Пълноправното влизане на България и Румъния в Шенгенското пространство накара гърците от северната част на страната да "мигрират" към много по-евтините си съседи, където сега купуват всичко - от гориво до храна, отиват дори на зъболекар заради много по-ниските цени.
Присъединяването на Румъния и България към Шенген от 1 януари 2025 г. поставя бензиностанциите и хранителните магазини в Северна Гърция в толкова тежка финансова ситуация, че гръцките търговци вече отчаяно искат държавна помощ, пише Profit.ro .
Това е така, защото свободният и безпрепятствен достъп до двете страни доведе до ежедневни пазарувания от страна на гърците, поради много по-ниските цени, което води до постепенен спад в приходите на гръцкия бизнес.
Гърците отиват основно в България, за да заредят колите си с гориво или за рутинни покупки като храна и други стоки на дребно, но често стигат до Румъния.
Свободният и безпрепятствен достъп до двете страни доведе до ежедневни пазарувания от страна на гърците, поради значително по-ниските цени, което води до постепенен спад в приходите на гръцкия бизнес. Премахването на граничния контрол значително улесни не само пътуването и придвижването, но и потребителските навици, като в частност в България цените на горивата, храните и стоките на дребно са значително по-ниски.
Причината е повече от проста и логична
Причината е много проста: всички продукти и услуги в България и Румъния са много по-евтини, отколкото в Гърция, а гърците вече "мигрират" към съседите си дори за зъболечение или козметични процедури, които също струват по-малко, отколкото в собствената им страна.
"Очакваме още по-големи загуби"
"Загубите на бензиностанциите са огромни още от първите дни на присъединяването на България към Шенгенското пространство. Отварянето на границите премахна и последната психологическа бариера, която съществуваше заради контрола. Сега гражданите се движат свободно и това се отрази значително на сектора на горивата и храните", заяви президентът на Родопската търговска камара Теодорос Савакис пред Newsbomb.gr.
"Търговията на дребно беше силно засегната. Очакваме още по-големи загуби, тъй като свободното движение засилва тази тенденция", каза още икономистът.
Позовавайки се на общата тенденция на гърците да пазаруват в Българи, Савакис подчерта: "Очевидно нашите съграждани предпочитат да купуват гориво, храна и други стоки от България. Търговията на дребно беше силно засегната. Очакваме още по-големи загуби, тъй като свободното движение засилва тази тенденция".
Относно възможните мерки за подкрепа на местния пазар той съобщи за предложенията на търговската камара, която иска спешна намеса на държавата: "Предложихме персонализирани стимули за местните жители, като например намаляване на акциза на горивата, така че цените да са по-конкурентни. Това също беше приложено по време на пандемията с относителна лекота. Поставих въпроса и на среща с управляващи, народни представители, областно ръководство и кметове, за да има незабавна намеса на държавата".
България затвори шест гранични контролно-пропускателни пункта на границата с южната ни съседка
"Труд news" припомня, че на 1 януари 2025 година и след 13 години чакане, България най-накрая стана пълноправен член на Шенгенското пространство. В края на декември 2024 г. служебното правителство прие решение за преустановяване функционирането на граничните контролно-пропускателни пунктове на вътрешната българо-румънска и българо-гръцка граница, но и за временно въвеждане на граничен контрол на вътрешната българо-румънска граница в следващите до 1 юли 2025 година.
В първия ден на новата година България затвори шест гранични контролно-пропускателни пункта на границата с южната ни съседка. Става въпрос за гранично-контролно пропускателните пунктове Кулата, Маказа, Капитан Петко войвода, Ивайловград, Златоград и Илинден. Важно е да се отбележи, че сградният фонд и инфраструктурата ще бъдат запазени, така че при необходимост да могат да бъдат отворени.