Герхард Шрьодер или властелинът на брачните пръстени

Шрьодер с Дорис Кьопф

Двоен скандал покрай последния брак на бившия германски канцлер го направи за резил

Игнорираният в Берлин политик се надява, че Германия скоро ще има пак нужда от него

Когато през 2018 г. бившият германски канцлер Герхард Шрьодер надява за пети път в живота си брачна халка на поредната любима жена, някои жълти медии край Рейн, Одер и Елба му измислят нов прякор – „Олимпиецът“. Наричат го така заради петте вдянати пръстена, които кичат биографията му подобно на петте олимпийски кръга върху емблемата на най-популярната световна спортна инициатива.

Но прозвището с дъх на непоколебима надпревара не успява да заличи предишното шеговито наименование на бившия и тачен досега от сънародниците си министър-председател – „Хер Ауди“, тоест „Мистър Ауди“, значи „Господин Ауди“. Той му е лепнат през 1997 г., когато сключва четвъртия си брак и вече е на подстъпите към канцлерството на Германия, окупирано десетина месеца по-късно за два мандата и за почти 8 години. Защото пишещото братство прави сметката, че след поредната негова сватба Герхард Шрьодер вече е надявал на безименните пръсти на изгорите си четири брачни халки – точно толкова, колкото са кръгчетата в емблемата на прочутия германски автомобилен концерн със същото име. Та „Олимпиецът“ не успява да стане популярен прякор, завистливи съпартийци, недолюбващи го журналисти недружелюбно настроени политически противници, както разбира се и не малко приятели – шегаджии, продължават да го наричат „Хер Ауди“. Може би и защото това е любимият автомобил на превърналия се напоследък в богат бизнесмен бивш лидер на германските социалдемократи, за когото се говори, че е ментор на сегашния канцлер Олаф Шолц. Но постепенно в разговорите си обикновените германци, както и редовите репортери на големи и малки медии, заменят двата прякора с друг, още по-внушителен, който напрактика ги обединява. Оригинален е, пък и майтапчийски – „Властелинът на пръстените“, разбирай на брачните халки.

Първият брак на Герхард Шрьодер е с неговата първа любов, тази от първоначалното училище в родното село Мосенберг в провинция Северен Рейн Вестфалия. Във всичките негови биографии из мрежата е дебело подчертан фактът, че пръкналият се на 7 април 1944 г. бъдещ канцлер остава без баща едва шестмесечен – таткото Фриц Шрьодер, коейто е бил обикновен работник и редник във „Вермахта“, е убит в началото на октомври същата година в Румъния от преследващи армията на Хитлер съветски войници. За Герхард и за другите си още четири деца – момичета и момчета, се грижи сам самичка мама Ерика, която е чистачка и за да ги изхрани, работи на пет места и почти денонощно.

„Имах щастливо, но бедно детство, без възможност за образование и това е нещо, което е оставило явно дълбоки следи у мен” – ще каже по-късно пред журналисти Герхард. И ще признае, че едва ли не от забавачката до него е било момиченцето Ева Шубах, което след като той напуска прогимназията, за да помогне на семейството си, работейки като събирач на картофи и помощник-зидар, го кара да се запише във вечерен гимназиален курс. След като завършва с отличие, двамата решават той да учи право в престижния университет на град Гьотинген, като Ева работи, за да му помага и през 1968 г. им хрумва да озаконят съжителството си със сватба.  Три години по-късно Герхард завършва като първенец на випуска, кипи от енергия, харизматичен е, пред него се открива не само блестяща адвокатска кариера, но и политическа, тъй като по време на следването си той е станал един от активистите на младежката организация на Германската социалдемократическа партия /ГСДП/.

Съпругата - първа любов, е все така до него, но неочаквано за близките и на двамата, през 1972 г. те се развеждат по взаимно съгласие, като мнозина смятат, че причината е в Ева, останала без образование и едва ли не пречеща на житейския възход на съпруга си. Не, причината е в Герхард, като тя е много болезнена, неприятна и дори жестока за всеки един нормален  мъж – той е стерилен, диагнозата на многото доктори, до които се допитва, е, че не може да има биологични деца. А като всяка истинска германка от здравата провинция, съпругата му желае да си роди собствени рожби, изглежда той ѝ предлага съвсем приятелски да се разделят и тя приема.

Обаче още същата 1972 г. Шрьодер се жени за учителката от съседното село Ане Ташенмахер, която също е на неговата възраст и амбициозна почти колкото него. Твърди се, че именно тя успокоила политическите напъни на непокорния и активен в обществото новоизлюпен правист, като го убеждава първо да получи лиценз за адвокат, после да стане популярен като защитник, а ако иска – след това да се впусне в активната политика. Герхард се съгласява, през 1976 г. облича тогата на адвокат и не много време след това успява да отърве в последния момент решетките за двама леви активисти с почти сигурни осъдителни присъди за нарушаване на обществения ред. Авторитетът му сред социалдемократите набира висота, но изглежда и сред активистките на ГСДП, които са запленени от красивия и със завидни ораторски качества млад мъж, при това ялов. А с Ане остават заедно почти 12 години – от 1972 до 1984 г., като през това време Шрьодер се издига до председател на областната организация на социалдемократите в големия индустриален, сиреч работнически град Хановер.

Герхард Шрьодер с Хилтруд и нейната дъщеря Франка

И сякаш за да потвърди съмненията, че вече е подложил съпартийките си на сериозна сърдечно-сексуална сеч, след раздялата с Ане Ташенмахер, която сама си тръгва от общото жилище, той се хвърля в прегръдките на следващата си по-трайна партньорка – партийната „другарка“ Хилтруд Швейе. Тя е известна сред приятелите си като „Хилу“, купонджийка е с впечатляващ сексапил и също се занимава активно с политика. Ами активистка е на двете доста популярни протестни движения в Германия по онова време – за защита на правата на животните и срещу ядрената енергетика. Връзката им е скрепена и от дъщерята на Хилтруд от първия ѝ брак – Франка, която Герхард приема като своя и обявява на всеослушание, че за пръв път се чувства заобиколен от истинско негово семейство. 

Но през 1990 г. стигналият до върховете на ГСДП политик е избран за премиер-министър на областта Долна Саксония и обожателките му нарастват в геометрична прогресия, като сред тях са все повече изисканите, предприемачки, журналистки, актриси и модели. А съпругата на Шрьодер - Хилу, умира да се появява с него на публични места, гледа да не го оставя никога сам, особено когато се очертава да бъде заобиколен от нежни създания и това започва да му омръзва.

Някъде през 1995 г. той зарязва доста безцеремонно Хилде, но въпреки не съвсем почтеното му отношение те остават приятели и Герхард продължава да издържа станалата вече студентка нейна дъщеря Франка. Изглежда обаче, че домашният уют започва да му липсва, защото малко по-късно той е запленен от русата чаровница Дорис Кьопф, която е една от най-отраканите журналистки на Германия. Миловидна, изискана, винаги приветливо усмихната, тя изглежда точната дама, която трябва да бъде спътница на бъдещия канцлер на Германия и радетел на Обединена Европа. Освен това русокосата фурия има и дъщеря – родената през 1991 г. от предишна връзка Клара, което означава, че обвързаното с брачни халки през 1997 г. ново „семейство Шрьодер“ е съвсем нормално. Но недостатъчно „населено“, тъй като през 2004 и 2007 година Дорис и Герхард, който вече е „Хер Ауди“, си осиновяват последователно от сиропиталище в Санкт Петербург русначетата Виктория и Грегор.

Руският президент Владимир Путин с бившия германски канцлер Шрьодер

Иначе от 27 октомври 1998, та чак до 22 ноември 2005 г., Шрьодер е най-могъщият мъж в най-мощната държава на Стария континент и Дорис блести до него по време на срещите му с великите държавници на епохата – Жак Ширак, Тони Блеър, Бил Клинтън, Джордж Буш-младши и Владимир Путин. Да, и до Путин, на когото семейството гостува многократно в Москва и в Санкт Петербург не само заради осиновените руски дечица - благодарение на отприщилото се приятелство Герхард Шрьодер осигурява на Германия толкова много и толкова евтин руски газ, чрез който страната запазва индустриалното си величие, а жителите ѝ живеят от добре, по-добре. Ех, след като напуска канцлерството в Берлин, Герхард осребрява добре това приятелство, ставайки човека на руския енергиен колос „Газпром“ в родината си – факт, който след началото на войната в Украйна ще го отдалечи от управляващия в Берлин елит, но това е друга тема.

Герхард с Ким Сойон

А след почти 20 години под един покрив с Дорис, настъпва времето за вдяване на петата халка на пръста на поредната „фрау Шрьодер“ – южнокорейката Ким Сойон. Бракът ще направи вече прехвърлилия седемдесетте лазарника Герхард за резил, но не защото новата му съпруга е с 26 години по-млада от него, а тъй като бившият канцлер на Германия ще трябва да се оправдава за връзката си с нея в съдебни зали. При това в две и то в две противоположни точки на земното кълбо – в Берлин, където го съди бившата съпруга Дорис Кьопф, и в Сеул, където пък иск срещу него подава законната до тогава половинка на Ким. Но да караме наред – Герхард и тя се запознават през 2015 г. на международна конференция, където дамата се изявява и като преводачка, и като представителка в Германия на сеулската Агенция за икономическо развитие. Завършила е висше образование в родината на Гьоте и Шилер, прави докторат в прочутия университет за чуждестранни езици в южнокорейския град Ханкук, на който преди няколко дни лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов подари една камара книги. Ако се вярва на германските медии, веднага след като се запознават, Герхард кани Ким да стане преводач на версията на неговата автобиография на корейски език, тя приема и започва да го придружава навсякъде.

Няколко месеца по-късно – в края на 2015-та или началото на 2016-та – ексканцлерът се изнася от общото жилище със съпруга №4 и си наема самостоятелен апартамент. Там обаче се нанася и южнокорейката, като този факт не остава дълго тайна за Дорис и тя подава молба за развод по вина на Герхард, придружена с претенции за от богато, по-богато обезщетение за нанесени морални щети, тъй като той ѝ бил изневерил с новата си изгора, докато спели все още в едно легло. Шрьодер обаче не ѝ остава длъжен, защото заявява под клетва в съда, че със съпругата не се били засичали от доста време в общия креват, защото тя си имала любовник – неговия „другар“ от ГСДП и сегашен министър на отбраната в правителството на Олаф Шолц – Борис Писториус. Та тя самата го била помолила за развод, за да заживее свободно с новия си избраник - шокът е огромен, изкараните на показ от Дорис и Герхард кирливи ризи радват сеирджиите и погнусяват приятелите.

Но резилът става пълен през 2018 г., когато бившият германски канцлер и южнокорейската преводачка се женят само двайсетина дни, след като Дорис най-после кандисва на развод срещу предложената ѝ от Шрьодер далеч по-скромна сума пари от пожеланата. В Сеул иск срещу него за 100  милиона корейски вона, или 75 хиляди евро, за съблазняване на неговата благоверна и като компенсация за причинени душевни страдания, предявява първият съпруг на Ким, който е известен пластичен хирург. С други думи Герхард трябва да плати нещо като глоба за това, че е сложил рога на южнокорееца – странно за нашите географски ширини желание, но съвсем нормално за азиатската страна. И съдът го осъжда да обезщети пластичния хирург, но не с поисканите 75 хилядарки, а с 31, като злите езици в Германия веднага обявяват, че с тези пари докторът щял да си плати труда по разкрасяването със скалпел малко преди „новата Фрау Шрьодер“ да го напусне. Хаосът става пълен, когато не много време след това Дорис дава под съд Ким, че с цел да я злепостави пред съда била удължила нарочно в превод пред журналисти времето, от когато били разделени с Герхард.

Сега, на прага на 81-те си години, бившият голям държавник, трябва да се обяснява пак в храма на Темида, защо бил принудил със съдебно решение Дорис да „откачи“ от името си фамилията „Шрьодер“. Като живец според германските медии единствено му вдъхвала надеждата, че скоро Родината пак щяла да опре до него по въпроса за руския газ и той щял да се разхожда пак из Берлин на бял кон.