Подобно на предмет, който се издига нагоре, но все още е под водата, се оформят голите, неясни кости на мирния план за Украйна. Въпреки относителното мълчание в политическите изявления по тази война от страна на иначе гласовитата администрация на Тръмп, през следващите две седмици може да бъдат засадени публично важни маркери на маршрута. Дали те ще получат някаква подкрепа от Кремъл, остава неясно.
Миналата седмица президентът на САЩ Доналд Тръмп официално назначи 80-годишния пенсиониран генерал Кийт Келог за свой пратеник за Украйна и Русия. Почти първият акт на Келог беше да обяви, че ще обсъди със съюзниците си визията им за мир в Украйна на Мюнхенската конференция по сигурността, която ще се проведе на 14-16 февруари, пише CNN. След това, четири дни по-късно, се очаква той да посети Киев, за първото си, дългоочаквано пътуване до там, според украинските държавни медии.
Всяко изказване на Келог се анализира от разтревожения Киев. Той отвръща на предположенията, че на Мюнхенската конференция ще бъде разкрит публично планът за мир, като казва пред Newsmax: „Човекът, който ще представи мирния план, е президентът на Съединените щати, а не Кийт Келог. Изглежда, че Тръмп ще има възможност за голямото разкритие, след като Келог се консултира със съюзниците си в Германия.
Тръмп се опита да даде старт на процеса, изглежда, през последните дни, като заяви пред The New York Post в събота, че е разговарял с руския си колега Владимир Путин за прекратяване на войната, но не предостави никакви подробности. Кремъл отказа да потвърди този разговор, но говорителят Дмитрий Песков заяви пред CNN: „Може да има нещо, което не знам.“
Може да се очаква, че ще се разгърне сложна дипломатическа симфония, за да се направи опит да се сложи край на най-голямата война в Европа от 40-те години на миналия век насам. Вместо това, поне публично, участниците в нея се опитват да изсвирят една и съща мелодия, което е оскъдна версия на онлайн караоке.
Тръмп изненадващо говори за необходимостта от прекратяване на конфликта, но няма публични идеи. Тази седмица той изказа идеята да се срещне с украинския президент Володимир Зеленски. Все още обаче не е определена дата, а коментарите на Тръмп изглеждаха нестандартен отговор на въпрос дали амбициозният му вицепрезидент Джей Ди Ванс ще се срещне със Зеленски в Мюнхен. Всъщност не знаем колко много неща се случват на четири очи. Кремъл намекна за „засилени“ дискусии, а съветникът по националната сигурност на САЩ Майк Уолц говори за частни усилия.
Почти първото действие на генерала в оставка Кийт Келог, пратеник на САЩ в Украйна, беше да обяви, че ще обсъди визията за мир със съюзниците на Мюнхенската конференция по сигурността.
Необичайно е, че проектът за мир на Келог е публично достояние от април насам, което осигурява стабилна референтна рамка, с която да се сравняват всички реални детайли по сделката. Накратко, той включваше Украйна да получи повече военна помощ при условие на преговори и прекратяване на огъня, последвано от евентуални европейски мироопазващи сили по фронтовата линия.
Келог също така предложи първоначалното прекратяване на огъня да бъде време за избори в Украйна, ако някое примирие успее да се наложи. Тази седмица в украинските медии се появи предполагаем график за евентуално споразумение, който предполага прекратяване на огъня около Великден в края на април, мирна конференция и по-широкообхватно споразумение през май, но едва президентски избори в страната през август. Това също беше категорично отхвърлено като фалшификат от президентството. Но изтичането на информация, независимо дали е измислено или не, ще продължи, тъй като всички страни се опитват да издигнат или отхвърлят идеи.
Неприязънта на украинския лидер е непреодолима към Путин, чиято инвазия опустоши обширни територии в Украйна и се твърди, че е извършила военни престъпления срещу гражданите ѝ. Зеленски и президентът на САЩ имаха и обтегнати отношения по време на първия му мандат заради искането на Тръмп да разследва семейство Байдън, пише още CNN.
Сега Зеленски навлиза във фаза, в която двата най-мощни гласа във всяко мирно споразумение не споделят широкото обожание, на което той се радваше от Запада в продължение на три години.
Зеленски и президентът на САЩ са в обтегнати отношения още от първия мандат на последния заради искането на Тръмп да разследва семейство Байдън.
Разговорите за избори предизвикаха неконтролируеми спекулации в Киев за бъдещето на Зеленски. През изминалата седмица той даде дълги интервюта, в които на моменти изглеждаше ядосан и притеснен, че Украйна може да не е в центъра на преговорите. В ежедневното си обръщение в четвъртък той беше „сигурен“, че „все още“ няма официален мирен план. Той добави: „Това, което е в определени публикации, отново съм сигурен, може би греша, но съм сигурен, че това не е официален план на президента Тръмп“. През последните дни негови висши служители са разговаряли с Келог и Уолц, казаха те. Но Зеленски вече не е непреодолима фигура.
В някои социологически проучвания при евентуални бъдещи президентски избори в Украйна води Валерий Залужний, военният началник, когото Зеленски уволни миналата година. В момента Залужний е украински посланик в Обединеното кралство и наскоро беше заснет на среща с британския външен министър Дейвид Лами в Киев.
Изборите в Украйна в момента се отлагат като част от военното положение, като основателният аргумент за това е, че в страната - под постоянни бомбардировки, с милиони нейни жители, които физически воюват или са бежанци в чужбина, и отбраняваща се от агресивен съсед, който от две десетилетия енергично се намесва в гласуването ѝ - не могат да се проведат свободни и честни избори, докато няма мир. Но едно първоначално прекратяване на огъня може да осигури това спокойствие и дори шанса Зеленски да се оттегли и да даде възможност на едно ново лице, без неприятната история, която настоящият лидер на Украйна има с първия мандат на Тръмп, да договори по-широка сделка.
Но също така много неща могат да се объркат. Изборният хаос може да породи несъвършен или оспорван резултат. Чрез хакерски атаки или злоупотреби може да се стигне до повече проруски настроения в избирателните списъци. Заплахата от разследвания за корупция кара много служители да се притесняват за собствената си съдба. Това е безпорядък, който може да се очаква по време на война, и поради който изборите могат да се окажат твърде сложна задача.
Този конфликт се определя като един от най-неочакваните. Зеленски е оприличаван на съвременния Уинстън Чърчил, който осигурява на Запада гръбнака, от който не е знаел, че се нуждае. Би било в унисон с дивите колебания на войната той да се оттегли в момента на най-голяма уязвимост на Украйна.
Друга пречка пред мира е дали Кремъл го иска сега или изобщо. В момента те печелят на бойното поле - не с темпове, но завземат позиции. Изглежда, че руските сили са превзели град Торецк и скоро може да превземат Покровск, по-навътре в украинската Донецка област. Това би им оставило и сравнително открит терен чак до ключовите градове Днепър и Запорожие. Не е ясно защо Русия ще се опитва да замрази напредъка на фронта си, когато Украйна, по думите на един от фронтовите войници пред CNN, „няма какво да каже по въпроса“.