Министерството на вътрешните работи на Германия предупреди днес за руска операция по разпространение на дезинформация в опит да се повлияе върху предизборната кампания в страната. Според ведомството лъжливи видеа се публикуват в социалните мрежи от градовете Хамбург и Лайпциг, предаде БТА.
Предсрочни парламентарни избори ще бъдат произведени в Германия тази неделя.
Германското вътрешно министерство съобщи за улики, че кампанията е свързана с "Буря-1516" (Storm-1516) - руска операция за влияние, засечена по време на президентските избори в САЩ през есента на миналата година. Тогава американските власти проведоха разследване.
Службите за сигурност в Лайпциг и Хамбург са установили наличието на мрежа от сайтове на медии фантоми и социални профили, засилващо безпокойството от руска намеса в демократичните процеси.
Руското посолство в Берлин не е отговорило на запитване на Ройтерс по случая.
Разпространявано в Лайпциг видео оставя впечатлението, че кандидат на крайнодясната партия "Алтернатива за Германия" (АзГ) е пропуснат в избирателните списъци и няма как да има второ гласуване с участието на партията, информира официалният уебсайт на градската управа.
"Управата на града в момента проучва какви правни стъпки могат да бъдат предприети по отношение на въпросните видеа", гласи изявление на властите в Лайпциг, цитирано от Ройтерс.
Изследователи, работещи за германската фондация "Роберт Бош", казват, че мрежата от над 700 фантомни профила в социални мрежи са засегнали темата за предизборната кампания в Германия, разпространявайки проруски послания и създавайки отрицателна представа за кандидата за канцлер на консервативния блок Фридрих Мерц.
Междувременно ръководителката на германския изборен регулатор - Рут Бранд, заяви, че 213 255 германски граждани, живеещи зад граница, са се регистрирали за гласуване според информацията, подадена от общинските власти, предаде ДПА. За предните парламентарни избори - през 2021 г., това са направили около 129 000 германци в чужбина.
Според германското външно министерство извън страната живеят между 3 и 4 милиона германци, макар и не всички от тях да имат право да гласуват.
За да бъде допуснат до гласуване, един германец в чужбина трябва да има 18 години, да докаже, че е свързан с Германия, и да е живял там когато и да е през последните 25 години.
Подкаст с Виктор Блъсков: Български "фактчекъри" и глобалисти, работили по схема за цензура