Military Watch Magazine: Подобреният китайски разрушител Type 055 Destroyer може да се изправи срещу осем американски

снимка: militarywatchmagazine.com
Китайски разрушител Type 055 Destroyer

Type 055 Destroyer се счита както от западни, така и от китайски източници, за най-способния разрушител

Симулация, организирана от Китайския център за развитие и дизайн на кораби (CSDDC) и Университета за наука и технологии Huazhong, проектира последиците от сблъсъка между разрушител Type 055 Destroyer на ВМС на Китайската народноосвободителна армия, придружен от две безпилотни лодки под негов контрол и осем разрушители от клас Arleigh Burke Class (Арли Бърк) на ВМС на САЩ, съобщава Military Watch Magazine

И двата класа разрушители са най-способните в съответните си флоти, като Type 055 се счита както от западни, така и от китайски източници, за най-способния надводен боен кораб в света. Симулацията показа как Type 055 Destroyer изпрати своите безпилотни кораби напред, за да освободи 32 дрона и 14 безпилотни лодки за атака, на което американските разрушители отговориха, като изстреляха 32 крилати ракети Tomahawk и LRASM към китайския разрушител. Беше подчертано, че тези американски крилати ракети струват над 3 милиона долара всяка.

Type 055 и придружаващите го кораби показаха, че са в състояние да открият и пресекат заплахата, като същевременно запазят достатъчно боеприпаси, за да започнат следваща вълна от удари по американските кораби. Симулацията подчерта ролята на безпилотните кораби при формирането на евтина „убийствена мрежа“ заедно с разрушителите и последва публикуването на статия за полезността на такива кораби на 13 януари от експерта по изкуствен интелект професор Ю Минхуей в китайския вестник за корабни изследвания. Проф. Ю ръководи екипа по проекта, който работи върху симулацията.

U.S. Navy Arleigh Burke Class Destroyer

Симулацията на сблъсък между разрушител Type 055 Destroyer и американски кораби от клас Arleigh Burke следва доклади от множество местни и американски източници през юли 2024 г., че военноморските сили на САЩ и военноморските сили на Китайската народноосвободителна армия са участвали в интензивни битки за електронна война около Втората плитчина Томас на оспорваните острови Спратли.

Съобщава се, че битките за електронна война са продължили цели дванадесет часа в северните Филипини и в резултат на това американските военни кораби са „изправени пред безпрецедентна криза – екрани, пълни със смущения и пълна загуба на GPS сигнали“. Впоследствие флотът се оттеглил поради сериозно прекъсване на комуникационните и навигационните способности. Оборудването за електронна война на ВМС на САЩ беше оценено като пълно поколение зад това на Китай, което подхранва значителни критики в страната. Ракетите на китайските разрушители Type 055 Destroyer, сензорите и броят на носените клетки за вертикално изстрелване се считат за най-добрият фактор за осигуряване на предимство при сблъсъци кораб на кораб, заедно с тяхната по-модерна електроника.

Китайски разрушител Type 055 Destroyer

Загрижеността на Запада по отношение на възможностите на китайските военни кораби, и по-специално на разрушителя тип 055, продължава да нараства, като в доклад на британския отбранителен мозъчен тръст IISS се подчертава, че класът на кораба представлява „стъпкова промяна в способностите на PLAN [PLA Navy] за монтиране на независими разгръщания на далечни разстояния или операции на групови задачи“ и „може да бъде най-способният многоцелеви повърхностен боец ​​в момента в морето“.

Притесненията допълнително нараснаха, тъй като Type 055 през април 2022 г. започна да се използва за летателни тестове на новата противокорабна ракета YJ-21, която осигурява значително подобрение в сравнение с много способната YJ-18, на която в момента разчита. Възможностите на китайските военни кораби стимулират  нарастващия интерес  в Съединените щати към придобиването на клас разрушители от следващо поколение, които да заменят стареещия клас Arleigh Burke, въпреки че възприеманият провал на двата бойни бойни кораба от клас Littoral и Zumwalt от класа след Студената война разрушителят повдигна въпроси относно способността на индустрията да разработи нов кораб с конкурентна цена и надеждни характеристики.