Превръщат една от стаите в кабинет
Много българи, работещи в чужбина, купуват имоти в родината си, разказаха брокери на имоти. Сред причините за това е желанието им да защитят спестяванията си от инфлацията. Освен това те мислят и за старините си. Много работещи в чужбина българи искат при пенсиониране да се върнат тук. С получавана от чужбина пенсия и натрупани спестявания завърнали се емигранти могат да имат висок стандарт на живот.
Предстоящото влизане на България в еврозоната също повишава търсенето на имоти. Много купувачи искат да придобият имот преди приемане на еврото, защото очакват при влизане в еврозоната цените да нараснат още. Банките пък дават евтини кредити, което е още един стимул за пазара на имоти. Ниските лихви правят жилищата по-достъпни за хората, които трябва да вземат и ипотечен кредит за покупката на апартамент.
Банките отпускат жилищни кредити най-вече на хора със средни и високи доходи, най-често с 20% самоучастие. Поскъпването на имотите и желанието на хората да живеят в по-голям дом води до взимане на по-големи ипотечни кредити. Хората, които се замогват, търсят по-големи жилища - с две или с три спални. Много хора първо купуват апартамент с две спални, но след години, ако финансовите им възможности го позволяват, купуват и жилище с три спални, като превръщат едно от помещенията в кабинет.
Подкаст с Виктор Блъсков: Български "фактчекъри" и глобалисти, работили по схема за цензура