Заради серията трусове - жители на Санторини спят в колите си от страх

Продължава сеизмичната активност на остров Санторини, което предизвика безпокойство през последните дни.

Ново земетресение с магнитуд 4,5 по скалата на Рихтер стана малко преди 2 часа сутринта в понеделник. Според Геодинамичния институт епицентърът на труса е на 22 км южно от Аморгос, а дълбочината на фокуса 10 км. То бе предшествано от две земетресения с магнитуд 3,9 по Рихтер и 3,7 по Рихтер.

Десетки трусове последваха рано сутринта в подводната зона между Санторини и Аморгос, като най-големият, с магнитуд 4,3 по скалата на Рихтер, беше в 04:35, на 16 км северозападно от Анафи с фокусна дълбочина 5 км.

В неделя (2/2) най-големият трус беше с магнитуд 4,7 в 19:45, а четири минути по-рано (в 19:41) имаше друг трус с магнитуд 4,5 по Рихтер.

Десетки сеизмични трусове бяха регистрирани след полунощ в подводната зона между Санторини и Аморгос.

От 24 януари в морската зона между Тира и Аморгос, се наблюдава "голямо увеличение на сеизмичността" с регистрирани над 380 земетресения, каза Василис Карастатис, директор на Геодинамичния институт, добавяйки, че учените „внимателно наблюдават еволюцията на феномена“.

Сеизмичната активност в района между островите Санторини и Аморгос доведе до извънредна среща председателствана от премиера Мицотакис, в неделя следобед.

На срещата присъстваха, министърът на гражданската защита Василис Кикилиас, началникът на Генералния щаб на гръцката национална отбрана Димитрис Чупис, Танасис Ганас от Геодинамичния институт и професорът по природни бедствия Костас Синолакис. Сеизмолозите Ефтимис Лекас и Костас Папазахос участваха чрез видеоконференция от Санторини.

По-рано в неделя на среща в Министерството на климатичните кризи беше решено да се приложат нови превантивни мерки на островите Санторини, Анафи, Иос и Аморгос.

Училищата ще останат затворени понеделник, 3 февруари, в Санторини, Иос, Аморгос и Анафи.

Съветват се гражданите да избягват големи събирания вътре в сградите, доближаване до изоставени сгради. Да се избягва престой в пристанищата Амуди, Армени, Корфу и старото пристанище на Фира. Да пристъпят към премахване на опасни неконструктивни уязвимости в сградите си и изпразване на водата в басейните. Да избират безопасни маршрути, когато се движат в провинциалната пътна мрежа, особено в райони, където има резки морфологични наклони и е вероятно да възникнат свлачища. Незабавна евакуация от крайбрежните райони в случай на силни сеизмични вибрации.

От общините на островите обявиха къде гражданите могат да се евакуират при изключителни бедствия. Първите палатки вече са разпънати на открити пространства. Издадени са специални инструкции към собствениците на яхти да бъдат нащрек в случай че се наложи евакуация. 

Също така, поради повишената сеизмична активност в морската зона на Анидрос, между Санторини и Аморгос, пожарната е поставена е в режим на обща тревога. Хеликоптер на пожарната, екип от оператори на дронове с тяхно оборудване и въздушни спасители пристигнаха на острова.

Днес, понеделник на съседни острови пристигат извънредни екипи от лекари, линейки, спасители, които ще  бъдат в готовност за оказване на помощ при нужда.

Жителите на Санторини се опитват да напуснат острова по всякакъв начин. Освен опашките, извили се пред туристическите агенции, вече се оказва, че и самолетните билети се разпродават, като еднопосочен билет струва средно 200 евро.

Blue Star CHIOS с 1100 души на борда отплава за Пирея призори. Повечето пътници са от албански произход. Има и доста българи. Работниците и хотелският персонал напускат Санторини. Всички се опасяват от цунами.

Земята непрекъснато се тресе и ние се страхуваме от това, което може да се случи“, каза жител на острова, описвайки преобладаващия климат, който предизвиква безпокойство. Други съобщават, че предпочитат да останат будни или да спят на открито от съображения за безопасност. Сеизмичната активност предизвика безпокойство, тъй като Санторини се намира в особено сеизмична зона, докато жителите имат предвид вулканичната природа на острова. Засега няма данни за щети, но непрекъснатите трусове поддържат напрежение и безпокойство.

Учените следят отблизо развитието на феномена, а властите препоръчват спокойствие и предпазливост, като уверяват, че няма незабавна причина за паника. Жителите обаче остават нащрек.

„Три от четирите явления, които сочат вулканично изригване, са налице в Санторини“, пише турският професор Овгюн Ахмет Еркан, като твърди, че последните земетресения са с вулканичен произход.

Той описва индикации, които сочат към вулканично изригване. 

„В геофизиката има 4 симптома на вулканични изригвания: Плитки земетресения и сеизмични бури, газови емисии, шумове от земята и набъбване на почвата. 

Три от тях се случиха в Санторини. Въпреки това, дори ако тези симптоми са налице, изригването може да не настъпи“, пише още турският геофизик.

„От няколко дни в Егейско море, на остров Санторини, се наблюдават малки земетресения с магнитуд до 4,8. Фокалната дълбочина на земетресенията е между 1 и 5 километра, което предполага, че земните вибрации са с вулканичен произход. Преди експлозията, свързана с магмата, повишаване на налягането от 250 бара, произлизащо от магмената камера, иска да проникне в земната кора и да експлодира с температура от 2200 градуса по Целзий.

Ако изригне силикатна лава, това може да доведе и до вулканични бомби. Ако изригването е придружено от земетресения с магнитуд от 5 до 7 по скалата на Рихтер, могат да генерират цунами. Тези вълни могат да засегнат островите в Егейско море, Пелопонес, Крит и крайбрежната зона на полуостров Теке в Турция. Населените места в Санторини и околните острови трябва да бъдат евакуирани, а морският транспорт и риболовът трябва да бъдат ограничени", пише Овгюн Ахмет Еркан.