Pro Tv: България е врата към Запада за евтина работна ръка извън ЕС

Над 40% от чуждестранните служители са напуснали България, преди да са навършили три месеца работа

През миналата година близо 36 000 чуждестранни служители от 79 страни са получили разрешение да работят в България, което е с около 10 000 повече спрямо 2023 г. Това съобщи Атанаска Тодорова, главен експерт "Пазар на труда, миграция и мобилност" в КНСБ, цитирана от румънската информационна агенция Agerpres и телевизионният канал Pro Tv.

Най-много разрешения са издадени на граждани на Турция (над 8000), Узбекистан (почти 8000), Киргизстан (около 5000), Непал (4500) и Република Молдова (около 1300). Повечето от тези служители са се възползвали от разрешителни за работа и пребиваване, като някои са особено заинтересовани от сезонна работа.

Сезонните служители представляват значителна част от общата чуждестранна работна сила в България, като през миналата година в тази категория са регистрирани 13 435 души, което е спад с близо 2000 спрямо 2023 г. Сред сезонните служители най-голяма е групата на гражданите на Турция (над 4200).

Само 800 чужденци са получили "синя карта" за висококвалифицирани служители

За разлика от тях само 800 чужденци са получили "синя карта" за висококвалифицирани служители, което е много по-малко от очакванията на работодателите.

Въпреки голямото търсене на служители извън ЕС, задържането им се оказа трудно. Тодорова показа, че над 40% от чуждестранните служители са напуснали България, преди да са навършили три месеца работа, като са се насочили основно към Западна Европа, на фона на неадекватни условия на труд, ниски доходи и лоши жилищни условия.

Търсенето на работна ръка в България е значително, като работодателите търсят близо 262 000 работници и специалисти, показва проучване на Агенцията по труда. Тодорова подчерта, че въпреки че търсенето на висококвалифицирани служители остава високо, малък брой чужденци идват на работа, като едва 800 чужденци са получили „синя карта“ през 2024 г.

Освен това има съкращения в технологичния сектор, вероятно поради въздействието на изкуствения интелект и оттеглянето на някои компании от България.

Секторите в България с най-много чуждестранни служители са хотелиерството, строителството, ИТ, кол центровете и преработващата индустрия. За разлика от тях по-малко чуждестранни служители има в горското стопанство и рибарството.