Предлагат  машини „броячки“ на изборите

Автор: Труд news
На 14 февруари изтича срокът за предложения между първо и второ четене за промени в Изборния кодекс.

Ще струват допълнителни средства

Работна група ще обединява промените в Изборния кодекс

Заради огромния брой недействителни бюлетини от ПП предлагат да има машини, т. нар. “броячки”, които да отчитат хартиените бюлетини и да позволяват когато такава е недействителна към момента на отчитането, веднага това да бъде коригирано и българските граждани да могат да упражнят надлежно и валидно своя глас. Това обясни зам.-председателят на ПГ на ППДБ Лена Бориславова по време на кръгла маса “Изборните правила на поправителен: Възможните промени и техният ефект”, организирана от Института за развитие на публичната среда.

“Разбирам, че това е свързано с нови разходи и вероятно с необходимостта от обучение на хората как да работят с тези машини, но поради липса на политическа воля, възстановяване на пълното машинно гласуване е абсолютно невъзможно на този етап”, каза Лена Бориславова.

“Виждам, че има едно натрупване на предложения за преброителни центрове, но там човешкият фактор остава, човешката грешка или умишлено действие не се елиминират - напротив дава се възможност на по-малък кръг хора да влияе на по-голям брой от подадените бюлетини”, коментира тя. “Запазвам своя скептицизъм към това предложение, но пък виждам, че три политически сили са го предложили”, допълни Бориславова.
На форума стана ясно още, че работна група ще помогне за обединяването на петте законопроекта за промени в Изборния кодекс (ИК), минали на първо четене.

“След средата на март може да е готов докладът за второ четене на промените в ИК”, каза председателят на Комисията по конституционни и правни въпроси Анна Александрова от ГЕРБ. По думите є на 14 февруари изтича срокът за предложения между първо и второ четене. Тя уточни, че след обсъждане с коалиционния съвет е редно да се направи тази работна група, която да изчисти текстовете и да види колко предложения са постъпили. Александрова добави, че eдна работна група “отхвърля” много работа и законопроектът ще бъде много добре подготвен, за да влезе в комисия на второ четене. От думите на Александрова стана ясно, че дори от ГЕРБ към момента да нямат предложения за промени в ИК, е възможно да внесат такива за второ четене. От ДПС-ДПС изразиха същото намерение. ДПС-НН, ИТН и МЕЧ не взеха участие в дискусията.

“Приетите на първо гласуване законопроекти са противоречиви в някои от своите разпоредби”, посочи председателят на парламента Наталия Киселова, която откри форума.

Според нея е важно да се покаже, че пътят е да има правила, “приемливи за всички участници, без радикални промени”.

От ДБ предлагат още оставането на възможността за гласуване с хартия, създаване на преброителна комисия за общини с до 20 000 души гласоподаватели.

“Необходима е цялостна концепция за функциите на преброителните комисии - като цяло няма разбиране за това какъв трябва да е броят на хората в тях”, отбеляза доц. Ваня Нушева, експерт от “Прозрачност без граници” относно преброителните центрове и комисии. Според нея не е разумно броят на тези комисии да е определен като функция от броя на мандатите в районите.

“Тогава, когато имаме еднакъв брой на населението, трябва да имаме и еднакъв брой на членовете на комисиите. Няма как 39 души в една преброителна комисия да се справят с обработването на резултатите в цяла София”, заяви доц. Нушева. “Необходима е цялостна концепция на изборната администрация. Ако бъде запазен техният брой, то може да бъде намалено заплащането, а е възможно и намаляване на броя на СИК-овете. Избирателните списъци също трябва да се изчистят”, каза още доц. Нушева по предложенията за поправки в ИК.

“Възможно е в преброителните центрове да се използват скенери за ускоряване на процеса, да не са 12 хиляди, а двеста или триста”, посочи експертът относно предложенвието на БСП-ОЛ, които сходно с ИТН предлагат преброителни центрове да има в районите до 30 хиляди избиратели, като посочват, че съставът на центровете ще варира от 9 до 13 души.

Едно от предложенията на “Възраждане” е съставът на ЦИК да се увеличи от 15 на 25 души. Предлага се още мандатът на комисията да е с година по-къс.

“Срещането на политическа воля и разбиране по предложенията ще е трудно, но не невъзможно” обобщи конституционалистът, бивш член на ЦИК и доскорошен секретар по правни въпроси на президента проф. Емилия Друмева, относно петте законопроекта.