Докато настоява за преговори с Русия за Украйна, президентът Доналд Тръмп едновременно твърди, че Европа трябва да харчи повече за военни усилия - и за отбрана като цяло, пише Responsible Statecraft.
По време на президентската си кампания Тръмп предложи да насърчи Русия да „прави каквото си поиска“ срещу страните от НАТО, които харчат под 2% от БВП за отбрана. И откакто спечели изборите, Тръмп повиши предлаганите проценти на разходите, като каза, че страните от НАТО трябва да се стремят да харчат 5%. Той повтори този призив в четвъртък по време на речта си на Световния икономически форум в Давос.
„Разговаряме с (украинския президент Володимир) Зеленски. Много скоро ще разговаряме с президента Владимир Путин. И ще видим как ще се случи всичко. Ще го разгледаме много скоро. Едно нещо, което чувствам, Европейският съюз трябва да плаща много повече, отколкото те плащат“, каза Тръмп в неотдавнашни публични коментари за войната в Украйна.
В резултат на завръщането на Тръмп в Белия дом и несигурността около войната в Украйна, европейските служители все повече се страхуват да бъдат отстранени заради съответните военни преговори или по друг начин да бъдат изоставени от САЩ. Всъщност Зеленски дори публично постави под съмнение ангажимента на САЩ към Европа в реч в Давос.
Вместо обаче да преразгледа позицията си към конфликта - ръководителят на НАТО Марк Рюте изрично предупреди да не се оттегля подкрепата за Украйна в Давос - много европейски високопоставени служители вместо това искат да увеличат разходите за отбрана, в съответствие с призивите на Тръмп.
„Какво ще правим в Европа утре, ако нашият американски съюзник изтегли военните си кораби от Средиземно море? Ако изпратят изтребителите си от Атлантика в Тихия океан?“ Макрон помоли френските военни в началото на тази седмица в призив да намалят зависимостта на сигурността на Европа от Америка.
„Не омаловажавайте (призива на Тръмп) да харчите 5%“, каза полският премиер Доналд Туск в реч пред Европейския парламент в сряда, повтаряйки коментарите на Тръмп. „Не питайте Америка какво може да направи за нашата сигурност. Запитайте се какво можем да направим за собствената си сигурност.
„Ако Европа иска да оцелее, тя трябва да бъде въоръжена“, подчерта Туск.
На неотдавнашната годишна конференция на Европейската агенция по отбрана висшият дипломат на ЕС Кая Калас също подчерта по-високите нива на разходите за отбрана на Русия : докато 9% от БВП на Русия отива за нейния военен бюджет, държавите-членки на ЕС харчат средно по-малко от 2%.
„Провалът на Европа да инвестира във военни способности също изпраща опасен сигнал към агресора.
Слабостта ги кани да влязат“, каза Калас на конференцията. „Русия представлява екзистенциална заплаха за нашата сигурност днес, утре и докато не инвестираме достатъчно в нашата отбрана“, обясни тя.
Калас, който работи с еврокомисаря по отбраната Андриус Кубилиус, планира да представи предложения за укрепване на отбранителния капацитет на ЕС през март.
„Буреносните облаци на войната се събират над Европа“, каза Кубилиус на конференцията на Европейската агенция по отбрана. „Можем да надхвърлим разходите, да надхвърлим производството – и да изпреварим Русия.