Русия отчете силен икономически растеж за 2024 г., тъй като рекордните разходи за военната офанзива срещу Украйна надделяха над въздействието на западните санкции.
Мащабното увеличаване на разходите на Москва за войници и оръжия ѝ помогна да се противопостави на прогнозите за дълбока рецесия, след като започна военната си кампания през февруари 2022 г.
Бързият растеж обаче предизвика висока инфлация и дълбок недостиг на работна ръка в Русия, което тревожи Кремъл, предаде АФП.
Икономиката се разшири 4,1% през 2024 г., заяви министър-председателят Михаил Мишустин пред руския президент Владимир Путин на телевизионна среща, позовавайки се на данни на статистическата агенция "Росстат".
Това е същото като темпа на растеж през 2023 г., посочи Мишустин - ревизирайки предишната цифра за 3,6-процентно разширяване за тази година.
Путин приветства икономическите резултати, но нареди на Мишустин да се справи с повишаването на цените.
"Като цяло резултатът е добър. Задачата за настоящата година е да се постигне по-балансирана траектория на растежа и да се постигне намаляване на инфлацията", подчерта Путин.
Мишустин заяви, че е "абсолютно ясно, че основното предизвикателство е инфлацията", която през миналата година достигна 9,5%.
През последните месеци покачването на цените на основните стоки се превърна в основна новина в държавните медии - обикновено безкритични към Кремъл.
Цената на маслото се е повишила с 36% през 2024 г., съобщи "Росстат", а общите цени на хранителните продукти са се покачили с повече от 11%.
Цените бяха повишени от бързото нарастване на държавните разходи в условията на офанзивата в Украйна.
Държавните разходи ще бъдат с две трети по-високи през 2025 г. в сравнение с 2021 г., преди военната офанзива на Русия.
Миналата година Путин заяви, че Москва изразходва почти 9% от своя БВП за отбрана и сигурност.
Руски официални лица и икономисти твърдят, че икономиката ще се забави през тази година.
Проучване на централната банка сред анализатори, публикувано тази седмица, показа, че очакванията са за 1,6% разширяване през 2025 г.
"Може би през следващата година няма да има толкова значителен ръст на икономиката, но е много важно да се спре инфлацията", каза още Мишустин пред Путин.
След като в продължение на месеци предупреждаваше, че тя "прегрява", тази седмица централната банка заяви, че растежът ще се върне към "по-устойчиви темпове".
Тя повиши лихвените проценти до достигнатия за 2 десетилетия връх от 21% в опит да овладее инфлацията и да охлади икономиката, но нарастващите разходи по заемите предизвикаха гняв сред бизнеса и домакинствата.
Западът се надяваше, че санкциите ще сринат руската икономика и ще попречат на способността на Москва да финансира военната си офанзива.
Според централната банка икономиката на Русия сега е с над 6% по-голяма, отколкото преди офанзивата.
Преди да изпрати войски в Украйна, Русия беше изправена пред почти десетилетие на бавен растеж и спадащ жизнен стандарт - страдаше от санкциите и ограничените вътрешни разходи след анексирането на Крим от Москва през 2014 г.