Може да откажем пазаруването от определени магазини за по-дълго време
Организатори: Няма да търпим гаврата
Обявеният на 13 февруари бойкот на всички хранителни магазини в България може да е само началото, обясниха организатори на инициативата. Десет неправителствени организации призоваха в четвъртък, 13 февруари българските потребители да не пазаруват в нито един хранителен магазин, в нито една търговска верига, в нито един супермаркет, като форма на протест срещу високите цени на храните.
Вълната от протести срещу високите цени на храните започва в Хърватия, но след това примерът ѝ беше последван от Босна и Херцеговина, Северна Македония, Черна гора и Косово. След като в Хърватия беше организиран бойкот в рамките на един ден, протестът на гражданите срещу високите цени беше разширен. Беше отправен призив хората да не пазаруват в определени търговски вериги в рамките на седмица, както и да не купуват избрани стоки. В резултат на бойкотите в Хърватия една от веригите е обявила намаления на цените на 1000 стоки, обясниха организаторите на бойкота в България.
Цените на масло, мляко, сирене, месо и колбаси в чужди търговски вериги са по-високи в българските им клонове, отколкото в собствените им страни, където стандартът на живот е несравним с нашия, гласи официалното обръщение на организаторите на бойкота към гражданите. Защо един и същи продукт, в една и съща търговска верига, има по-висока цена в България, отколкото в страни като Австрия и Германия, допълват организаторите. Сред тях са пенсионерски организации, Федерация на потребителите в България, Гражданска инициатива “Системата ни убива” и Сдружение “За достъпна и качествена храна”. Кампанията на инициативата във социалните мрежи се организира от студенти.
Дойде време да покажем, че потребителите вече няма да търпят гаврата с цените, искаме да окажем натиск върху търговските вериги, каза Емил Георгиев, председател на Федерация на потребителите в България.