OpenEU ще представлява над 368 000 студенти като много от тях са на възраст над 25 години и съчетават обучението си с професионални ангажименти
Алиансът OpenEU положи основите на първия общоевропейски отворен университет, част от който е и Великотърновският университет "Св.св.Кирил и Методий". На 16 и 17 януари в Барселона ректорите на десетте университета - участници, представиха своята пътна карта за развитие. Българската делегация на срещата бе водена от ректора на ВТУ проф. д-р Димитър Димитров, заместник-ректора по международната дейност доц. д-р Анна Иванова и декана на Факултета по изобразително изкуство проф. д-р Светослав Косев.
"OpenEU включва осем от водещите европейски университети за отворено и дистанционно обучение и два традиционни университета от Източна Европа. Подкрепен от Европейската комисия чрез инициативата „Европейски университети“, този новаторски проект има за цел да се трансформира висшето образование, като се създаде един по-приобщаващ, справедлив и дигитализиран модел на работа, фокусиран върху ученето през целия живот. В OpenEU членуват 14 университета, 10 от които са преки бенефициенти на европейско финансиране.
Общият брой участници в инициативата включва над 20 академични и граждански организации", споделиха от висшето учебно заведение.
В продължение на два дни ректори, заместник-ректори, преподаватели и администратори от десетте университета са обсъждали ключовите етапи на Алианса за 2028 г. в рамките на трите основни мисии на висшето образование- преподаване, научни изследвания и иновации, и въздействие върху обществото. На срещата са разгледани и тематичните приоритети учене през целия живот, приобщаване и равенство и дигитална трансформация.
„Във време, когато навсякъде се появяват частни онлайн университети с идеална цел, OpenEU предлага възможност да се защити необходимостта от качествено онлайн образование като крайъгълен камък на европейското пространство за висше образование“, заяви Анхелс Фито, президент на Алианса и ректор на Университета на Каталуния за отворено образование. „Като европейски университети за отворено и дистанционно обучение ние сме длъжни да продължим да предоставяме възможности за обучение на хората, които избират нетрадиционни образователни модели“ , коментират от ВТУ.
Великотърновският университет е основен участник в инициативата и ръководител на дейности на Алианса, свързани с дигитализацията на висшето образование. Според ректора на университета, проф. Д-р Димитър Димитров, OpenEU не само ще има директен положителен ефект върху качеството на висшето образование у нас, но и ще предостави уникална възможност за българските студенти да получат европейско образование и квалификации, съгласувани с нуждите на бизнеса и трудовия пазар.
Стратегическите цели на OpenEU за следващите четири години ще се съсредоточат върху три основни предизвикателства във висшето образование: учене през целия живот, приобщаване и равенство и дигитална трансформация.
Наред с други инициативи, Алиансът ще работи за разработването на подробен каталог на образователните възможности, предлагани съвместно от неговите членове. Това ще включва първата транснационална бакалавърска степен на Алианса: тригодишна програма по разработване на софтуер, разработена съвместно от Университета на Каталуния за отворено образование, Университета за отворено образование на Нидерландия и Националният университет за дистанционно обучение в Испания. Освен това ще бъде създаден споделен виртуален кампус, който ще позволи взаимодействие между различните членове на университетската общност.
Алиансът ще подкрепи и пет европейски висши учебни заведения при интегрирането на дигитално образование в техните учебни програми.
Друг ключов етап от Проекта ще бъдат докторантските изследвания, които ще насърчават сътрудничеството между изследователските екипи от университетите в Алианса. Това ще бъде постигнато чрез различни инициативи, включително летни и зимни училища, семинари, обучения и възможности за обмен с други институции.
Ще бъде проучена и възможността за междууниверситетски докторски програми с цел да се създаде изключително активна общност от изследователи-докторанти.
OpenEU ще представлява над 368 000 студенти, повечето от които имат нетрадиционни профили, тъй като много от тях са на възраст над 25 години и съчетават обучението си с професионални ангажименти. Освен това Алиансът разполага със значителни ресурси - 709 000 завършили студенти и 24 000 служители във всички участващи институции.
Алиансът ще осигури международен опит за студентите от десетте институции членки чрез виртуален, хибриден и личен обмен в университетите на Алианса. Студентите, академичният персонал, изследователите и административните екипи в рамките на OpenEU също ще се възползват от по-големи възможности за международна мобилност и по-ясен и пряк достъп до тях, което ще позволи на общността да засили сътрудничеството, да споделя най-добри практики и да се справя с общи предизвикателства.
Ще бъде разработено и общо портфолио от микрокредити в ключови области като изменението на климата, европейските ценности и демокрация и дигиталната трансформация. Тези микроквалификации ще позволят на студентите да се записват в курсове, предлагани от всеки един от университетите в Консорциума, което ще увеличи възможностите им за специализация и ще създаде по-гъвкави начини на обучение.
В този контекст OpenEU ще работи за интегрирането на тези микрокредити в учебните програми, като насърчава тяхното признаване на европейско равнище и създава нови възможности в хода на академичния път на студентите.
Една от първите инициативи на OpenEU ще бъде стартирането на отворена магистърска програма по изменение на климата. Тя ще позволи на студентите да посещават курсове във всеки от участващите университети, създавайки уникален и разнообразен учебен процес, съобразен с техните нужди. Университетите ще работят по три от ключовите предизвикателства, които за Алианса са не само европейски, но и глобални: извънредната ситуация с климата, дигиталната трансформация и демокрацията.
Алиансът се ангажира и с подобряване на кариерните перспективи на студентите чрез инициативи като споделен обмен на стажове, който ще гарантира транснационален хибриден, виртуален и личен опит, и виртуална трудова борса, която ще стартира през 2027 г.
За да предостави допълнителна възможност на студентите да развиват уменията си и да подобрят пригодността си за заетост, OpenEU ще създаде виртуален инструмент за професионално ориентиране, който ще се основава на реални данни за пазара на труда.
OpenEU ще работи в тясно сътрудничество с мрежи и организации като Eurocities, Stifterverband и Българската стопанска камара, за да осигури професионално обучение, съобразено с нуждите на пазара на труда. Това сътрудничество има за цел да отговори на обществените нужди чрез осигуряване на съгласувано и транснационално образование, което развива основни умения за заетост.
Една от основните цели на OpenEU е да използва знанията и опита на Алианса в областта на дигиталното образование в полза на европейската система за висше образование. За да постигне тази цел, Алиансът ще работи с пет традиционни университета, чиито методологии за електронно обучение ще бъдат доразвити: Великотърновски университет „Св. св. Кирил и Методий“ (България), Университет Даугавпилс (Латвия), Университет „Фан С. Ноли“ (Албания), Университет МИТ (Република Северна Македония) и Украинската инженерно-педагогическа академия (Украйна).
Освен това ще бъдат насърчавани съвместните изследвания в областта на дигиталните педагогики чрез създаването на европейски изследователски клъстер за образование с дигитални технологии и мозъчен тръст за дигитално образование.
Ангажиментът за справедливост е основен стълб на OpenEU. Алиансът ще разработи специални програми, насочени към слабо представени групи във висшето образование, като например жени в областта на науката, технологиите, инженерството, изкуствата и математиката (STEAM), хора с увреждания и хора, живеещи в селски райони. OpenEU ще се съсредоточи и върху подобряването на достъпа до висше образование и участието във висшето образование на мигрантите и бежанците, като се основава на партньорството си със Съюза на средиземноморските университети (UNIMED), който изпълнява много проекти, насочени към тези групи.
Друг пример за сътрудничество е партньорството на OpenEU с Европейската асоциация LEADER за развитие на райони в провинцията (ELARD), която представлява над 2500 местни асоциации. Заедно те ще разработят обща програма за райони в провинцията, насочена към подобряване на достъпа до висше образование за общностите, които са далеч от градските центрове с традиционни университети – област, в която OpenEU носи значителна добавена стойност.
OpenEU ще стартира и програма за наставничество в партньорство с Mentoring Europe. Тази инициатива, която вече действа индивидуално в някои университети, ще бъде разширена на европейско равнище с разработването на специална програма. Освен това Алиансът ще инициира конкретни изследователски и иновационни проекти в областта на дигитално образование с цел трансформиране на висшето образование чрез споделена дигитална визия сред институциите, членуващи в консорциума.