Проф. д-р Силвия Чернинкова: Жените страдат три пъти по-често от мигрена в сравнение с мъжете

Основно са налице два типа мигрена – без аура и с аура

"Мигрената е заболяване на младата възраст обикновено дебютът е под 20-годишна възраст, но може да се отключи и в зряла или детска възраст. Провокиращи, отключващи фактори за възникване на мигренния пристъп се наблюдават при голяма част от болните  - това са стресът, физическа преумора, някои храни, алкохолът, кафето, недоспиване, менструацията при жените и др. При голяма част от болните жени мигрената отслабва като тежест и честота или дори изчезва с настъпването на менопаузата", казва проф. д-р Силвия Чернинкова пред zdrave.to.

Заболяването е характерно с главоболие, като то е с пулсиращ характер.

"Характеризира се с пристъпно умерено до силно главоболие, много често с пулсиращ характер, засилващо се при физическа активност, съпроводено от фотофобия, фонофобия, гадене, най-често, но невинаги се обхваща едната половина на главата – дясна или лява. Може при по-малка част от болните главоболието да обхване цялата глава, т.е. да протече двустранно. Продължителността на главоболния пристъп е от порядъка на 4 до 72 часа, ако не се вземе медикамент, който да повлияе болката", обяснява тя. 

"Жените най-често страдат от мигрена – 18% от популацията от женски пол са с това заболяване. Мъжете страдат три пъти по-рядко от мигрена, в сравнение с жените – около 6% от тях имат заболяването. Но се наблюдава и при деца – 4% от децата са с мигрена. Така че мигрената, образно казано, е предимно „женско“ заболяване, но и мъжкият пол не е пощаден, нито дори детската възраст. При голяма част от мигренно болните има наследственост например, при пациентка с мигрена се установява, че и майка й, и баба й са били също с това заболяване", казва д-р Чернинкова.

Специалистът обяснява и разликата между видовете мигрена, които съществуват.

"Основно са налице два типа мигрена – без аура и с аура. По-голяма част от мигренно болните имат мигрена без аура, а по-малка част, около 25%, са с мигрена с аура, като различните типове аура описах в по-горен абзац. При някои пациенти с мигрена може да се наблюдават редуващи се във времето както пристъпи на мигрена без аура, така също и на мигрена с аура", допълва проф. Силвия Чернинкова.