Захарова: Русия ще отговори на злоупотребата с кораби на НАТО в Балтийско море

Русия отправи предупреждение и осъди нарушения от кораби на страни-членки на НАТО в Балтийско море, пише Newsweek. Говорителят на руското външно министерство Мария Захарова заяви, че няма да е възможно разширяването на алианса под прикритието на мисия - Кремъл ще вземе мерки.

Русия отправи предупреждение и осъди предполагаеми „нарушения“ от страна на кораби на страни-членки на НАТО в Балтийско море. Говорителят на руското външно министерство Мария Захарова каза, че тези действия са извършени под прикритието на мисия за морски патрул на междуправителствения алианс.

Мисията на НАТО Baltic Sentry започна на 14 януари, когато страните членки се съгласиха да разположат флотилия край бреговете на Естония, за да охраняват ключови подводни комуникационни кабели след многобройни инциденти на саботаж. Newsweek се обърна към руското външно министерство за коментар по имейл и към НАТО чрез формуляр на своя уебсайт.

Предупреждението на Русия да следи „злоупотребите“ на флотилията може да доведе до по-нататъшна ескалация на противопоставянето между Москва и Запада в регион, който и двете страни смятат за критичен за своите стратегически интереси. Напрежението в отношенията между НАТО и Русия вече е високо поради продължаващата подкрепа и военна помощ за Киев.

По време на брифинга Захарова осъди действията на флотилията на НАТО в Балтийско море и каза: „Очевидно е, че стъпките на Северноатлантическия алианс са насочени преди всичко не към повишаване на сигурността, а към сдържане на нашата страна. Говорим за некоординиран с Русия и други заинтересовани международни партньори опит за създаване на изкуствени бариери пред корабоплаването в Балтийско море." 

Тя намекна също, че НАТО нарушава международното право, като защитава подводните кабели, тъй като те не са предмет на законите за свобода на корабоплаването, а Русия „разбира се, ще следи отблизо ситуацията в Балтийско море и ще реагира по подходящ начин на злоупотреби от страна на корабите на съюза на държавите-членки. "

Заместник-министърът на външните работи на Руската федерация Александър Грушко направи подобно изявление в интервю за телевизионния канал "Россия 24". Той каза, че Русия ще направи „всичко необходимо, за да гарантира“ сигурността на собствените си интереси не само в Балтийско море, но и в целия регион, тъй като това „се отнася до военния компонент“. „Във връзка с присъединяването на Швеция и Финландия към НАТО вече бяха обявени някои мерки, напомням за тях: възстановяването на Ленинградския военен окръг, Московския военен окръг, създаването на Карелския корпус и много други неща, които ще са необходими.“

Мисията Baltic Sentry, която ще продължи "неопределено време", стартира в отговор на повредата на подводните кабели, свързващи Естония и Финландия на 25 декември, за което съюзниците обявиха солидарност с двете страни. Смята се, че кораби с връзки с Китай стоят зад многобройни инциденти на саботаж. На 25 декември захранващият кабел Estlink-2 между Финландия и Естония беше повреден, а Москва беше посочена като основен заподозрян. През ноември комуникационните кабели между Финландия и Германия и между Швеция и Литва бяха повредени; подозрението падна върху китайския кораб за насипни товари Yi Peng 3.

Представители на западните разузнавателни агенции казаха пред The Washington Post, че не са открили доказателства за руско участие в саботажа: разследването показа, че най-вероятно щетите са били случайни. Валидността на този аргумент беше поставена под съмнение от настоящи и бивши служители на правителството на НАТО, включително финландския президент Александър Стуб, който каза, че все още няма заключение кой стои зад повредата на кабела.

Министърът на външните работи на Литва Кестутис Будрис написа следното в социалните мрежи за началото на мисията Baltic Sentry: „Бездействието е опасна игра и това само влошава ситуацията в зона на враждебна дейност; Русия нарушава корабоплаването и авиационни правила, заглушаване на GPS, създава рискове за околната среда и безопасността. Трябва да поставим морския трафик под контрол, да криминализираме нарушенията и да декомпресираме. Военноморските сили на НАТО в Балтийско море за утвърждаване на господство и сигурност."

Какво следва

Русия вече реорганизира своите военни окръзи с фокус върху балтийските държави като част от актуализираната руска военна доктрина на Путин. Но остава да се види дали Москва ще предприеме по-конкретни стъпки в отговор на разширяващото се присъствие на НАТО в Балтийско море.