До края на март Русия може да получи от КНДР стотици хиляди артилерийски снаряди, балистични ракети и 600 мм реактивни системи за залпов изстрел KN-25, но какво ще получи КНДР в замяна?
Северна Корея увеличава военното сътрудничество с Руската федерация и до края на март може да получи голямо количество оръжия. Някои от тях ще бъдат предавани за първи път и могат да се превърнат в сериозен аргумент на бойното поле, пише Defense Express.
Сред такива образци, както пише ДЕЙЛИ НК, позовавайки се на свои източници, Руската федерация може да получи мистериозната свръхголяма MLRS K-24. Въпреки това, според наличната информация, в КНДР няма свръхголеми РСЗО с това име, така че това вероятно е грешка.
Вместо това КНДР разполага със свръхголяма РСЗО с калибър 600 мм и обсег до 400 км, към която Руската федерация вече прояви интерес и е с индекс KN-25. Тази система съществува в няколко версии, верижни и колесни. Засега не е известно с колко КН-25 и ракети разполага КНДР, но едва ли ще са много. Но трябва да се има предвид, че най-голямата ракетна система за залпов изтрел (MLRS), която в момента е на въоръжение в Руската федерация, е Tornado-S, модернизиран Smerch с калибър 300 mm и обсег до 130 km.
КНДР също така работи по доставката на Русия на стотици хиляди 152 мм и 122 мм снаряди до края на март. Това със сигурност е значително количество, но КНДР е в състояние да достави много повече, тъй като, както беше съобщено по-рано, КНДР има до 200 фабрики за боеприпаси и може да даде на Руската федерация до 9,4 милиона 152-мм снаряда.
Разбира се, трябва да си припомним тяхното качество, тъй като Руската федерация се оплаква от системния масов недостиг на севернокорейски боеприпаси. Освен това някои от снарядите от първите партиди, прехвърлени от КНДР, избухнаха още в оръдията по време на стрелба. Напоследък обаче нямаше почти никаква информация за такива случаи, което може да означава подобрение в тяхното качество.
Освен това, заедно със снарядите, КНДР може да прехвърли стотици балистични ракети с малък обсег, което включва допълнителни балистични ракети KN-23, които анализаторите на Запад твърдят, че могат да поразят на разстояние до 900 км.
На свой ред КНДР иска да си сътрудничи с руски инженери от отбранителната промишленост, за да получи технология за модернизиране на своите остарели самолети МиГ-29 и Су-25 в сравнение с южнокорейските и западните.
Както и технологии за изграждане на нови самолети и разработване на радари. Интересът на КНДР е съвсем логичен, тъй като в момента нейните военновъздушни сили са доста слаби и остарели, за разлика от сухопътните сили, които активно се развиват и разширяват.
Подкаст с Виктор Блъсков: Неизбрани чужденци диктуват на български медии - Соня Момчилова