Париж се стреми да разсее опасенията на Гърция относно продажбата на ракети на Турция

Снимка: Pixabay

Париж се стреми да разсее опасенията на Атина относно възможната продажба на ракети Meteor на Турция след обществения дебат, който беше предизвикан, когато преговорите между производителя на ракети MBDA и Анкара бяха оповестени публично, както и публичната намеса на министъра на отбраната Никос Дендиас, съобщава електронното издание на в. Kathimerini.

MBDA, съвместен френски, британски и италиански консорциум със седалище във Франция, разработи Meteor, европейска ракета въздух-въздух със среден обсег, в сътрудничество с Великобритания, Франция, Германия, Италия, Испания и Швеция.

Френски дипломатически източници казаха на Kathimerini, че „веднага след това са последвали контакти на възможно най-високо ниво“.

Тъй като премиерът Кириакос Мицотакис ще пътува до Париж в понеделник за срещата на върха за действие с изкуствен интелект, не е изключена среща с френския президент Еманюел Макрон.

„Искаме да засилим нашето стратегическо партньорство и продължаваме да искаме да защитим гръцките интереси“, казаха източниците.

Подчертавайки ангажимента на Франция, източниците посочиха, че член 2 от Споразумението за стратегическо партньорство между Гърция и Франция за отбрана и сигурност включва клауза за взаимна помощ в случай, че една от двете държави трябва да отблъсне акт на агресия.

„Нашите инвестиции в Гърция не са спрели“ и „потвърждаваме, че ще спазим ангажимента си“, добавиха източниците. 

Въпреки че френската страна не може да даде отговор по същество дали договорът за продажба на Meteor на Турция все още е осъществим, те се опитват да покажат, че идеята не е била тяхна на първо място.

Както беше съобщено, дискусиите с Турция започнаха главно с британско насърчаване.

„Франция не е водеща“ в усилията за продажба, казаха източниците, оставяйки ясни намеци за британската позиция по въпроса.

„Записахме всичко, което гръцките власти ни предадоха миналата седмица“ и „работим за изграждането на силно гръцко-френско партньорство“, добавиха източниците, като заключиха, че „намерението на френските власти е да продължат да подкрепят всеки аспект от отношенията с Гърция“.

През последните години Атина и Париж изградиха близки отношения в областта на въоръженията, тъй като Гърция закупи общо 24 изтребителя тип Rafale, докато три фрегати от клас FDI се строят в корабостроителниците в Лориен, като и двете страни обмислят четвърта.

Гърция също е закупила ракети Meteor за изтребителите Rafale, както и други стратегически ракети.

Въпросът за възможната продажба на ракети Meteor на Турция се появи след появата на съобщения във френската преса, докато задкулисните дипломатически дискусии започнаха, когато Дендиас покани френския посланик Лорънс Ауер в Министерството на отбраната, за да попита дали съобщенията са верни.

По-късно същия ден премиерът Кириакос Мицотакис, въпреки че потвърди, че Атина има опасения, се дистанцира от публичността около въпроса .