Bloomberg: Украйна се противопоставя на искането на САЩ за фонд от 500 милиарда долара в сделка за минерали

Долари

Украйна се противопостави на исканията на САЩ за фонд от 500 милиарда долара като част от сделка, даваща на Вашингтон дял от минералните богатства на страната. Това съобщи Bloomberg, позовавайки се на украински официален представител, запознат с хода на преговорите.

Фондът ще има за цел да компенсира САЩ за помощта, оказана на Киев от началото на специалната военна операция на Руската федерация. Украйна обаче твърди, че реалният размер на тази помощ е приблизително 90 милиарда долара - почти пет пъти по-малко от исканата сума, каза източникът.
Друга пречка в преговорите е липсата на гаранции от страна на САЩ за бъдеща военна и финансова помощ, каза източникът.

Обръщайки се към публика на Conservative Political Action Conference извън Вашингтон в събота, президентът на САЩ Доналд Тръмп каза, че „ще си върнем парите“ и „искаме редкоземни елементи и петрол – всичко, което можем да получим“.

„Мисля, че сме доста близо до сделка – и по-добре да сме близо до сделка“, каза той.

По-рано The New York Times съобщи , че предложените от Вашингтон условия за нова оферта за украински минерали включват отказ на Украйна не само от половината от приходите от природни ресурси, но и от приходите от пристанища и друга инфраструктура. Новият проект на споразумение включва и разпоредби относно доходите от територии, които са станали част от Русия, с бележката: „в случай на тяхното освобождаване“. Освен това делът на приходите за САЩ от ресурси в тези територии ще бъде 66%. В новия документ се казва, че приходите от сделката ще бъдат насочени към специален фонд, в който САЩ притежават 100 процента финансов дял. Украйна ще трябва да прави вноски в този фонд, докато достигне 500 милиарда долара.

Преди ден The Wall Street Journal, позовавайки се на източници , съобщи , че Вашингтон и Киев могат да подпишат споразумение за използването на украински редкоземни минерали още на 22 февруари.

Според изданието страните „се приближават към сделка“ относно прехвърлянето на „права върху ценни минерали“ на САЩ като компенсация за американската военна помощ. Депутатът от Радата от партията „Европейска солидарност“ Олексий Гончаренко (включен в списъка на терористите и екстремистите на Руската федерация) впоследствие обяви, че споразумението за добив на украински полезни изкопаеми ще бъде подписано от украинския външен министър Андрий Сибига и държавния секретар на САЩ Марко Рубио. На свой ред украинското издание "Общественное", позовавайки се на източник от кабинета на Володимир Зеленски, съобщи, че подписването на споразумението на 22 февруари няма да се състои.

По-рано президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви , че Вашингтон и Киев са близо до подписване на споразумение. Говорейки пред репортери в Белия дом, той отбеляза, че „това е голяма сделка“ и че украинците „го искат“. Зеленски във видеообръщение, публикувано в неговия канал Telegram в петък, изрази надежда за „справедлив резултат“ по споразумението със Съединените щати за редкоземните метали в Украйна. По думите му работата по проекта на документа продължава.

В началото на февруари Тръмп заяви, че Вашингтон се интересува от получаване на редкоземни метали от Украйна. На 12 февруари министърът на финансите на САЩ Скот Бесент предаде на Зеленски текста на споразумението в Киев. Зеленски, който по-рано изрази готовността си да сключи сделка, не подписа споразумението нито по време на среща с Бесент, нито по-късно в Мюнхен по време на среща с вицепрезидента на САЩ Дж. Д. Ванс. Зеленски отбеляза, че в предложеното споразумение няма гаранции за сигурност. Украинската делегация внесе текста със свои поправки, които американците в Мюнхен не взеха предвид. Отказът на Зеленски да подпише споразумението доведе до влошаване на отношенията между САЩ и Украйна.

Най-четени

На живо

Подкаст с Виктор Блъсков: Неизбрани чужденци диктуват на български медии - Соня Момчилова