Фючърсите на природния газ остават волатилни и се задържат около 49 евро/MWh
Газови хранилища са на критично ниски нива
Газовите потоци през компресорната станция “Странджа 2” на турско-българската граница, която е като свързваща точка между “Турски поток” и “Балкански поток”, надхвърлиха 396 млн. куб м. или 4 177 800 MWh в периода 10-16 февруари, достигайки рекордни количества от официалното пускане на проекта през територията на България преди няколко години. Данните от Европейската мрежа на операторите на газопреносни системи (ENTSOG) показват, че компресорната ни станция “Странджа 2” е в топ 5 по натовареност и пренос на количества газ за европейските държави на фона на минусовите температури през последните седмици. Изчисленията показват, че средният коефициент на натовареност на газопровода през България за февруари нараства с 12 на сто в сравнение с декември 2024 година и с 10 на сто спрямо януари 2025 година.
“Странджа 2” на турско-българската граница е ключова част от газопреносната инфраструктура в региона и е в топ 5 по натовареност през последните седмици за доставки на природен газ за държави от Европа.
Графики: Труд news
Газовите хранилища на ЕС са с критично малко количества запаси на фона на продължаващата зима и ниските температури.
Икономически анализатори подчертават засилването на ключовата роля на “Балкански поток” след спирането на руския газов транзит през Украйна в края на 2024 г. Трасето “Турски поток” и свързващият газопровод на “Балкански поток” през нашата страна стана основният маршрут за доставки към страни от ЕС. Входната точка “Странджа 2” има стратегическа роля в регионалната енергийна сигурност и играе ключова роля в транзита на руски газ към Сърбия, Унгария и други страни от Централна и Югоизточна Европа.
Припомняме, че газовите хранилища в Европейския съюз тази зима се изпразниха значително по-бързо и към вчерашна дата са запълнени малко над 43 на сто по данни на Gas Infrastructure Europe (GIE). Параметрите са доста под обичайните за този период от годината и пораждат опасения относно способността на страните членки да постигнат изискването на ЕК за 90% запълняемост до ноември. Германия и Франция вече предложиха облекчаване на строгите цели за запълняемост, за да се намали финансовият натиск върху държавите и да се стабилизират пазарните цени на газа.
В същото време анализи на “Стандарт енд Пуърс” (S&P Global) показват, че цените на природния газ в Европа спаднаха под 51 евро/MWh, повлияни от започналите разговори между САЩ и Русия. Цената на нидерландския индекс достигна двугодишен връх от 58,13 евро/MWh през миналата седмица. Експерти предупреждават, че несигурността около геополитическите събития може да доведе до нови колебания в цените. Фючърсите на природния газ в Европа остават волатилни, като се задържат около 49 евро/MWh, докато търговците оценяват спешната необходимост от попълване на запасите преди следващата зима спрямо надеждите за стабилизиране на пазара, показват данните на платформата Trading Economics.
Подкаст с Виктор Блъсков: Български "фактчекъри" и глобалисти, работили по схема за цензура