Завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом предизвика „забележителна промяна“ във възгледите на европейците за САЩ, според ново проучване. Оказва се, че дори най-приятелски настроените към Америка страни вече не виждат Вашингтон като съюзник.
Проучването в 11 държави-членки на ЕС плюс Украйна, Швейцария и Обединеното кралство установи, че повечето хора сега смятат САЩ просто за „необходим партньор". Дори страни като Полша и Дания, които преди едва 18 месеца са смятали САЩ за съюзник.
Средно 50% от европейците в анкетираните държави-членки гледат на САЩ по този начин, разкрива проучването, като средно само 21% ги виждат като съюзник, което кара авторите на доклада да настояват за по-„реалистичен, транзакционен“ подход на ЕС.
Цифрите „говорят за срив на доверието във външнополитическия дневен ред на Вашингтон“ и възвестяват „потенциалния смъртоносен звън за трансатлантическия съюз“, каза Артуро Варвели, съавтор на доклада от Европейския съвет за външни отношения (ECFR).
„Само тази констатация би трябвало наистина да изостри умовете за необходимостта Европа да възприеме по-голям прагматизъм и автономия в своите глобални сделки, като средство за защита на своите граждани и своите ценности през идния период“, добави Варвели.
Тези, които виждат САЩ като „необходим партньор“, а не като съюзник, са най-много в Украйна (67%-27%), Испания (57%-14%) и Естония (55%-28%). Но дори в Обединеното кралство, което се хвали със „специални отношения“ със САЩ, съотношението е 44% към 37%.
Докато европейците по същество са съгласни с възгледите си за външната политика на САЩ, все пак има значителни различия по други въпроси, което предполага възможност за администрацията на Тръмп „Америка на първо място“ да противопостави държавите-членки една на друга.
Докато средните граждани на ЕС смятаха, че завръщането на Тръмп като президент на САЩ е „лошо нещо“ за американците, за собствената им страна и за световния мир, унгарците, българите и румънците бяха значително по-позитивни от датчаните и германците.
Поддръжниците на крайната десница в цяла Европа се оказаха най-големите фенове на Тръмп, като по-малко от една пета от гласувалите за Фидес в Унгария, Право и справедливост (PiS) и Конфедерация в Полша и Братята на Италия смятат, че преизбирането му е „лошо нещо“ и по трите точки.
Анкетираните, които са гласували за Alternative für Deutschland (AfD) и Националното рали (RN) във Франция, се открояват, въпреки това, като имат мнозинство (съответно 37% и 35%), които вярват, че връщането на Тръмп на власт е нещо лошо за собствените им страни.
Има разногласия и по отношение на Украйна. 55% в Дания, 49% в Обединеното кралство и 44% в Полша, казаха, че „компромисно споразумение“ е най-вероятният резултат от войната на Русия срещу Украйна.
Някои обаче, включително Естония, Дания, Обединеното кралство и Португалия, смятат значително по-силно от други, че продължаването на подкрепата за Киев, вместо настояването за мир, все пак трябва да остане приоритет на ЕС.
И възгледите за това какво трябва да се случи след войната варират значително: 47% от французите и 50% от италианците казват, че се борят да видят Украйна като европейска, а в България и Унгария мнозина виждат Русия като съюзник на ЕС или необходим партньор, а не съперник или противник.
Връзката между ЕС и Китай е друга тема на разминаване. Половината или повече от анкетираните в Южна и Югоизточна Европа, включително Испания, Италия, България, Унгария и Румъния, казаха, че виждат Пекин като „необходим партньор“ или съюзник.
В страните от Северна и Западна Европа обаче приблизително сходни проценти – 55% в Германия, 52% в Дания и 45% в Обединеното кралство и Франция – поддържат противоположното мнение, виждайки Китай вместо това като съперник или противник.
Авторите на проучването твърдят, че няма причина да се смята, че Тръмп е променил мнението си за ЕС от първия си мандат, по време на който той нарече блока „враг“ на САЩ и посочи Брюксел като „адска дупка“.