Вашингтон не е изпълнил всички ангажименти, посочени в писмо, изпратено от държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен до гръцкия премиер Кириакос Мистотакис в началото на годината, каза министърът на отбраната Никос Дендиас пред Kathimerini.
Дендиас заяви още, че Атина също проучва „нова философия“ в своите програми за въоръжение с по-всеобхватен подход, който включва инсталиране на ракетни системи на островите за укрепване на отбранителните способности.
„Стартирането на преговори за четвъртото ПЧИ е важна стъпка за укрепване на отбраната на страната, но не е единствената стъпка. Както се изисква при всеки подобен случай, парламентът ще бъде информиран и въпросът за възлагане на изграждането му ще бъде поставен на Правителствения съвет за национална сигурност (KYSEA) за одобрение. Флотът беше до голяма степен пренебрегнат поради икономическата криза, така че някои инициативи сега са от съществено значение, за да може да отговори на бъдещи предизвикателства пред сигурността, като се има предвид, разбира се, че тези разходи не могат да се превърнат в „черна дупка“. Винаги трябва да се съобразяваме с финансовите проблеми на гръцкия народ и ограниченията на фискалното пространство, с което разполагаме. Приоритетите включват модернизиране на фрегатите, които ще останат във флота, и започване на модернизацията на ракетния катер и подводницата. Също така трябва да започнем да обсъждаме новите подводници, които са необходими, дори ако говорим за хоризонт от 12 до 14 години. Освен това трябва да започнем да разглеждаме краткосрочен, средносрочен и дългосрочен план за новите повърхностни единици. За съжаление американската страна ни беше уверила, че ще достави надеждни крайбрежни бойни кораби, само за да предложи LCS [от своя запас], които имаха много проблеми. Следователно говорим за безплатна концесия на надеждни LCS, които не се нуждаят от много скъпа работа, за да им бъде извършена. Ако вземем тези кораби, тогава те ще бъдат част от надводния флот на гръцкия флот. Бих искал да добавя, че ние не прилагаме частичен подход към програмите за въоръжение. Проучваме ролята, която трябва да играе всяка система. Не можете да се справите с предизвикателството на възпирането в Егейско море само с военни кораби или изтребители. Той също така изисква ракетни системи да бъдат инсталирани на много от гръцките острови. Ето как можем да постигнем пълни способности за възпиране както по море, така и във въздуха. Това е нещо, което изисква нова философия, която се основава и на поуките, извлечени от конфликтите около нас”, каза още Дендиас.
„Аз съм сред политиците, които вярват, че Гърция и Турция могат да разрешат големите си различия – с реализъм, но и на конкретната основа на международното право и морското право. Аз демонстрирах толкова много, колкото и гръцкият външен министър, който договори и подписа единствените две споразумения за разграничаване на морето в историята на Гърция, с Италия и с Египет. Бяхме постигнали общо споразумение и с Албания. Ако не беше аферата [Фреди] Белери, бяхме на крачка от това да отидем в Хага или да уредим въпроса двустранно. Ако обаче турците се опитват да ме накарат да млъкна по въпроси, свързани с международното право, като ме нападат лично, съжалявам, но ще трябва да ги разочаровам”, добави Дендиас.