Международната боксова асоциация (IBA) взе категорично решение да не допусне олимпийската шампионка Имане Хелиф до участие в Световното първенство по бокс за жени. Шампионатът ще се проведе в сръбския град Ниш от 8 до 16 март 2025 година.
Генералният секретар на IBA Крис Робъртс потвърди официално решението на световната централа. "Имане Хелиф не може да участва на световното, защото не отговаря на необходимите критерии. Нашите технически разпоредби са ясни по отношение на необходимите условия, които трябва да бъдат изпълнени", заяви Робъртс.
Само преди седем месеца Келиф триумфира на сцената на Олимпиадата в Париж, като за рекордно време повали своите опонентки. Критиците бързо изтъкнаха нейното „огромно физическо предимство“, което някои приписаха на нейния XY генетичен състав. Но властите все пак я оставиха да се боксира като „жена“ – което предизвика един от най-големите скандали в скорошната олимпийска памет.
Тя проправи пътя си към златния медал, оставяйки натъртени и разплакани боксьорки след себе си и озадачавайки феновете в процеса. Олимпийският комитет отказа да поеме отговорност и се бори със зъби и нокти, за да докаже, че Хелиф има право да се състезава на Олимпиадата.
Но след като прахът се улегна, Международната боксова асоциация (IBA) започна да изостря правилника си. Сега, когато Световното първенство за жени е точно зад ъгъла, те нанесоха нокаутиращ удар на мечтите на Хелиф да се върне на ринга.
При бърз обрат на събитията IBA обяви шампионката от Аргелиан за недопустима да се състезава, цитирайки нейния „пол“ като основание за отказ. Асоциацията твърди, че Келиф също се е провалил на тест през 2023 г. – още един ъперкът за спортисктата.
Не е изненадващо, че решението на IBA предизвика буря от противоречия. Спортисти, фенове и правозащитни организации се оплакват от това, което виждат като липса на прозрачност и справедливост. Някои твърдят, че основните човешки права на Хелиф са нарушени, тъй като тя е отгледана като жена. Това, твърдят те, й дава правото да стъпва на ринга с жени.
Както беше съобщено по-рано от BBC, според експерти като д-р Ема Хилтън – биолог по развитието – полът не винаги е просто XX или XY. Разликите в половото развитие (DSD) могат да повлияят на генетиката, хормоните или анатомията. Докато генът SRY обикновено ръководи развитието на мъжете, той не винаги функционира предсказуемо. Един обикновен тест за Y хромозома не винаги потвърждава пола, което прави тези проблеми особено сложни за състезания с високи залози.
Някои DSD състояния включват индивиди с XY хромозоми и вътрешни тестиси, а не яйчници. Тези тестиси могат да произвеждат тестостерон, което потенциално дава огромно физическо предимство – по-голяма мускулна маса, плътност на костите и издръжливост. Мнозина твърдят, че притежаването на функционални мъжки полови жлези и XY хромозоми обикновено дисквалифицира някой да бъде категоризиран като „жена“ за спортни цели.
Една от причините за неяснотата е стигмата: в някои култури обсъждането на женската анатомия или липсата на цикъл е табу. Много хора с DSD остават недиагностицирани в продължение на години, дори десетилетия. Професор Клаус Гравхолт, ендокринолог от университета в Орхус, има опит с пациенти, които са научили, че имат XY хромозоми или необичайни хормонални профили едва когато са установили, че не могат да заченат или осъзнаят, че никога не са имали менструация.
МОК поддържа своето „предположение за липса на предимство“ за спортисти с непотвърден DSD – въпреки че много учени казват, че има оскъдни доказателства в подкрепа на тази позиция. Експерти като д-р Шейн Хефернан – който изучава молекулярната генетика в елитния спорт – твърдят, че са необходими реални изследвания и реални тестове, а не предположения и политика.