Подкрепата на Европейския съюз за Украйна тази година ще бъде над 30 милиарда евро и ЕС трябва да подкрепя Киев толкова дълго, колкото е необходимо, каза във вторник представителят на полското председателство на Съвета на ЕС, министърът по европейските въпроси Адам Шлапка по време на дебати в пленарната зала на Европейския парламент, съобщава агенция Agerpres.
"Наближаваме трагична годишнина – три години от началото на пълномащабното руско нахлуване в Украйна. На 24 февруари 2022 г. Русия предприе незаконна, непредизвикана и неоправдана атака срещу Украйна, нарушавайки основните принципи на Хартата на ООН. Русия атакува основна енергийна и хранителна инфраструктура за съхранение в украинските пристанища и ефектите се усещат извън Украйна, включително значително увеличение на цените на храните и енергията", заяви Шлапка.
Той отбеляза, че през последните три години подкрепата на ЕС за Украйна и нейното население е надхвърлила 134 милиарда евро. Съществен компонент на тази подкрепа се отнася до помощта за бежанците. В тази връзка представителят на Съвета на ЕС припомни, че миналото лято на Киев беше доставен първи транш на стойност 1,5 млрд. евро.
Еврокомисарят по разширяването Марта Кос заяви, че ЕС ще продължи да използва приходите от продажбата на замразени руски активи, за да помогне за въоръжаването на Украйна. Кос също потвърди последователната позиция на ЕС за продължаване на санкциите, наложени на Москва, пише Agerpres, цитирана от Digi24..
"Ще продължим да подкрепяме реформите на Украйна за присъединяване към ЕС. Украйна е част от нашето европейско семейство, ние ще застанем до Украйна и ще я въведем в ЕС, където й е мястото", каза представителят на изпълнителната власт на ЕС.
В своите изказвания повечето евродепутати заявиха, че ЕС трябва икономически, политически и военно да подкрепи Украйна във войната срещу Русия, започнала преди почти три години.
"На Световния икономически форум в Давос президентът Зеленски каза, че между Европа и Русия няма океан. Имаме нужда от ясен план за победата на Украйна. Трябва да действаме бързо и не говоря само за доставка на оръжие. Без победа за Украйна няма да има мир в Европа", подчерта евродепутатът Раса Юкневичене (Европейска народна партия, група на ЕНП).
От своя страна Николас Паскуал де ла Парте се застъпи за мирен план, който взема предвид свободата на Украйна и украинците да избират собственото си бъдеще. От името на групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в Европейския парламент евродепутатът Янис Маниатис подчерта необходимостта от продължаване на европейската подкрепа за Киев, за да може Украйна да се възстанови икономически. "Трябва да приложим принцип, подобен на "замърсителят плаща". Смятаме, че е необходима конфискация на руски активи в чужбина", каза той.
Според Тийс Ройтен, член на същата политическа група, обещанията за бърз мир с (руския президент) Владимир Путин няма да проработят. "Можем да помогнем на Украйна военно и да засилим санкциите, за да ограничим влиянието на Путин в Европа. Ето защо днес трябва да инвестираме в Украйна", каза холандският евродепутат.
Евродепутатът Чаба Домотор (Патриоти за Европа, PfE) осъди руската агресия срещу Украйна, "която има право да защитава своята териториална цялост".
Нейната колежка Виктория Ференц подчерта необходимостта от бързо започване на мирните преговори в Украйна, за да се сложи край на "жътвата от невинни животи".
Австрийският евродепутат Петра Щегер, също член на PfE, обвини ЕС в "насърчаване на война и загуба на човешки живот". Според Адам Биелан (Европейска група на консерваторите и реформистите) не бива да забравяме "огромните разходи, платени от Украйна за защита на сигурността на Европа". Биелан припомни, че неговата страна, Полша, е първата, която изпрати оръжия в Украйна, бойни самолети и боеприпаси за украинските сили, докато колегата му Михал Дворчик настоя, че ЕС трябва да постави повече акцент върху общата европейска сигурност.
Петрас Аустревичус от групата Renew в Европейския парламент каза, че "ЕС ще трябва да участва във всички мирни преговори, които се провеждат, да продължи военната помощ за Украйна, да й предостави максимални гаранции за сигурност и да работи усилено, за да помогне за реформирането на Украйна".
От същата политическа група евродепутатът Хилде Ваутманс настоя за необходимостта войната да бъде прекратена с победа за Украйна: "Санкциите са приложени само наполовина. Трябва да помним цената на тази война - цената на енергията достигна рекордно високо ниво. Войната трябва да приключи, трябва да изпратим оръжия и да приложим изцяло санкциите".
Евродепутатът Вили Совндал (Зелените) предупреди, че „в продължение на три години украинският народ е бил тероризиран всеки ден“ и че е важно Европа „ясно да предаде“ на Путин, че не може да спечели. Представителят на групата на левицата в ЕП Данило Дела Вале подчерта, че Европа не може да бъде оставена извън бъдещите мирни преговори в Украйна. Той обвини върховния представител на европейската външна политика Кая Калас, председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и италианския премиер Джорджа Мелони, че „не правят нищо друго, освен да отслабят Европа в света, а цената се плаща от европейските граждани“.