През студените месеци кожата ни е изложена на множество неблагоприятни фактори – ниски температури, студен вятър, сух въздух в отопляемите помещения и чест контакт с дразнители. За някои хора това води не само до сухота и напукване, но и до поява на студова екзема – хронично състояние, което причинява сърбеж, зачервяване и възпаление.
Много често, когато говорим за потенциално вредното влияние на студа върху кожата, има много погрешни концепции, като тази какво представлява алергията към студа, колко често срещана е и дали всички случаи на странични реакции от студа върху кожата са свързани с алергия.
Основното състояние, което представлява алергията към студ, се нарича студова уртикария. Това е реакция при краткотрайно или по-дълго излагане на студ. И съответно, минути след излагането на студ, било то локално върху кожата или върху целия организъм, се получава реактивно зачервяване, надигнати обриви, които много напомнят на ужилено от коприва. Те сърбят, бързо сменят местата си. При нормализиране на телесната температура изчезват.
Този тип студова уртикария е изключително рядко състояние – засяга между 0,01 и 0,05% от хората. Имайки предвид какво представлява същинската студова алергия, всички останали състояния не са свързани с алергични механизми.
Най-честото състояние, което всъщност ние виждаме в практиката си, когато хората дойдат при нас и кажат: имам студова алергия, това е екземата или дерматитът на ръцете – прекомерно суха и залющена кожа. Това състояние не е свързано с алергични механизми и често погрешно е наричано студова алергия.
Студовата екзема е предизвикателство, особено през зимните месеци, но с правилната грижа и внимание към рисковите фактори можем да запазим кожата си здрава и защитена. Независимо дали се справяте със състоянието за първи път или сте се сблъсквали с него преди, консултацията със специалист и редовната употреба на подходящи продукти могат да направят значителна разлика. Внимавайте с ежедневните навици и се грижете за кожата си, защото тя е първата линия на защита на вашето тяло.
Нашият гост:
Д-р Маргарита Къчева завършва медицина с отличие в Медицински университет – София. Част е от екипа на Клиника по кожни и венерически болести при Аджибадем Сити Клиник Токуда Болница София. Полага успешно изпита на Европейския борд по дерматовенерология (EBDV), чиято цел е постигане на висок стандарт на дерматовенерологична помощ във всички европейски страни. Д-р Къчева получава най-високото отличие на борда – титлата Fellow of European board of dermatology and venereology (FEBDV). Докторант е към Медицински университет – София за придобиване на научна степен „Доктор по медицина“. През 2018 г. провежда специализация по Дерматохистопатология в Университетска болница Цюрих, Швейцария. Асистент е в Медицински факултет към Софийски университет.
Д-р Къчева се е усъвършенствала на международни обучения и практически семинари в страната и чужбина. През 2016 г. участва в Академия по лазерни технологии в Марбея, Испания. През 2017 г. е стипендиант на Европейската академия по дерматология и венерология (EADV), Женева, Швейцария. През юни 2018 г. провежда обучение по дерматохистопатология в Университетска болница Гент, Белгия. През декември 2018 г. провежда обучение по сексуално трансмисивни болести в Университетска Болница Амстердам, Холандия. Професионалните интереси на д-р Къчева са в областта на клиничната и педиатрична дерматология, сексуално трансмисивни болести, онкодерматохирургия и дерматохистопатология. За повишаване на медицинската си квалификация в тези области ежегоднo посещава международни конгреси и курсове.
Член е на Българското Дерматологично Дружество и Европейската Академия по Дерматология и Венерология.