Европа се клати на ръба на енергийна криза, цената на газа достигна двегодишен връх

Цената на природния газ в Европа се повиши до над 58 евро за мегаватчас

След дълга борба с високи сметки, висока инфлация и спад в индустриалната дейност, причинени от енергийната криза през 2022 г., Европа е на ръба на нова енергийна криза, която може да предизвика нови икономически проблеми, съобщава Bloomberg .

Референтните цени на газа се повишиха с 5,4% в понеделник до 58,75 евро за мегаватчас. Това е най-високата регистрирана цена от февруари 2023 г., тъй като цените на фючърсите се повишават в продължение на четири последователни седмици.

Съоръженията за съхранение на газ в Европа се изпразват бързо тази зима и няма икономически стимул за големите компании за комунални услуги, като Uniper или Eni, да складират газ на текущите цени.

В резултат на това се увеличиха опасенията относно съхранението на газ това лято, както и доставките на газ през предстоящата зима. Данните за степента на запълване на съоръженията за съхранение на газ се превърнаха в ключови цифри и вземащите решения са обезпокоени, защото Европа започна да разчита повече на непостоянни енергийни източници, като вятъра.

Но липсата на вятър тази зима, съчетана със студеното време и загубата на транзита на руски газ през Украйна от началото на годината, принуди европейските страни да прибегнат до газ от хранилища, пише Bloomberg, цитирана от Agerpres.

В момента нивото на запълване на газовите хранилища в Европа е наполовина, най-ниското ниво за това време на годината от 2022 г. Цената на газа за лятна доставка е толкова висока, че не е изгодно да се презареждат хранилищата, което означава, че правителствата ще трябва да се намесят.

"Бързото изпразване на съоръженията за съхранение подчертава крехкостта на доставките в Европа", каза Патрисио Алварес, анализатор в Bloomberg Intelligence. Загубата на по-голямата част от руския газ през последните три години "направи европейските газови пазари по-уязвими към ценови шокове в отговор на краткосрочни смущения, търсене на втечнен природен газ от Азия и променящо се време", добави Алварес.

Доклад на ICIS изчислява, че през февруари 2025 г. потреблението на газ в Европа ще бъде със 17% по-високо, отколкото през февруари 2024 г., поради търсенето от жилищния и търговския сектор.

А зимата все още не е свършила. Северозападна Европа се готви за мразовито време през следващите дни, което допълнително ще увеличи търсенето на отопление, допълнително ще изпразни складовете и ще подхрани поредицата от увеличения на цените.

"Рискът Европейският съюз да влезе в пролетта с ниско ниво на запълване на складовете се увеличи през последните седмици. Не само котировките за следващия месец се увеличиха, но и цените за календара 2026-2027 г. също се увеличиха", казва Арне Ломан Расмусен, главен анализатор в Global Risk Management.

Предстоящият сезон на поддръжка на газови инсталации в Норвегия може да намали доставките в момент, когато пазарът вече е напрегнат.

Търговците също наблюдават въздействието на тарифите на САЩ и възможните ответни мерки, които рискуват да оскъпят вноса на втечнен газ, както и дискусиите относно доставката на руски газ, тъй като редица страни от Централна Европа продължават да настояват за възобновяване на транзита на руски газ през Украйна.

"Колкото по-дълго цените останат високи, толкова по-вероятно е доставките на руски газ през Украйна да се възобновят под някаква форма", каза Флоранс Шмит, анализатор в Rabobank.