НАТО тества нов модел на разполагане без САЩ в Гърция, Румъния и България

НАТО тества способността си за бързо разгръщане в Източна Европа - без пряка помощ от САЩ - тъй като Вашингтон променя подхода си към европейската отбрана и войната в Украйна, съобщава Associated Press.

Шестседмичните учения „Steadfast Dart 2025“ в България, Румъния и Гърция се провеждат в момент, когато руската инвазия в Украйна наближава три години. В тях участват около 10 000 военнослужещи от девет държави и представляват най-голямата операция на НАТО, планирана за тази година.

Отсъствието на САЩ от ученията идва в момент, в който европейските държави се борят да изградят по-голяма военна самостоятелност заради опасенията си от ангажимента на администрацията на Тръмп за обща отбрана и исканията за увеличаване на европейските военни разходи.

В сряда президентът Доналд Тръмп обяви намерението си да преговаря директно с Русия. А министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет заяви на първата си среща с колегите си от НАТО в Брюксел в сряда, че европейските държави трябва драстично да увеличат разходите си за отбрана и да поемат „преобладаващата част“ от финансирането за Украйна.

Гръцки и испански морски пехотинци ръководеха военната демонстрация в четвъртък - десант край централния гръцки град Волос - в първото пълномащабно оперативно разгръщане на новите Съюзнически сили за бързо реагиране на НАТО.

Създадени през юли миналата година, силите представляват най-новата стратегическа еволюция на НАТО, като са предназначени за мащабно разгръщане в рамките на 10 дни и съчетават конвенционални сили с кибернетични и космически технологии.

Западните военни - очакващи трайно напрежение с Русия и президента Владимир Путин, вероятно отвъд конфликта в Украйна - твърдят, че новият капацитет на НАТО става все по-важен за укрепване на източния фланг.

„Тъй като скоро наближаваме годишнината от бруталното нахлуване на Русия в Украйна, днес виждаме един съживен и преориентиран НАТО“, заяви канадският генерал-лейтенант Питър Скот, заместник-командващ на Съвместното командване на силите на НАТО в Неапол, Италия, който също присъства на учението.

Той определи учението като „важен етап, постижение в модернизацията и разширяването на готовността на НАТО да защитава всеки сантиметър от територията на съюзниците“.

В сегашното учение участват сили от девет държави членки на НАТО, включително регионалните съперници Гърция и Турция, които разполагат със 17 военни кораба, повече от 20 самолета и над 1500 военни машини. Великобритания ръководи операцията с 2600 военнослужещи и 730 превозни средства, като поема командването на всички сухопътни сили по време на ученията.

Ученията, които приключват на 26 февруари, се фокусират върху сценарии за бързо разгръщане и многодоменни операции на въздушни, сухопътни, морски и специални сили, като подчертават променящата се военна позиция на НАТО по източните му граници.

Участващите държави са България, Франция, Гърция, Италия, Румъния, Словения, Испания, Турция и Обединеното кралство. По-рано тази седмица подкрепяни от комунистите групи организираха малки протести в близост до тренировъчния полигон в централна Гърция, противопоставяйки се на участието на страната в задгранични мисии.