъри" и глобалисти, работили по схема за цензура