Всички обичат остров Санторини - дори тези, които никога не са го посещавали, а само са го виждали на картичка или картинка в интернет и не спират да цъкат с възхищение от изумителните му гледки.
В момента всички говорят за Санторини и всички... треперят за Санторини
Необичайните, наричани безпрецедентни, стотици трусове от последните дни в очакване на неочакваното накараха хиляди хора, живеещи и работещи на гръцкия остров, да се изнесат за броени часове към по-сигурно място, а несигурността от очаквано потенциално мегаземетересение и/или значимо вулканично изригване на Санторини и Цикладските острови остава.
Имало ли е преди земетресение на остров Санторини?
Сеизмичната активност се увеличи на остров Санторини през 2012 г. Движението продължава цели 14 месеца. През въпросния период не е имало вулканични изригвания. Вулканичният остров Санторини е изригнал за последно около 1600 г. пр.н.е. След това изригване 73 квадратни километра от острова са потопени.
Но какво му има на Санторини, което да предизвика всичко, случващо се в момента?
Остров Санторини, популярно наричан Тера, се намира в най-южната част на Цикладските острови. Това е уникален остров в Средиземно море, тъй като е мястото на няколко забележителни вулканични експлозии, които са изригнали тук през последните хиляди години. В известен смисъл Санторини е масивна лагуна, която се забелязва с правоъгълната си форма и е с размери около 12 км на 7 км, заобиколена от високи 300 метра пропасти и скалисти носове.
Остров Санторини се спуска от високите скали към Егейско море. Има и сравнително по-малък остров Тирасия, който оформя границата на лагуната Санторини.
Първоначално Санторини е малък невулканичен остров.
Планината Профитис Илиас, разположена в югоизточната част на Санторини, е доказателство за това, както предполага нейният невулканичен варовик. Учените смятат, че преди около два милиона години вулкани, разположени под Егейско море на запад от Санторини, са започнали да генерират вулканични емисии, които са довели до образуването на множество малки острови.
Появяват се два колосални щитовидни вулкана
В крайна сметка се появяват два колосални щитовидни вулкана, които не са нищо друго освен планини с конична форма. Тези конусовидни планини се сливат с невулканичните острови, за да направят място за един голям остров - Санторини. Въпреки че днес няма следа от тези планини, учените-геолози са ги нарекли по подходящ начин. Планината на север е наречена планината Перистерия, докато тази, разположена на юг, е наречена планината Тера.
Геолозите смятат, че преди 200 000 години планината Тера е започнала да отделя неизмерими количества вулканични емисии, които са се отложили под планината Тера под формата на камера. Изригванията били толкова масивни, че планината не успяла да се издържи и се срутила надолу в празната вулканична камера, образувайки калдера, която не е нищо друго освен обширна зейнала дупка в сутерена.
Този експлозивен феномен на вулкана се е случвал непрекъснато през следващите 200 000 години и всеки път, когато е имало експлозия, тя е задълбочавала още повече калдерат, което в крайна сметка е оформило Санторини такъв, какъвто е днес - островът полумесец от картата и всичко, спиращо дъха, наоколо. Днес е образуван архипелаг, състоящ се от главния остров (Тера), Тирасия, Аспрониси, Палеа Камени и остров Неа Камени (или вулкана, както го наричат местните).
Вулканичната зона на Санторини е най-динамичната в Южнобеломорската вулканична дъга
Вулканичната дъга на Санторини е дълга около 500 км и се простира от гръцката континентална част до турския полуостров Бодрум. Геоморфологията на Санторини е резултат от стотици хиляди години вулканична дейност. Островът е разположен на върха на вулканичната дъга на Егейско море, която се състои от поредица от неактивни или активни вулкани, обхващащи приблизително 500 км дължина и 30-40 км ширина. Дъгата се простира от източното крайбрежие на континенталната част на Гърция до централното Егейско море и завършва на западното крайбрежие на Турция.
Геологията на Санторини представя голямо разнообразие и богатство
Предвулканични са варовиковите слоеве в Пророк Елиас, Монолитос, Гаврилос и шистовите скали в Атиниос. Вулканични са пирокластите, лавата и дебелите слоеве земя от Теран, които съставляват основата на острова. Тя е дебела до 40 m в равнината, но е по-тънка в планините поради корозия.
Той е плодороден и благоприятства културите, където икономиката на острова е била базирана преди развитието на туризма. Лозя, зърнени култури (предимно ечемик), бобови растения, фава и в миналото памукът са били основните култури от древни времена.
Санторини е един от най-сухите региони на Егейско море, поради липсата на подземни кладенци и много малкото валежи. Климатът е умерен и температурите са доста високи през зимата, докато през лятото жегата облекчава вятъра или вятърът облекчава жегата. По това време на сезона мъглите задържат влагата в атмосферата, докато много пъти духат южни ветрове.
В Югоизточната му част се намира планината на пророк Илия с едноименния манастир. До него е Меса Вуно, където е построена древна Тера.
Източната страна на острова се спуска леко към морето, облицована с плажове от черен вулканичен пясък.
Митологично създаване на Санторини
Според древен мит Санторини е образуван от чудо. Древните гърци са измислили въображаема история за създаването на Гърция Санторини, свързана с експедицията на аргонавтите и разбира се, с любов.
В крайна сметка всеки мит има тълкуване и затова са създадени: за да обяснят всичко, което не разбираме логически. Следователно, ако се проучи този мит по-внимателно, може да се забележи връзка с историята за вулканичното творение.
По-специално, геолозите смятат, че Санторини е създаден, когато вулкан изригва и предизвиква появата на остров, както обикновено се случва при силни вулканични изригвания. Предполага се, че древните гърци са наблюдавали постепенната поява и са създали привлекателна история, за да обяснят този феномен, който е бил странен и необясним по онова време.
"И морето роди земята", както казва археологът Кики Биртача.