Огромна заслуга на унгарското председателство е приемането на България и Румъния в Шенген
Проповядва дипломация, основана на диалога и уважението към суверенитета на нациите
Доналд Тръмп винаги е изразявал своето възхищение към унгарския премиер Виктор Орбан, който е на власт вече 15 години. С връщането на Тръмп в Белия дом, тази специална връзка определено ще засили позицията на Орбан в Европа. Всъщност, докато някои виждат в Джорджия Мелони новата предпочитана политическа фигура на Вашингтон, Орбан остава лидер, чието влияние далеч надхвърля границите на Унгария. Неговото стратегическо позициониране и визия могат да го направят един от големите бенефициенти на новата трансантлантическа ера, доминирана от администрацията „Тръмп“.
Връщането на американския бизнесмен на президентския пост вдъхва нова динамика на лидерите, които са привързани към суверенитета на нациите и спазването на културните идентичности в Европа. В Будапеща, Братислава и Рим виждат в тази победа възможността за политическо ребалансиране на континента. Орбан, заедно с Тръмп и Мелони, олицетворява тази алтернатива, която се противопоставя на една технократична и централизирана Европа.
Чрез своите политически избори, той успя да обедини визия за Европа, в която държавите запазват своята пълна суверенност и където националните интереси са по-важни от външните намеси. Като водеща фигура на европейския консерватизъм, Орбан никога не е бил само наблюдател на политическите тенденции от отвъд Атлантика. Още през 2014 г., далеч преди първите избори на Тръмп през 2016 г., той вече определяше контурите на нова политическа доктрина, основана на демократичния консерватизъм - концепция, която поставя народната воля в центъра на властта и поставя под въпрос прекомерните ограничения, наложени от някои наднационални институции. Тази визия, въпреки че е критикувана от някои, намери все по-голям отговор в много европейски страни и извън тях.
Противно на карикатурите, които понякога се свързват с него, Орбан не отхвърля правовия ред, а защитава подход, при който институциите остават на служба на народната воля, без да се използват за налагане на програми, които са откъснати от националните реалности. Неговите реформи имат за цел да защитят културната идентичност на Унгария, да гарантират политическата u стабилност и да укрепят икономиката u в контекста на глобалните предизвикателства. Неговото ангажиране в полза на народния суверенитет вдъхнови много лидери и политически движения в цяла Европа.
Въпреки критиките на някои западни лидери, Орбан успя да построи здрави съюзи, най-вече чрез Вишеградската група (V4), обединяваща Унгария, Полша, Словакия и Чехия. Това сътрудничество позволи на тези нации да защитават по-добре своите интереси в контекста на решенията, вземани в Брюксел. Дори и някои партньори от V4 да преминаха през политически промени, визията на Орбан продължава да има сериозно влияние, особено сред евроскептичните и суверенистки сили в Европа.
Връщането на Тръмп в Белия дом представлява възможност за Орбан да засили своето влияние на международната сцена. Неговото ангажиране в полза на прагматичния подход към международните отношения, особено по чувствителни теми като Украйна, може да му позволи да утвърди ролята си на медиатор и защитник на европейските интереси в многополюсния свят. Противно на манифестно черно-белите възприятия за международните отношения, Орбан проповядва дипломация, основана на диалога и уважението към суверенитета на нациите, включително и при взаимодействие с велики сили като Русия, Турция и Китай.
Някои наблюдатели виждат в конкуренцията между Орбан и Мелони опит на Америка да играе с вътрешните баланси в Европейския съюз. Въпреки това, Орбан разполага с голямо предимство - своя опит и последователност в защитата на консервативните и суверенистки ценности. За разлика от други лидери, той никога не е отричал своите ангажименти и е успявал да се изправя срещу международния натиск, особено по време на администрацията на Джо Байдън, като същевременно е укрепвал своята подкрепа сред унгарския народ - на последните парламентарни избори партия Фидес отново спечели с мнозинство от 2/3.
Пристигането на Тръмп на власт бележи важен момент за Унгария на Орбан. След като активно подкрепи кампанията на американския президент през 2024 г., той потвърди ролята си на мост между Европа и Вашингтон. По време на председателството на Унгария на Съвета на Европейския съюз през втората половина на 2024 г., той демонстрира способността си да обединява и влияе върху европейските дебати. Огромна заслуга на унгарското председателство на Съюза е приемането на България и Румъния, като пълноправно членки на Шенген. На практика без медиацията на Орбан това нямаше да се случи. Друг основен проблем, който предстои да бъде решен е конфликта в Украйна. Ако новата американска администрация работи за бързото му разрешаване, това би могло да легитимира още повече Орбан на международната сцена. Той беше единствения европейски лидер, който от ден първи на конфликта започна да говори за разрешаването му чрез пътя на дипломацията, а не на оловото.
Далеч от това да бъде маргинализиран, Виктор Орбан може да излезе като един от ключовите актьори в новото глобално равновесие. Неговото стратегическо позициониране, последователната му политическа визия и опит го правят незаменим лидер за тези, които се стремят към суверенна Европа, която уважава националните идентичности. Със сигурност политическото бъдеще на Запада ще бъде маркирано от мястото на Орбан в тази нова трансатлантическа динамика. Не е изключено Тръмп изобщо да откаже да разговаря с ръководните органи на ЕС и де факто да ги замени в своята дипломация с присъствието на Орбан.