Президентът на САЩ Доналд Тръмп вече многократно е изразявал желанието си да получи контрол над Гренландия, описвайки перспективата като "абсолютна необходимост" за целите на националната сигурност.
Преди броени дни премиерът на Гренландия Муте Егеде заяви, че островът е отворен за по-тесни връзки със САЩ, особено в области като минното дело, но по-рано настоя, че Гренландия "не е за продан" и призова международната общност да уважи стремежите на острова за независимост.
Защо Гренландия представлява такъв голям интерес, обясняват изследователите
Якоб Кльове Кейдинг, старши консултант в Геоложката служба на Дания и Гренландия (GEUS), каза, че проучване от 2023 г. на ресурсния потенциал на Гренландия оценява общо 38 суровини на острова, огромното мнозинство от които имат относително висок или умерен потенциал.
Тези материали включват редкоземни метали, графит, ниобий, метали от платиновата група, молибден, тантал и титан. Известно е също, че Гренландия има значителни находища на литий, хафний, уран и злато.
Критичните минерали се отнасят до подгрупа от материали, считани за съществени за енергийния преход
Крайните употреби на критичните материали, които обикновено представляват висок риск от прекъсване на веригата за доставки, са широкообхватни и включват батерии за електрически превозни средства, технологии за съхранение на енергия и приложения за национална сигурност.
"Има огромен потенциал [в Гренландия], но в момента не се извършва много добив", каза Кийдинг по телефона пред CNBC.
"Гренландия е това, което бихме нарекли зона за проучване на зелено. И така, [това е] в ранните етапи на проучването, където за много от находищата нямаме толкова много данни. Но има някои големи, добре установени находища с известни ресурси", обясни той.
Кийдинг изрази предпазливост, когато го попитаха за перспективата за "треска за минерално злато", като подчерта, че докато отстъпващият лед на Гренландия може да премахне някои логистични препятствия, напредъкът в добива вероятно ще отнеме "доста дълго време".
Топящият се лед проправя пътя за прилив на руда
Голямата загуба на лед в Гренландия разкрива природните ресурси на острова, разкривайки някои от най-големите неизползвани запаси от критични минерални в света.
Гренландия, който е обширен, но слабо населен остров, разположен между Северния ледовит океан и Северния Атлантически океан, беше трансформиран в последните десетилетия.
Основен анализ на исторически сателитни изображения, публикувани миналата година от изследователи от университета в Лийдс във Великобритания, показа, че автономната датска територия става все по-зелена.
Променящата се околна среда доведе до това, че части от ледената покривка на Гренландия и ледниците бяха заменени от влажни зони, храсталаци и безплодни скали.
За минните компании отдръпването на гренландския лед може да улесни началото на "златна треска" за минерали
"Това, което се случва сега, е интересно, защото водите около Гренландия се отварят все по-рано всяка година и се затварят по-късно всяка година. И способността да се стигне до тези отдалечени места е много по-лесна, отколкото преди 20, 30, 40 или 70 години", обясни главният изпълнителен директор на британската минна компания "80 Mile" Родерик МакИлри пред CNBC и цитиран от Adevărul.
"Сега ледът вероятно се образува само за три или четири месеца в много северните ширини, а останалата част от страната вижда отстъпление на ледените покривки, което разкрива скали и потенциални минерални находища, които не са били виждани досега", добави той.
В момента "80 Mile" има три проекта, които активно разработва в Гренландия, включително голяма нефтена концесия на източното крайбрежие на острова, проект за титан близо до американската космическа база "Pituffik" на северозапад и неговия проект "Disko-Nuussuaq" на югозапад.
Стратегическия потенциал на острова като световно значим център за добив
Подчертавайки стратегическия потенциал на острова като световно значим център за добив, МакИлри каза, че проектът Disko на компанията може да бъде едно от най-големите находища на никел и мед на планетата.
Датчаните не са построили железопътни линии или пътища в Гренландия
Тони Сейдж, който е главен изпълнителен директор на Critical Metals Corporation, която разработва един от най-големите редкоземни активи в Гренландия, каза, че топенето на ледовете на острова е направило на минната компания "огромна услуга" в логистично отношение.
Сейдж посочи, че компанията е успяла да докара големи кораби директно от Северния Атлантик "точно до ръба на нашата руда" в южна Гренландия, добавяйки, че създаването на фиорди с дълбочина 80 метра означава, че екипът е в състояние да акостира и извън пристанище.
"Можете да си представите, сега е по-лесно да правите тези неща. Ако отидете в Русия, например, в Сибир, там всичко е замръзнало и под вечен лед, но те все още успяват да извлекат много минерали, както и петрол и газ. Така че, да, ще има мини златна треска в Гренландия", убеден бе Сейдж във видеобаждане със CNBC.
Липсата на инфраструктура като бариера
В допълнение към суровия климат на Гренландия, отдалечения пейзаж и малкото население, Сейдж подчерта липсата на инфраструктура като бариера, която минните компании трябва да преодолеят.
"Това е само логистика. Датчаните никога не са построили железопътна линия, никога не са построили път", каза той.
"След като излезете извън тези малки градове, няма пътища. Така че, ако искате да отидете между тях, например Какорток, където сме ние, до Нуук, трябва да вземете хеликоптер. Така че това е проблемът, който ще имате със златната треска", обясни той.