Тръмп наложи санкции на Международния наказателен съд (Обзор+инфографика)

Автор: Труд news
Централата на Международния наказателен съд в Хага, Нидерландия.

САЩ налагат визови и финансови ограничения на служители на МНС

Унгария обмисля напускане на организацията 

Президентът на САЩ Доналд Тръмп наказа със санкции Международния наказателен съд (МНС), които предвиждат визови и финансови ограничения за служители на съда, разследващи за престъпления американци

и техни съюзници, предаде Би Би Си.
Тръмп въведе санкциите с указ, издаден по време на посещението във Вашингтон на израелския премиер Бенямин Нетаняху, за когото има издадена от МНС заповед за арест по подозрения за извършване на военни престъпления в Газа.

В указа на Тръмп МНС е обвинен в “нелегитимни и неоснователни действия, насочени срещу Америка и нейния близък съюзник Израел” и в злоупотреба с правомощия, “издавайки неоснователни заповеди за арест”. “МНС няма правомощия в САЩ или Израел”, пише в указа, който посочва още, че съдът е създал “опасен прецедент” с действията си срещу двете държави.

Указът постановява, че САЩ ще наложат “осезаеми и значителни последствия” на отговорните за “прегрешенията” на МНС. Действията могат да включват блокиране на собственост и активи и забрана за достъп до САЩ на служители и сътрудници на МНС и техните роднини.

Засега не е ясно кога Вашингтон ще обяви имената на санкционираните лица.

МНС е постоянен съд, който може да преследва лица за военни престъпления, престъпления срещу човечеството, геноцид и агресия срещу територията на държави членове или техни граждани. В МНС членуват 125 държави, но САЩ, както и Китай, Русия и Израел, не са негови членове.

МНС разкритикува санкциите на САЩ и призова своите 125 страни членки да подкрепят служителите му. В изявление МНС осъди обнародването на указа на Тръмп, който цели да бъде “възпрепятствана неговата независима и безпристрастна съдебна дейност”. “Съдът застава твърдо зад служителите си и поема ангажимент да продължи да раздава правосъдие и да връща надеждата на милиони невинни жертви на жестокости по целия свят във всички ситуации, с които се сблъсква”, допълват от МНС.

Критики дойдоха и от Нидерландия, в чиято столица се намира централата на МНС. “Работата на съда е от съществено значение в борбата срещу безнаказаността”, написа нидерландският външен министър Каспар Велдкамп в платформата “Х”.

В същия дух се изказа и председателката на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен. “МНС гарантира понасянето на отговорност за престъпления (против международното право) и дава трибуна на жертви от целия свят. Той трябва да може да води свободно битката срещу безанаказаността по света. Европа винаги ще се бори за справедливост и зачитане на международното право”, написа в социалнит емрежи Фон дер Лайен.

Същевременно Израел приветства санкциите на Тръмп. МНС действа “по агресивен начин срещу заемащите изборни длъжности лидери на Израел, който е единствената демокрация в Близкия изток”, написа в “Х” израелският външен министър Гидеон Саар.

А унгарският премиер Виктор Орбан заяви, че санкциите на САЩ показват, че може би е време да се напусне МНС. “Време е Унгария да преразгледа какво правим в една международна организация, която е под санкциите на САЩ! В международната политика духат нови ветрове. Наричаме го торнадо на Тръмп”, написа Орбан в “Х”.
Външният министър на Унгария Петер Сиярто пък допълни, че наложените от Тръмп санкции са “абсолютно разбираеми”. И добави, че МНС се е превърнал в “пристрастен политически инструмент”.

През първия си мандат Тръмп наложи санкции на тогавашния главен прокурор на МНС Фату Бенсуда и един от нейните главни сътрудници заради разследването за предполагаеми военни престъпления, извършени в Афганистан от американски войници. Тези санкции бяха отменени от президента Джо Байдън. След което САЩ започнаха да си сътрудничат, макар и резервирано, с трибунала - особено след като настоящият главен прокурор Карим Хан през 2023 г. обвини руския президент Владимир Путин във военни престъпления в Украйна. Срещу Путин също има издадена от МНС заповед за арест.